הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת המחליטים לעידוד רכש ציבורי של תוצרת הארץ. ההצעה מרחיבה את חובת רכש כחול לבן גם לרשויות מקומיות, עם כי בתנאים מקלים, ומחייבת הסדרת העדפת כחול לבן גם במכרזים מעורבים של טובין ושירותים. שר הכלכלה עמיר פרץ שקידם את ההצעה אמר כי היא "ההצעה הטובה ביותר שהתעשייה הישראלית יכלה לקבל בתקופה מאתגרת זו, ותביא ליצירת אלפי מקומות עבודה חדשים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להחלטה בפתח ישיבת הממשלה: "אני קורא גם לאזרחי ישראל לרכוש תוצרת המדינה, תוצרת כחול-לבן, כדי לעודד את התוצרת המקומית ובכך לחזק את העסקים. בנוסף להצעה ביקשתי לייצר סיוע מיוחד ל- E-commerce ישראל".

התעשיינים שלקחו חלק בדיונים לגיבוש ההצעה הביעו התנגדות לתוצאה הסופית, בטענה כי אינה מספקת.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עיקר ההצעה הוא הסדרת העדפת תוצרת הארץ במכרזים מעורבים של טובין ושירותים, ובמכרזי השלטון המקומי באמצעות אפשרות השוואה להצעה הזולה ביותר. בנוסף יוקם צוות לעריכת פיילוטים להעדפת תוצרת הארץ במכרזי אינטגרציה הכוללים ספקי משנה,  ויושק קמפיין ציבורי לעידוד קניית מוצרים מתוצרת הארץ. בנוסף כוללת ההחלטה הקצאת תקציב של 75 מלש"ח לטובת סיוע לעסקים קטנים ובינוניים להרחבה למכירה מכוונת באינטרנט.

השר פרץ הוסיף כי: "החודשים האחרונים לימדו אותנו שנגיף הקורונה הוא לא רק נגיף בריאותי, אלא נגיף חברתי וכלכלי. בשונה מהצד הבריאותי – שהוא גזירת גורל, הנזקים החברתיים כלכליים הם אינם גזירת גורל. משבר הקורונה פגע קשות בעסקים מקומיים רבים, שנאלצו להשבית  את פעילותם למשך חודשים רבים. הצעת המחליטים שאושרה היום, תגדיל משמעותית את הביקוש לתוצרת מקומית, שתיתן אוויר לנשימה לאותם יצרנים מקומיים לשרוד תקופה קשה זו".

נעמה קאופמן-פס, המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה ציינה: "לאחר חודשים של עבודת מטה ממשלתית, גובשה החלטת ממשלה מכוננת שמשמעה כי ממשלת ישראל תומכת בהעדפת תוצרת הארץ, מקדמת את הנושא ורואה בו כלי ליצירת מקומות עבודה ולקידום תעסוקה מקומית. בעלת הזו, של משבר כלכלי וציבורי נרחב, כלי זה ישמש להגדלת הצמיחה ולצמצום האבטלה.