טילים נפלו באסמרה, בירת אריתריאה, שעות ספורות לאחר שממשלת אתיופיה הכריזה על כיבוש מקלה, בירת החבל הבדלני תיגראי. השגרירות האמריקאית באסמרה דיווחה על שישה פיצוצים שנשמעו בעיר במוצאי שבת. זו לא הפעם הראשונה שטילים משוגרים מהחבל הבדלני תיגראי לבירת אריתריאה – שהייתה במלחמה עם אתיופיה בתקופה שהתגרים שלטו באתיופיה, וחתמה על הסכם שלום עם ממשלת אתיופיה החדשה שנלחמת בבדלנים במחוז תגראי.

מוקדם יותר בשבת אמר ראש ממשלת אתיופיה אבי אחמד כי "הממשלה הפדרלית בשליטה מלאה על העיר מקלה", וכי הפעילות הצבאית הסתיימה לאחר שלושה שבועות של מלחמה שטלטלה את קרן אפריקה. פעילים בארגוני זכויות אדם ששהו במקלה אמרו לגרדיאן הבריטי כי העיר נכבשה בשקט, ללא קרבות וכמעט ללא התנגדות, אולם בתי החולים היו עמוסים בפצועים מקרבות שהתרחשו בשבועות האחרונים מחוץ לעיר.

ראש ממשלת אתיופיה, אביי אחמד (צילום: AP/Themba Hadebe)

"אני שמח לספר על השלמתן וסיומן של הפעילויות הצבאיות במחוז תיגראי", צייץ אבי, חתן פרס נובל לשלום. עם זאת, מנהיג הממשלה התגרית הבדלנית אמר כי הם לא נכנעו. הממשלה טרם הגיבה לדבריו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"האכזריות שלהם יכולה רק לחזק את הנחישות שלנו במאבק נגד הפולשים האלו", אמר ראש ממשלת תיגראי, דברציון גברמיכאל, במסרון ששלח לרויטרס. כשנשאל אם משמעות הדבר שכוחותיו ימשיכו להילחם, הוא השיב: "בוודאי. מדובר בזכות ההגנה העצמית שלנו". בהודעה אחרת הוא אמר שכוחותיו נסוגים מהבירה.

אשה ממחוז תיגראי באתיופיה שנפגעה במלחמת האזרחים במדינה בבדיקה רפואית במחנה הפליטים אום רבוקה בקדאריף שבמזרח סודאן (AP Photo/Nariman El-Mofty)

באדיס-אבבה רוחשות שמועות שמנהיגי מדינת המחוז תיגראי נמלטו לג'ובה, בירת דרום סודאן. חברי הצוות הדיפלומטי של דרום סודאן באדיס-אבבה, כולל השגריר הצעיר ביותר של דרום סודאן, גורשו חזרה לארצם הבוקר (ראשון). ביום שבת עזבו במפתיע הדיפלומטים של אתיופיה את ג'ובה. דרום סודאן מכחישה כי מנהיגי התיגראי וביניהם ראש הממשלה הבדלנית דברציון גברמיכאל נמצאים בג'ובה ולטענתה איננה יודעת מה הוביל למשבר הדיפלומטי בין המדינות.

לפני כשבועיים דווח בעיתון סודאני כי ממשלת אתיופיה הפדרלית ביקשה מדרום סודאן לשלוח לה סיוע צבאי של 4,000 חיילים וממשלת דרום סודאן סרבה לבקשה אולם אין באפשרותנו לאמת דיווח זה שהוכחש על ידי שתי המדינות.

הפגנת תמיכה בצבא אתיופיה שאורגנה על ידי העירייה באדיס-אבבה. 17 בנובמבר 2020 (AP Photo/Mulugeta Ayene)

באריתריאה גובר החשש שמעבר למלחמת גרילה של התיגרים באתיופיה נגד הממשלה הפדרלית תגזור על השכנה אריתריאה להגרר גם היא למלחמת אזרחים. התגרים הם רוב תושבי אריתריאה וגם השלטון האריתריאי מורכב ברובו מתגרים, אולם הם מסוכסכים עם התגרים ששלטו עד עתה במדינת המחוז תגראי באתיופיה.

מאז תחילת המלחמה באתיופיה, לפני כשלושה שבועות, נעקרו כמיליון בני אדם מביתם. לסודאן, הגובלת במחוז המדינה תיגראי, נמלטו כחמישים אלף פליטים תושבי המחוז.