שנה קיצונית של הוריקנים, שריפות ענק ועומס חום כבד מתקרבת לקיצה וראש האו"ם קורא לאנושות "לסיים את המלחמה נגד הטבע" ולפעול כדי שבשנה הבאה יפלט פחות גז חממה.

אנטוניו גוטרש,  מזכ"ל האו"ם, חשף אתמול דו"ח חדש המדגיש את השיאים החדשים בפליטת גזי החממה שנרשמו בשנה האחרונה, לצד שיאים חדשים בהתחממות כדור הארץ – כל אלה למרות משבר הקורונה שהאט את פעילות המשק. הדו"ח החדש, אותו הציג גוטרש באוניברסיטת קולומביה שבניו-יורק, פורסם לקראת פסגת האקלים המקוונת של האו"ם שתיערך בהמשך החודש לרגל חמש שנים להסכם פריז.

מזכ"ל האום, אנטוניו גוטרס (צילום: Ministry of Environment Government of Japan via AP)

"כדור הארץ שבור," אמר גוטרש. "אנחנו קרובים לקטסטרופה אקלימית. האנושות מנהלת מלחמה נגד הטבע. זה אובדני. שריפות ושיטפונות אפוקליפטיים, ציקלונים והוריקנים הפכו להיות הרגיל החדש".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מזכ"ל האו"ם מצא תקווה בכך שיותר מ-100 מדינות התחייבו שיורידו את פליטת גזי החממה עד שנת 2050 לרמה כזו שהיערות והאורגניזם יוכלו לפרק את כל הפליטה. נשיא סין, שי ג'יפינג ונשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן, שליטיהן של שתי המדינות שפולטות הכי הרבה גזי חממה, התחייבו להגיע לרמה של אפס פליטת גזי חממה עד אמצע המאה הנוכחית. ביידן התחייב להחזיר את ארה"ב להסכם פריז ממנו טראמפ פרש, ומינה את מזכיר המדינה לשעבר ג'ון קרי לשמש כשליח מיוחד למאבק במשבר האקלים.

"אני באמת מאמין ששנת 2021 יכולה להיות שנת תפנית" אמר גוטרש ודרש מכל המדינות שהשקעות הענק הנעשות במטרה לצאת ההאטה הכלכלית יוזרמו למיזמים נקיים מפליטת פחמן.

לגונת Cerro יבשה ווסדוקה מבצורת ממושכת, המחזיקה מים סגולים עקב פסולת לא מטופלת של חברת שיזוף בלימפיו. פרגוואי, 21 באוקטובר 2020. (צילום: AP/Jorge Saenz)

על פי הדו"ח שנכתב על ידי 'הארגון המטאורולוגי העולמי' (WMO) בסוף שנת 2020 כדור הארץ חם יותר בממוצע 1.2 מעלות צלזיוס מאז שהחלו המדידות במחצית השניה של המאה ה-19. הדעה הרווחת בקרב המדענים היא כי התחממות זו נובעת מגזים שונים שנלכדו באטמוספירה. מרבית הגזים האלה עלו לשמים כתוצאה משריפת דלקים פחמניים כגון גז בישול, נפט ופחם. ההתחממות מתרכזת בעיקר באוקיינוסים ובימים, שהטמפרטורה שלהם כעת שוברת שיאים שטרם נרשמו. בנוסף לכך שנת 2020 תירשם כאחת משלוש השנים החמות ביותר שנמדדו.

"יש סיכוי של לפחות אחד לחמש (20%) שעד שנת 2024 הטמפרטורה הממוצעת תעלה ב-1.5 מעלות צלזיוס מאז תחילת המדידות." אמר פטרי תאלאס, יו"ר  'הארגון המטאורולוגי העולמי'. לפי הסכמי פריז עליו חתמו 195 מדינות מטרתה של האנושות היא להימנע מלהגיע לרף ההתחממות של 1.5 מעלות צלזיוס.

לפי דו"ח נוסף שפורסם אתמול כל מדינה בעולם תדרש להפחית את השימוש בנפט, גז טבעי ופחם ב-6% לפחות עד 2030 כדי לעמוד ביעד של הסכם פריז שכדור הארץ לא יתחמם יותר מ-1.5 מעלות צלזיוס. הדו"ח נכתב על ידי התכנית הסביבתית של האו"ם והוצג גם הוא במסיבת העיתונאים בניו-יורק.

למרות השינוי בשיח, מהדו"ח עולה כי עשרים המדינות עם הכלכלות הגדולות בעולם (G-20) השקיעו בשנים האחרונות כסף רב יותר בפיתוח משאבי אנרגיה מבוססי מאובנים מאשר בפיתוח אנרגיה מתחדשת ונקיה.

ילד חובש מסכה כאמצעי מניעה נגד התפשטות נגיף הקורונה, כשהוא מנווט במי שיטפונות מעורבבים בזבל בעקבות גשמים עזים, בשכונת העוני קיברה, , בניירובי, קניה. סוכנות מזג האוויר של האו"ם דיווחה ביום רביעי, 2 בדצמבר 2020, על שיא מזג אוויר עולמי שחוסל בשנת 2020 – שנה קיצונית לסופות הוריקנים, שריפות, גלי חום, שיטפונות, בצורות וקרח. (צילום: AP/Brian Inganga)

"מדענים מארגון העוקב אחר התחממות כדור הארץ ופליטת הפחמן הזהירו כי אם כל המדינות ימלאו את כל מחויבויותהן, לפי הסכם פריז, אזי שכדור הארץ יתחמם ב-2.6 מעלות צלזיוס עד 2100 אולם אם ימשיכו לפעול כפי שהן פועלות עכשיו אזי שההתחממות תיהיה ב-2.9 מעלות צלזיוס. בדו"ח שנתי שפרסם הארגון מוצעת חלופה מעשית להסכם פריז שאם הקהילייה הבינלאומית תפעל לפיו – כדור הארץ יתחמם רק ב-2.1 מעלות צלזיוס.

לפי הדו"חות השונים התחממות כדור הארץ מגבירה את מספר אסונות הטבע ברחבי העולם. אסונות הטבע גורמים לכ-20 מיליון בני אדם לעזוב את בתיהם מדי שנה, מה שמגביר את בעיית הפליטים בעולם. הנפגעים העיקריים מאסונות הטבע הם תושבים מוחלשים ועניים במדינות מתפתחות.​