מבצעי חיסונים לנגיף הקורונה החלו השבוע ב-27 מדינות האיחוד האירופי. למרות המכה הקשה שספג האיחוד, עם יותר מ-10 מיליון חולים פעילים וכחצי מיליון קורבנות של הנגיף, אישור החיסון התעכב. כעת, לאחר שאושר החיסון של פייזר, האירופאים לא בהכרח ממהרים להתחסן, ורשויות הבריאות מתקשות לחסן את האוכלוסייה  בקצב משביע רצון.

מספר האנשים שקיבלו את מנת החיסון הראשונה נגד קורונה באירופה נותר נמוך גם היום, ארבעה ימים לאחר שהחיסון אושר. בגרמניה, בה מיוצרים החיסונים של פייזר, מספר המחוסנים הגבוה ביותר באירופה. עד כה התחסנו בה פחות מ-80,000 בני אדם, המהווים פחות מ-0.1% מאוכלוסיית המדינה. בישראל לעומת זאת חוסנו עד כה 643,00 בני אדם המהווים 7.44% מהאוכלוסייה.

באיטליה, שספגה את המכה הקשה ביותר באירופה עם 73,029 קרבנות, חוסנו עד כה רק כ-8,000 בני אדם. בספרד ובצרפת טרם החלו מבצעי החיסונים ובסקרים שנערכו נמצא שרבים אינם רוצים כלל להתחסן.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לפי סקר שערך מכון הסקרים הגדול גלובל אדוויזר ביחד עם הפורום הכלכלי העולמי, רק 40% מכלל הצרפתים מעוניינים להתחסן כנגד הקורונה. לפי הדיווח של סוכנות הידיעות הצרפתית (AFP) צרפת היא המדינה הגדולה בה שיעור סרבני החיסון עשוי להיות הגבוה ביותר.

הסקר, שנערך במדינות רבות גילה ש-77% מהבריטים למשל, או 69% מהאמריקאים – מעוניינים להתחסן.

סקר דומה שנערך בספרד לפני כחודש על ידי המרכז הספרדי למחקרים חברתיים (CIS) חשף כי רק 40.5% מהספרדים מעוניינים להתחסן נגד הקורונה. לפי הסקר 16% נוספים אמרו כי אם יראו שהחיסון אפקטיבי ובטוח הם יהיו מוכנים לקבל אותו.

החשש מסרבני חיסון הוביל את שר הבריאות הספרדי, סלבדור אילה, להודיע אתמול (שלישי) כי משרד הבריאות יערוך רשימה של כל מי שיסרב לקבל חיסון והרשימה תשותף עם הרשויות של מדינות אחרות באיחוד. עם זאת אמר השר לרשת לה-סקסטה הספרדית: "הרשימה לא תפורסם בפומבי והיא תכבד את הזכות לפרטיות כנדרש בחוק".