שרי הממשלה החליטו הערב (שלישי) אחרי שעות של דיונים, כי החל מהלילה שבין חמישי לשישי תיכנס ישראל לסגר מהודק, שבמסגרתו ייסגרו כל הגנים ובתי הספר. הסגר במתכונתו הנוכחית יימשך שבועיים, לאחר שהסגר החלקי שהוטל לפני שבוע וחצי, לא הוביל לבלימת העלייה בתחלואה.

לפי החלטת הממשלה:

  • הסגר יימשך לפחות 10 ימים, ויתחיל ביום חמישי בחצות
  • סגירת כל מסגרות החינוך מגיל לידה
  • מגבלת ההתקהלות תוחמר ל-5 איש במקום סגור ו-10 במקום פתוח
  • יציאה לעבודה תותר למקומות חיוניים בלבד, ורשימת חריגים תצומצם
  • תבוטל פעילות ספורט מקצועני
  • יישארו: מגבלת יציאה של קילומטר מהבית, ואיסור שהייה בבית אחר

שרי האוצר והבריאות יוסמכו להחריג תחומים מצומצמים בהתאם לעיקרון עבודה חריגה. מי שרכש כרטיסי טיסה לפני הסגר יורשה לטוס, לאחר מכן ועדת חריגים תעניק היתרים פרטניים.

נכנסים לישראל ממדינות מסוכנות, שעדיין לא הוגדרו, יועברו לבידוד במלוניות כדי למנוע את התפשטות המוטציה הבריטית והדרום אפריקנית. ניתן יהיה לצאת מבידוד רק בכפוף לבדיקות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מוקדם יותר, בישיבת סיעה של 'כחול לבן', הודיע בני גנץ שהוא מתכוון לתמוך בסגר מלא כבר מיום שישי הקרוב ללא הגבלת זכות ההפגנה והפסקת פעילות בתי המשפט. שר החינוך יואב גלנט (ליכוד) יסכים גם הוא ליציאה לסגר אבל יבקש להחריג את החינוך המיוחד וכפרי הנוער. גלנט ידרוש שבזמן הסגר כל המורים ואנשי החינוך יחוסנו.

שר האוצר ישראל כ״ץ, שינה את עמדתו, ועשוי לתמוך בהחמרת הסגר. "מאחר שזה הסגר האחרון אני רוצה לשמוע מה אורכו, והאם בסיומו כל המשק יוכל לחזור לפעילות מלאה", אמר כ״ץ לגלי צה״ל הבוקר, "אני בא בראש פתוח".

שר האוצר שידוע בהתנגדותו הנחרצת לאורך כל ישיבות הקבינט והממשלה לסגירת המסחר, מושפע ככל הנראה ממחאת בעלי העסקים שתפסה תאוצה בימים האחרונים. ״נהיה אגרוף ברזל נגד מדיניות הממשלה שהפכה את המסחר לקורבן הראשי של המגיפה״, הודיעו ראשי ׳פורום המסחר בישראל׳ במוצאי שבת.

ראש הממשלה נתניהו וראש הממשלה החלופי גנץ (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש 90)

פורום המסחר הוא גוף חדש שהוקם על ידי רשתות המסחר והאופנה, הקניונים, מסעדנים ואיגוד השווקים. במסיבת עיתונאים שהתקיימה ביום ראשון הציב הפורום אולטימטום לממשלה: אם לא יוכרז סגר מלא ומהודק תוך 24 שעות, נפתח את כלל המסחר ב-10 בינואר.

״90 אלף עסקים הלכו לעולמם, 200 אלף מקומות עבודה אבדו, חצי מיליון אנשים יוצאים וחוזרים מחל״ת״, אמר יו״ר איגוד רשתות המסחר, האופנה וההסעדה שחר תורג׳מן, ״הגענו למצב הזה בגלל מחדלים חמורים של ממשלת ישראל.

״לממשלה אין אומץ לעשות את מה שהעם צריך ולהיות מנהיגים אמיתים. נכון לעכשיו יש 10,000 תלמידים ו-2,000 מורים עם קורונה, לא סגרו את נתב״ג, לא מטפלים במגזרים שמגבירים הדבקה, לא סוגרים חתונות. אנחנו היחידים שמשלמים את המחיר, לא עוד. תגידו נכשלנו, תעשו סגר מלא, סגר יום כיפור, לא סגר שקר. שממשלת ישראל לא תנסה אותנו״.