"אני מצפה מארגון והסתדרות המורים וממשרד החינוך לעמוד לצידם של המורות והמורים, כשיש מתקפות הזויות כאלה על אנשי חינוך", אומר ל'דבר' ירין רבן (31), מורה בתיכון בכפר סבא וחבר במגמ"ה – התארגנות של מורים ומורות מהקהילה הגאה. רבן מתייחס לתחקיר ששודר אמש (רביעי) בערוץ 20, ומציג את ההתארגנות כניסיון של מורים להשפיע על מערכת החינוך ללא אישור משרד החינוך ו'לעודד' יציאה מהארון של תלמידים. לדבריו, הטענות כנגד הארגון הן שקריות, ונועדו לפגוע במורים ותלמידים להט"ב.

מגמ"ה (מורות ומורים גאים במערכת החינוך) פועלת בשנתיים האחרונות כהתארגנות עצמאית, שבה חברים כ-700 מורות ומורים מכל הקשת הלהט"בית ומרחבי הארץ. "אנחנו קהילה של מורים ומורות, לא מנסים לעשות מהפכה במשרד החינוך", מגחך רבן נוכח הטענות בכתבה. "אנחנו מנסים לקדם ערכים שחשובים לנו בתוך המערכת, בתוך בתי הספר. אנחנו מדברים בשפה אחרת מאיך שהכתבה הציגה אותנו – הם מדברים על מיניות, אנחנו על סובלנות. הם מדברים על החדרה של תכנים, אנחנו על חינוך."

מבחינת רבן, הטענה המקוממת ביותר בכתבה היא כי מורה להט"ב שיוצא מהארון בפני תלמידיו עלול לגרום להם נזק. "בבסיס הכתבה עומדת תפישת עולם לפיה מורה צריך לשקר בנוגע לזהות המינית והמגדרית שלו, ואנחנו חושבים ויודעים שיש השפעה חיובית ליציאה מהארון של מורים על תלמידים, שהם יכולים להיות כנים עם עצמם ולא להסתיר. מי שחושב שמורה להט"ב יוצר תלמידים להט"בים, לא מבין איך העולם עובד".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על האמירה בכתבה כי מדובר בארגון 'מחתרתי' הפועל ללא אישור משרד החינוך אומר רבן כי "כל מה שאנחנו עושים הוא בשיתוף פעולה עם משרד החינוך. היו לנו פגישות עם מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית), עם שפ"י (השירות הפסיכולוגי במשרד החינוך), ואנחנו עובדים על ניסוח חוזר מנכ"ל. אנחנו עובדים בתוך המערכת. מדהים שרק כשמדובר במורות ומורים להט"ב, זה מצויר כמו מהפכה אלימה".

"אנחנו עושים את הדבר הנכון כשאנחנו כנים"

רבן אומר שהכתבה לא תעצור אותו, ולמרות זאת, היא עלולה להזיק לתלמידים שפחות בטוחים ממנו בזהותם המגדרית. "הכתבה לא ערערה אותי, אני בטוח במה שאני עושה, אנחנו עושים את הדבר הנכון כשאנחנו כנים. מה שחשבתי עליו לאורך הכתבה, זה מה יחשבו תלמידים שרואים את זה, ואולי יחשבו שהמורים שלהם שמחוץ לארון זה דבר שלילי. בעיקר על התלמידים הלהט"ב, ואיך הם מרגישים שמציירים מורים להט"בים בצורה דמונית ומגוחכת".

מאז שהחל ללמד, הגיעו אל רבן תלונות של הורים על כך שסיפר על זהותו המינית לתלמידיו, והוא זכה לגיבוי מבית הספר בו הוא מלמד. "היו הורים שהרגישו לא בנוח עם זה שתלינו דגל גאווה בחודש הגאווה, ועם זה שסיפרתי לתלמידים שלי שאני ביסקסואל, והתמיכה בבית הספר הייתה חד משמעית. אני לא מוכן להתנצל על חינוך ליברלי והומניסטי. מי שזה לא מתאים לו, מוזמן לבוא לשוחח איתי."

לשאלה כיצד להתמודד עם הורה שנרתע ממורה להט"ב אומר רבן: "אני מעודד הורים לשוחח עם המורים של התלמידים שלהם. אני מציע להורים לא לפחד שהילדים שלהם יכירו את העולם, ואנשים ורעיונות ששונים מהם, ומה שהם רגילים אליהם. לא לפחד מהעולם. אנחנו אוהבים ואוהבות את התלמידים שלהם מאוד. לא מחדירים להם רעיונות, אנחנו עוסקים בחינוך ואהבת אדם. זו המשימה שלנו."

בעיריית תל אביב עומדים מאחורי המורים הגאים

ברשתות החברתיות הושק קמפיין התומך במורות ובמורים להט"ב עם ההאשטג #גאהבמורהשלי, שם משתפים סיפורים של להט"ב במערכת החינוך. גם אגף החינוך בעיריית ת"א העלה פוסט תמיכה במורות והמורים הלהט"ב בעיר, בו נכתב: "בימים שבהם נראה שהחושך מתגבר, חשוב לנו להפיץ את האור עוד יותר חזק ולעמוד מאחורי כל אחד ואחת מהמורים.ות, הגננות.ים, הסייעות.ים, המנהלות.ים וצוותי החינוך הגאים.ות במערכת החינוך העירונית, כי כל אחד ואחת מהם הוא נכס עבורנו ועבור התלמידים.ות וההורים.ות".

משרד החינוך, ארגון המורים והסתדרות המורים לא הגיבו לטענות של מורי מגמ"ה על היעדר גיבוי ציבורי בעקבות הכתבה.