מנהלי בתי החולים הציבוריים מחריפים את מאבקם. לפי הודעה שהוציאו היום (שישי), החל מיום ראשון יבוטלו תורים וביום רביעי תישאר ירושלים ללא בתי חולים מתפקדים. גם בנצרת, לניאדו ומעייני הישועה תבוצע רק פעילות פיקוח נפש מצילת חיים. המנהלים דורשים מהאוצר להסכים על מתווה לפתרון הבעיות המובנות בתקצוב בתי החולים הציבוריים.

מנהלי בתי החולים הציבוריים שערי צדק, הדסה, לניאדו, מעייני הישועה ושלושת בתי החולים בנצרת מחריפים את המאבק. מנהלי בתי החולים הציבוריים: ״למרות התרעתנו על קריסה כלכלית ומעבר למתכונת חירום, משרד האוצר טרם החל עימנו במו״מ על מנת לפתור את המשבר".

מנהלי בתי החולים הציבוריים במחאה מול משרד האוצר, 13 בינואר 2021 (צילום: מאבק בתי החולים הציבוריים)

כל בתי החולים בארץ סבלו מגרעונות חסרי תקדים כתוצאה מההוצאות שכרוכות בטיפול בחולי קורונה, יחד עם ביטולם של שירותים אלקטיביים בזמן גלי תחלואה. אבל את הגרעונות של בתי החולים הממשלתיים ושל אלו השייכים לקופות החולים, הממשלה וקופות החולים מסבסדות בסוף כל שנה. לעומתם, בתי החולים הציבוריים מופעלים על ידי ארגונים שהתמיכה שהם מקבלים מהמדינה מוגבלת יותר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

״הגענו למצב חרום, זוהי אזעקת אמת, בתי החולים הציבוריים בסכנת חיים. בעוד מספר שבועות לא יהיו בתי חולים להציל. משרד האוצר צריך לפתוח את הלב ואת הכיס, ולשלוח תחמושת לשדה הקרב״, מסרו מנהלי בתי החולים.

פרויקטור הקורונה, הפרופ' נחמן אש, סייר הבוקר בבית החולים הציבורי לניאדו. בין היתר, הציג בפניו מנכ"ל לניאדו, נדב חן, את מאבק בתי החולים הציבוריים, ואמר: "האבסורד הוא שאנחנו נאלצים להתמודד עם בעיות פיננסיות דווקא בתקופת מגיפה. לניאדו, יחד עם שאר בתי החולים הציבוריים, קיבל הבטחות לרוב ממשרדי האוצר והבריאות בנוגע לסגירת שנת הכספים 2020 ובנוגע לתקצוב שוויוני קבוע. אני מצפה ממשרדי האוצר והבריאות לעמוד בהתחיבויות ולהעביר עוד היום את הכספים, על מנת שנוכל להמשיך לטפל בחולים. אפשר לפתור את זה היום".