הניו יורק טיימס מדווח שרשויות החוק בארצות הברית מודאגות ממעבר של פעילים קיצוניים לשימוש באפליקציות מוצפנות. הפעילים מקיימם תקשורת בקבוצות קטנות ויכולים לוודא היכרות אישית עם כל מי שמצטרף לקבוצה.

המעבר לאפליקציות המוצפנות דוגמת ״סיגנל״ ו״טלגרם״ מושפע מחסימות של אלפי חשבונות פייסבוק וטוויטר, שכוללות לא רק את הנשיא טראמפ אלא גם הרבה מאוד קבוצות אחרות, מבלי שהאפליקציות נהגו בשקיפות או העניקו למשתמשים אפשרות לערער על ההחלטה.

שתי דאגות עיקריות משפיעות על המעבר של משתמשים לאפלקיציות החדשות: סחר במידע באפליקציות כמו וואטסאפ, וחשש מחסימת החשבון.  

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

אפליקצית טלגרם כבר חצתה את חצי מיליארד החשבונות הפעילים, מספר השווה ל-25% ממספר חשבונות הוואטסאפ. אפליקציית סיגנל כבשה את ראש טבלת ההורדות במדינות רבות, אך משמשת עדיין רק עשרות מיליוני גולשים בלבד.  

שני האירועים שהובילו למעבר לאפליקציות המוצפנות הם ההודעה של וואטסאפ בדבר שיתוף מידע עם פייסבוק, וההתפרעות בגבעת הקפיטול שחלק מהגורמים לה היתה ההתססה ברשתות החברתיות כמו טוויטר, פייסבוק ופרלר.

פייסבוק רכשה את וואטסאפ ב-2014 ושיתוף המידע ביניהן החל כבר ב-2016. השינוי הנוכחי הוא קטן ונוגע, לדברי ווטסאפ, רק לתקשורת בין משתמשים בחשבונות וואטסאפ עסקיים. למרות זאת, השינוי גרם לבהלה ציבורית בעיקר בקרב אנשים שלא ידעו מה היקף המידע שעובר בין הרשתות. וואטסאפ החליטה לדחות את עדכון פרטי האבטחה מפברואר למאי השנה, בתקווה שתשומת הלב התקשורתית תירגע עד אז.