נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, חתם בשישי האחרון על צו להעלאת שכר העובדים ועובדי הקבלן המשרתים את הממשל הפדרלי בארה"ב ל-15 דולרים לשעה. הצו הוא צעד ראשון במימוש הבטחת הבחירות של ביידן להעלאת שכר המינימום הפדרלי לכלל העובדים מ-7.25 דולרים לשעה כיום ל-15 דולרים לשעה, מעל פי 2. מהלך כזה דורש אישור חוק בקונגרס ובסנאט.

הצו נועד לשיפור תנאי העבודה של העובדים והקבלנים הפדרליים, כחלק מחבילת הסיוע שהציג ביידן לחילוץ המשק האמריקאי ממשבר הקורונה בסך 1.9 טריליון דולר. מסדיר את התשתית לחייב את הקבלנים בתשלום שכר מינימום של 15 דולר לשעה, ולספק ימי חופשה בתשלום עד סוף 100 הימים הראשונים לממשל ביידן. הצו מורה לסוכנויות הפדרליות לקבוע אילו עובדים פדרליים מרוויחים פחות מאותו מינימום ולפתח המלצות לקידום העלאתם עד 15 דולר לשעה.

מבטל צווים של טראמפ

הצו מבטל שלושה צווים מבצעת עליהם חתם הנשיא דאז דונלד טראמפ בשנת 2018, שהקלו על פיטורים של עובדים פדרליים והחלשת איגודי העובדים שלהם. צעדים שהיו נושא להתדיינות ובוררות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עובדת מקדונלד'ס בארה"ב בשביתה שהובילה תנועת 'נאבקים למען ה-15'. השביתה נערכה ב-15 ערים בדרישה מהנשיא הנבחר ג'ו ביידן לממש את התחייבותו להעלאת שכר המינימום ל-15 דולר, 15 בינואר 2020 (צילום: Fight for 15)

פעולתו של ביידן מורה לסוכנויות הפדרליות להתמקח במשא ומתן של חוזים על נושאים מותרים שאינם חובה. הצו גם מבטל את סיווג העובדים F- סיווג שניתן לעובדים בשירות המדינה שהם קובעי מדיניות שטראמפ יצר באוקטובר בצו ביצוע נשיאותי. הסיווג אפשר העסקה של עובדים אלו בצורה ייעודית אך גם פיטורין שלהם במידה ויש ביצועים נמוכים, בפועל אפשר ניטרול של מתנגדים למדיניות השלטון.

שכר המינימום הפדרלי תקף בכלל המדינות בארה"ב, ונקבע בחקיקה פדרלית על ידי בית הנבחרים והסנאט. עם זאת, מדינות בארה"ב יכולות לקבוע באמצעות בתי המחוקקים שלהן שכר מינימום גבוה יותר. גם ערים יכולות להעלות את שכר המינימום בתחומן. תכנית יותר שאפתנית ממה שהנשיא ביידן חתם עליה, תצטרך לעבור אישור קונגרס. בעוד שהצעדים המתוארים בצווי יום שישי אינם מחייבים חקיקה וניתן ליישם אותם מהר יותר.

ג'ו ביידן בעצרת בחירות בבוסטון במהלך הפריימריז לראשות המפלגה הדמוקרטית (צילום: AP Photo/Michael Dwyer)

מנהל המועצה הלאומית לכלכלה, בריאן דיס, טען בתדרוך של הבית הלבן מוקדם יותר בשישי כי מהלך המדיניות הנכון הוא להמשיך ולהרחיב את הסיוע כעת, במקום לחכות לראות האם חבילת הסיוע בהיקף של 900 מיליארד דולר שעבר הקונגרס בחודש שעבר מספיקה. דיס הצביע על ניתוח של 'מודיס אנליטיקס' שמצא שתוכנית הסעד של ביידן תיצור השנה 7.5 מיליון משרות ותחזיר את המדינה לתעסוקה מלאה בשנה לפני מה שצפו אחרים.

בנאומו טרום החתימה אמר ביידן: "יש לנו את הכלים להחזיר את הכלכלה למסלול, יש לנו את הכלים לעזור לאנשים, אז בוא נשתמש בכלים. בוא נשתמש בהם עכשיו".