שר הבריאות של דרום אפריקה, זוואלי מקייז, הודיע היום (רביעי) שארצו תחסן החל משבוע הבא את עובדי הבריאות בחיסון של 'ג'ונסון אנד ג'ונסון', זאת כדי לבחון את יעילותו מפני נגיף הקורונה בכלל, והוריאנט הדרום אפריקאי בפרט.

מקייז אמר כי דרום אפריקה השהתה את השימוש בחיסון שפותח בשותפות בין אוניברסיטת אוקספורד וחברת אסטרה-זנקה, משום שהוא "אינו מונע מחלה קלה עד בינונית" של הוריאנט הדרום אפריקאי.

משרדי אסטרה-זניקה (צילום: Raphael Lafargue/ABACAPRESS.COM)

החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, שבשונה מכל החיסונים האחרים דרושה עבורו רק מנה אחת, לא אושר עדיין לשימוש בשום מדינה. אבל מקייז הכריז במסיבת עיתונאים ששודרה בערוצי הטלוויזיה המרכזיים של דרום אפריקה כי השימוש בחיסון בטוח. הוא נסמך על מעקב אחר 44,000 אמריקאים ודרום אפריקאים שכבר קיבלו את החיסון בשלב הניסויים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון ינתן בשלב הראשון ל-1.25 מיליון עובדי בריאות בחרבי המדינה. מקייז אמר כי עובדי הבריאות שיקבלו את החיסון יהיו תחת מעקב צמוד.

לפי לוחות הזמנים של מבצע החיסונים המתוכנן בדרום אפריקה, יחוסנו כ-40 מיליון בני אדם עד סוף 2021. "אנחנו נשתמש בעתיד גם בחיסונים של פייזר, מודרנה, בחיסון הרוסי 'ספוטניק 5' ובחיסון הסיני של סינופארם" אמר מקייז.

דרום אפריקה רכשה 1.5 מיליון מנות חיסון של אסטרה-זנקה, שיוצרו במכון סרום שבהודו. מיליון המנות הראשונות, שנועדו לעובדי הבריאות במדינה, הגיעו החודש.

הוריאנט הדרום אפריקאי של נגיף הקורונה גורם להדבקה מהירה יותר והביא להתפרצות גל שני של המגפה וגרמה לפי שתיים מאושפזים ומתים. הוריאנט התפשט לעשרות מדינות נוספות ביניהן מדינות אירופה, שהתחייבו לרכוש מאסטרה-זנקה 300 מיליון מנות חיסון עם אופציה לרכישה של מאה מיליון מנות נוספות.

מתנדבים ממתינים לבדיקה במתקן לניסוי חיסונים שהוקם בבית החולים כריס סני ברגוואנאת של סואטו מחוץ ליוהנסבורג, דרום אפריקה (צילום: AP/Nardus Engelbrecht)

מדינות עניות רבות הסתמכו על החיסון של אסטרה-זנקה, שהוא הזול ביותר, אינו דורש תנאי קירור מיוחדים, ומיוצר בין היתר במפעל החיסונים הגדול ביותר בעולם במכון סרום ההודי.

מספר נשאי הקורונה בדרום אפריקה הוא הגדול ביותר באפריקה. יותר מ-1.5 מיליון אזרחי דרום אפריקה נדבקו עד כה בנגיף הקורונה ולפחות 46,869 מתו מהמחלה.