"זאת הרגשה מטורפת לזכות בזהב, אין כמו לעמוד בראש הפודיום בארץ, זה מכפיל את ההתרגשות", אומרת ל'דבר' תמנע נלסון לוי (27), זוכת גרנד סלאם תל אביב בג'ודו, שהתקיים בסוף השבוע. מדליית הזהב של נלסון לוי (בקטגוריה של עד 57 ק"ג) הייתה אחת מארבע מדליות של המשלחת הישראלית, אותן השיגו גילי כהן ופיטר פלצ'יק שזכו בכסף וטוהר בוטבול שסיים עם ארד.

תמנע נלסון לוי זוכה במדליית הזהב בגרנד סלאם תל אביב (צילום: עודד קרני, באדיבות איגוד הג’ודו)

זאת פעם שנייה שאת זוכה בזהב בתחרות בתל אביב, איך ההרגשה?
"תחושה מדהימה. הפעם היה קצת שונה מהזכייה בגרנד פרי ב-2019, כי הרגשתי את החוסר של הקהל. המקום שזה הכי חסר לי, היה כשניגנו את ההמנון ולא היו איתי עוד 3,000 אנשים ששרו את 'התקווה'. אבל אחר כך הרגשתי את כל החום ואהבה, וזה היה הכי כיף".

מה מיוחד בקהל הישראלי בג'ודו?
"הקהל בארץ מרים בטירוף. הגרנד סלאם היחידים שיש כל כך הרבה קהל זה בפריז ובטוקיו, אבל כאן זה אחרת, יש אווירה חמה, ישראלים מבינים את הג'ודו ויודעים לתת את הדחיפה כשצריך. למזלי, היו איתי עכשיו הבנות מהנבחרת והמאמנים, שהם חלק גדול במדליה הזאת".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הזהב מעלה את הלחץ לקראת אולימפיאדת טוקיו?
"קודם כל כן, אבל לחץ זה לא משהו שאני מפחדת ממנו. אני מגיעה לטוקיו עם אותה מטרה – להיות על ראש הפודיום עם מדליית זהב. הציפייה שלי מעצמי זו מדליה אולימפית".

תמנע נלסון לוי מנצחת בגמר גרנד סלאם ת"א (צילום: עודד קרני, איגוד הג'ודו)

לקרב על מדליית הזהב בתחרות, מול הצרפתייה שרה לאוני סיסיק, עלתה נלסון לוי נחושה והתקפית והשיגה איפון מהיר אחרי 18 שניות בלבד.

זה משהו שהתכוננת אליו?
"הצרפתייה מעולה והפסדתי לה כבר פעמיים. עשיתי את התוכניות ורציתי לסיים את הקרב מוקדם, אז זה הלך טוב".

עד כמה התחרות הייתה חזקה בהשוואה למה שמצפה לך באולימפיאדה?
"לא כולן הגיעו לתחרות הזאת, אבל היו המון טובות מהעשירייה הראשונה בעולם. היפניות היו חסרות, אבל אלו מתחרות שפגשתי כבר בעבר. איגוד הג'ודו הרים אירוע מטורף, גרנד סלאם ברמה מאוד גבוהה. אני שמחה שזה הצליח עם התנאים הלא פשוטים של הבידוד והבועה".

"אני מנסה כל יום להיות יותר טובה מעצמי"

את דרכה הספורטיבית החלה נלסון לוי בג'ו-ג'וטסו כשהייתה בת 6. בגיל 15 הצטרפה למועדון הג'ודו במיטב ירושלים, וב-2010 כבר הצטרפה לנבחרת ישראל. באוקטובר 2015 זכתה במדליה המשמעותית הראשונה שלה בתחרות בינלאומית, כשקטפה את מדליית הארד בטורניר בליסבון. מאז הוסיפה לעצמה מדליית ארד באליפות אירופה, 8 מדליות בתחרויות גרנד פרי ו-3 בגרנד סלאם.

מתי הבנת שאת מסוגלת להיות במקום שאת נמצאת בו היום?
"מאז שאני ילדה זה משהו שמאוד רציתי. הייתי מפילה את האחים שלי כל הזמן. תמיד רציתי להגיע לאולימפיאדה ולזכות. אני חושבת שבאליפות אירופה בקאזאן 2016, כשזכיתי בארד, הבנתי שאני באמת מסוגלת".

תמנע נלסון לוי ומאמנה שני הרשקו עם מדליית הארד באליפות אירופה, קאזאן 2016 (צילום: באיבות איגוד הג'ודו בישראל)

תמנע נלסון לוי ומאמנה שני הרשקו עם מדליית הארד באליפות אירופה, קאזאן 2016 (צילום: באיבות איגוד הג'ודו בישראל)

אין עוד מתחרות בקטגוריה שלך על הכרטיס לטוקיו, זה עוזר או פוגם בהכנות?
"נכון, יש ספורטאיות צעירות במשקל שלי, אבל הן עוד רחוקות וצריכות ניסיון. אני לא מנסה להיות יותר טובה מהאחרות, אני מנסה כל יום להיות יותר טובה מעצמי, אני כל הזמן בתחרות עם עצמי".

היו הפעם ספורטאים צעירים שהתחרו בגרנד סלאם, איך את רואה את דור העתיד?
"אני חושבת שאורן סמדג'ה ושני הרשקו עושים עבודה יוצאת דופן עם דור העתיד. יש מאגר מאוד רחב ובשנים הבאות יראו את זה. אני חושבת שכל הבנות הצעירות שרואות איך אנחנו מתאמנות ביחד מבינות איך אפשר להצליח. זה משהו שעובר אליהן. לדעתי תהיה לנו בעתיד נבחרת יותר חזקה מעכשיו".

ממי את שואבת השראה?
"אני, כיום, במקום של להיות הכי טובה שאני יכולה, ופחות להסתכל לצדדים. תמיד תהיה את ירדן (ג'רבי) שהיא לדעתי הספורטאית הכי טובה שהייתה פה בארץ ובן אדם נפלא. למדתי ממנה המון".

אולי תלכי בדרכה ותזכי במדליה בטוקיו.
"סמוך עליי".