דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי י"ז באייר תשפ"ב 18.05.22
21°תל אביב
  • 20°ירושלים
  • 21°תל אביב
  • 22°חיפה
  • 21°אשדוד
  • 21°באר שבע
  • 31°אילת
  • 24°טבריה
  • 21°צפת
  • 21°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
תשתיות וסביבה

חופי הארץ עדיין מלאים בזפת, אבל קידוחי הנפט באזור טבע ימי רגיש יקודמו

חיפוש הגז והנפט באזור פלמחים יימשך, לאחר שהחברה להגנת הטבע משכה היום (ג') את העתירה שהגישה לבג"ץ לביטול האישורים לקידוחים באזור

מיני אלמוגים בהפרעת פלמחים. (צילום: אדם וייסמן, איציק מקובסקי, דני צ'רנוב, אוניברסיטת חיפה)
מור הופרט
מור הופרט
סביבה ואופנה
צרו קשר עם המערכת:

החברה להגנת הטבע משכה היום (שלישי) את העתירה שהגישה לבג"ץ נגד משרד האנרגיה וחברת אנרג'יאן בדרישה לבטל את האישור לחיפושי גז ונפט באזור הימי "הפרעת פלמחים", המהווה בית גידול ימי למינים בסכנת הכחדה.

העתירה נמשכה לאחר שבמהלך הדיון הבינה העותרת שבית המשפט לא צפוי לקבל את העתירה ולהתערב בסוגיית החרגת השטח.

"הפרעת פלמחים" הוא אזור הנמצא כ-20 ק"מ מחוף פלמחים, המשופע בחי וצומח ימי ייחודי, בהם אלמוגי עומק ודגי טונה. בשטח ה"הפרעה" מצויות גם נביעות גז המשמשות כמקור אנרגיה לחיידקים שמהווים בסיס למערכות אקולוגיות ימיות.​

מיני אלמוגים בהפרעת פלמחים. (צילום: אדם וייסמן, איציק מקובסקי, דני צ'רנוב, אוניברסיטת חיפה)

הבקשה לבטל את רישיון חיפוש הגז והנפט שקיבלה חברת אנרג'יאן באזור הימי הוגשה לבית המשפט ביוני האחרון. במשרד האנרגיה טוענים שהמרחק של 1 ק"מ בין בתי הגידול לקידוחים הוא מרחק מספק.

"נדמה שהתמונות הקשות מחופי ישראל מהימים האחרונים, מוכיחות כמה מנותקת מהמציאות גישה זו", אמרו אנשי החברה להגנת הטבע, לפני הדיון. "הרי בכל דליפה, ואפילו זעירה, חיץ של מספר קילומטרים, הוא ממש חיוני". לאחר משיכת העתירה, צפויים הקידוחים להתקדם כמתוכנן.

אלון רוטשילד, מנהל תחום המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע, אמר בתום הדיון: "החברה להגנת הטבע, תמשיך ותעקוב אחרי כל בקשה לקידוח במרחב הימי של הפרעת פלמחים, ונפעל על מנת להרחיק ככל הניתן את הקידוחים הפוגעניים והמסוכנים האלה מאתרי הטבע הרגישים שבים, כדי לייצר אזור חיץ נרחב אותו ננסה לקדם כשמורת הטבע הימית הראשונה, במים הכלכליים של ישראל".

הפגנה מול בית המשפט העליון במהלך הדיון על "הפרעת פלמחים" (צילום: ארגון 'מגמה ירוקה')

במהלך הדיון הפגינו עשרות פעילי ארגון 'מגמה ירוקה' מול בית המשפט העליון במחאה על המשך הפקת רישיונות לחיפושים של נפט וגז בים. בהפגנה הזכירו המוחים, בהם בני נוער רבים, את אסון זיהום החופים, והדגישו את החשיבות בהגנה על הים בישראל.

יערה פרץ, מנהלת תחום אקלים בארגון 'מגמה ירוקה': "הקידוח ב'הפרעת פלמחים' יוביל להשמדת בעלי חיים נדירים תמורת בצע כסף. הים והאלמוגים אינם רכושם של השר שטייניץ. אנו דורשים ממנו לאלתר, בטל עכשיו את הקידוח המסוכן בשמורת הטבע מהנדירות בעולם, כמו גם את 34 הפרויקטים הפוסיליים המקודמים כיום".

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!