דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת ל' בכסלו תשפ"ב 04.12.21
16°תל אביב
  • 13°ירושלים
  • 16°תל אביב
  • 16°חיפה
  • 12°אשדוד
  • 10°באר שבע
  • 16°אילת
  • 16°טבריה
  • 13°צפת
  • 14°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
קורונה

בדיקת ׳דבר׳: תכנית ״מגן חינוך״ לתלמידים ומורים פועלת רק ב-1% מבתי הספר

תכנית בדיקות הקורונה במערכת החינוך, שמאפשרת שגרת קורונה בטוחה ורצף לימודים גם בערים אדומות, פועלת ב-70 בתי ספר בלבד | התנאי להשתתפות בתכנית הוא הסכמה של 75% מהורי התלמידים והעובדים

יואב שוורץ (משמאל), עובד מד"א מגבעת שמואל, עורך בדיקת קורונה לתלמיד בבית ספר בגבעת שמואל, כחלק מניסוי בדיקות לתלמידים (צילום: דפנה איזברוך)
דוד טברסקי

תכנית 'מגן חינוך' לבדיקות קורונה שגרתיות לתלמידים ולמורים בבתי הספר פועלת ב-70 בתי ספר בלבד, אחוז אחד בלבד מ-5,272 בתי הספר בישראל – כך עולה מנתונים שהגיעו לידי 'דבר'. בתכנית שנועדה למנוע התפרצויות במוסדות חינוך ולאפשר למידה גם בערים אדומות, לוקחים חלק כ-21 אלף תלמידים ומורים, על אף שהיא נועדה לאפשר שגרת למידה למאות אלפי תלמידים.

מבדיקה עם עשרים ערים גדולות ברחבי הארץ עולה כי מרביתן אינן מיישמות את המתווה. בעיריית עכו ובעיריית באר שבע אמרו ל'דבר' כי נשקלת הפעלתו בהמשך. מבין עשרים הערים, רק בנוף הגליל ובלוד החלו ליישם את המתווה. נוף הגליל היא העיר היחידה בארץ בה מיושם המתווה בכל בתי הספר, ולכן, למרות שהשבוע היא סווגה כעיר אדומה במודל הרמזור, מתקיימים לימודים.

יישום התכנית על ידי משרד החינוך החל עם היציאה מהסגר השלישי בפברואר, לאחר פיילוט שערך משרד הביטחון בנובמבר ובדצמבר בהשתתפות 50 בתי ספר. התכנית יועדה לרשויות מקומיות שמוגדרות 'כתומות גבוליות' במודל הרמזור (ציון רמזור נמוך יחסית ושיעור מחוסנים גבוה), במטרה לאפשר פתיחה בטוחה של מוסדות החינוך בהן. בראשון השבוע נכנסה לתוקף החלטת ממשלה לפיה בית ספר בו פועלת התכנית הלימודים לא ייסגר גם אם סיווג העיר שלו ישתנה לאדום. עם זאת, לא ניתן להתחיל להפעיל את התכנית כאשר היישוב הוא אדום.

התנאי להפעלת התכנית בכל מוסד חינוכי הוא אישור של מעל 75% מהורי התלמידים  והעובדים במוסד. ייתכן כי החשש מבידודים, או מביצוע הבדיקות בבתי הספר, הוא שעוצר את הההורים מהסכמה לתכנית. בנוסף, משרד החינוך הציג אמש חלופה נוספת לרצף לימודים לתלמידי י"א-י"ב – התחסנות של 75% ומעלה מתלמידי שכבות גיל אלה בכל בית ספר תאפשר למידה גם כשהיישוב מוגדר אדום. החלטה זו יכולה להוות חלופה לבדיקות, אך כאמור, היא רלוונטית לשכבות אלו בלבד.

בדיקות הקורונה בתכנית מתבצעות בשיטת איגום המטושים (פולינג), שיטה ייחודית שפותחה ביחידת מפא"ת במשרד הביטחון. במסגרת שיטה זו המוסד החינוכי מחולק לקפסולות, וכל קפסולה נבדקת יחד פעמיים בשבוע בבדיקת מטוש-אף רגילה (PCR), עם אישור לבצע בדיקות עדינות ולא פולשניות. מכל נבדק נלקחות שתי דגימות. האחת מוכנסת למבחנה עם הדגימות של כל חברי הקפסולה, והשנייה נשמרת כבדיקה פרטנית.

המבחנה המשותפת נשלחת למעבדה, והתשובה שמתקבלת מעידה האם אחד או יותר מחברי הקפסולה חיובי לקורונה. במקרה של תשובה חיובית, כלל חברי הקפסולה נשלחים לבידוד, ורק אז הבדיקות הפרטניות מפוענחות כדי לדעת מי חולה בקורונה. בכך נחסך עומס מהמעבדות ומתאפשר זיהוי מהיר של תחלואה, עקב היעדר הצורך להמתין לתוצאות הבדיקות של כלל הנבדקים.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!