דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד בשבט תשפ"ב 26.01.22
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

בדרך לבנק קואופרטיבי? רשות שוק ההון העניקה רישיון הקמה לאגודת האשראי אופק

אגודת אופק נמצאת בבעלות 6,500 חבריה, להם היא נותנת שירותים פיננסים בלי רווחים לגורמים חיצוניים | אם תעמוד בכל התנאים תוכל האגודה להתחיל לנהל פיקדונות

הממונה על שוק ההון משה ברקת (צילום: נעם רבקין / פלאש 90)
יונתן קירשנבאום

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון משה ברקת, חתם היום על רישיון הקמה לאגודת האשראי השיתופית אופק, לתקופה של שנתיים. הרישיון יאפשר לאגודה לספק שירותים פיננסיים בדומה לבנק, כולל פיקדונות וחלוקת אשראי, וזאת בכפוף לכך שתעמוד בכל תנאי הרגולציה. בדומה לבנק של אמנון שעשוע שהושק השבוע, השירותים שתיתן אופק יעשו באופן דיגיטלי, ויתחילו לפעול כבר בסוף 2021.

אופק היא אגודת אשראי הנמצא בבעלותם של כ-6,500 חברים בעלי מניה אחת. אגודות אשראי מספקות שירותים לחברים, שהם גם בעלי האגודה, ואינן מחויבות בתשלומי דיבידנדים לבעלי מניות חיצוניים. עובדה זו אמורה להוזיל את השירותים הפיננסיים שניתנים לחברים. האגודה הוקמה בעקבות המחאה החברתית ב-2011, במטרה להתמודד עם יוקר המחיה בתחום השירותים הבנקאיים. על פי הצהרת מקימיה, המטרה הסופית היא הקמת בנק קואופרטיבי.

כעת נדרשת האגודה להשלים את ההיערכות התפעולית והרגולטרית הנדרשת על ידי רשות שוק ההון כדי שתוכל להתחיל לפעול באופן מלא. בין השאר צריכה האגודה לחתום על הסכם עם הספק המערכת הטכנולוגית שזכה במכרז המדינה, TCS מקבוצת TATA ההודית. רשות שוק ההון בחנה את התכנית העסקית של האגודה והגדירה את השלבים הנדרשים בהם תצטרך לעמוד.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת: "היום השלמנו את השלב הראשון באישור תקדימי לפעילות של אגודה למתן שירותי פיקדון ואשראי. צעד שעתיד להרחיב את האפשרויות העומדות בפני הציבור הישראלי בכל הקשור לנותני שירותי פיננסים ולקדם את התחרות בתחום. רשות שוק ההון תמשיך לבחון כי אגודת האשראי אופק אכן מקיימת את התנאים שנקבעו, ולפעול למען הציבור על ידי הרחבת סוגי השירותים הפיננסים העומדים לרשותם".

יו"ר אופק, עו"ד יהודה טלמון, הודה לכל אלו "שהאמינו בחזון של קידום בנקאות קואופרטיבית בישראל, ובהם רשות שוק ההון והעומד בראשה משה ברקת, יצחק כהן, סגן שר האוצר, יואב להמן, לשעבר המפקח על הבנקים, דרור שטרום ויואל באריס".​

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!