דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון י"ח באייר תשפ"ד 26.05.24
24.6°תל אביב
  • 19.6°ירושלים
  • 24.6°תל אביב
  • 20.8°חיפה
  • 22.8°אשדוד
  • 20.9°באר שבע
  • 27.7°אילת
  • 24.4°טבריה
  • 16.0°צפת
  • 23.9°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
משפט נתניהו

ישועה: "שרה נתניהו הודתה לאיריס אלוביץ' ש'הבאנו להם את הבחירות'"

ביום הרביעי לעדותו של מנכ"ל 'וואלה' לשעבר, אילן ישועה, בתיק 4000, הגיע עד המפתח מלווה לראשונה בחמישה שוטרים | ישועה העיד: "ביצענו קמפיין אינטנסיבי לטובת ראש הממשלה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט. "השבוע ראש הממשלה צריך לחתום לנו" (צילום: ראובן קסטרו)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט. "השבוע ראש הממשלה צריך לחתום לנו" (צילום: ראובן קסטרו)
דבר
צרו קשר עם המערכת:

עדותו של מנכ"ל 'וואלה' לשעבר, אילן ישועה, בתיק 4000, נמשכה הבוקר (שני) בבית המשפט המחוזי בירושלים. ישועה נכנס בליווי חמישה שוטרים.

ישועה סיפר על ראיון שניהל דב גיל-הר עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהכעיס את יועץ התקשורת של משפחתו, ניר חפץ. "קיבלתי פניות מניר שראש הממשלה זועם, ושהיו סיכומים קודמים. היה לחץ כבד מאוד בעניין הזה, זה בא מכל הכיוונים. הייתה דרישה לא להעלות את הראיון בשום אופן ולעשות ראיון משלים. זה היה מגה אירוע מבחינתם, כמה ימים לפני בחירות.

"שלחתי לניר את החומר והוא העיר הערות, מה הוא רוצה לשנות. זה נמשך אל תוך הלילה. למחרת בבוקר, שלחתי את הראיון הערוך לניר והשבעתי אותו שזה לא ייצא החוצה כי זה לא דבר תקין שניתן למרואיין לערוך את הראיון של עצמו".

התובעת יהודית תירוש שאלה את ישועה אם היה ראש מפלגה אחר שהתערב כך בראיון שנעשה עמו, וישועה השיב בשלילה.

תירוש הראתה הודעה של חפץ לישועה בעקבות הצבת הסרטון "הערבים נוהרים לקלפיות" ביום הבחירות בראש האתר: "הראיתי לביבי מה יש בראשית, מבסוט". ישועה הוסיף ששרה נתניהו הודתה לאיריס "על זה שעשינו להם שירות גדול והבאנו להם את הבחירות".

התובעת הציגה התכתבות בין אור ושאול אלוביץ' לישועה מיום הבחירות ב-2015, דקות אחרי המדגמים. אור אלוביץ' כתב: "הצלת את ביבי". ישועה הגיב: "אל תצחק, מה שחשוב זה שהוא יעריך וידע לומר תודה". שאול אלוביץ' כתב: "נקווה שכן", ואור הוסיף: "לא נקווה, נדרוש".

ישועה המשיך בעדותו: "הייתה תחושה שאנחנו בצד המנצח ושהימרנו על הצד המנצח. ביצענו קמפיין אינטנסיבי לטובת ראש הממשלה בכל הבחירות, ומצב הרוח מבטא את הצלחת המקפיין הזה".

אחרי אישור עסקת בזק-יס, ישועה שלח הודעה לשאול אלוביץ': "מזל טוב". אלוביץ' השיב לו: "תודה, יש לך תרומה לעניין".

תירוש שאלה את ישועה איזו תרומה הייתה לו בעסקה, והוא השיב: "שתי תרומות: א. הצגתי אותה לממונה על ההגבלים העסקיים. ב. הסיקור המוטה".

הדיון בעדות ישועה הסתיים אחרי כשבע שעות, ויתחדש מחר.

אלוביץ' לישועה: "תוריד את זה, זה ימנע את אישור יס"

עדותו של ישועה נפתחה בשבוע שעבר. הוא סיפר, בין השאר, שיו"ר קבוצת בזק דאז, שאול אלוביץ', הורה לו לבצע באתר את הוראות המתווכים מטעם נתניהו ורעייתו: "נאמר בבירור שיש עניינים רגולטוריים. אמרו שאם נתניהו יכעס, זה יפגע בהחלטות רגולטוריות על בזק". ישועה העיד שאיריס אלוביץ' אמרה "להוריד משהו כי השבוע נתניהו צריך לחתום לנו".

באולם בית המשפט הוצגה הודעה ששלח אלוביץ' לישועה, לאחר שידיעה לא מחמיאה על שרה נתניהו הופיעה באתר: "תוריד את זה מיד, אני הורג אותך, זה ימנע את אישור יס".  ישועה הוסיף: "ידעתי שנתניהו צריך לקבל החלטה שתאפשר לבזק לקנות את המניות של יס, דובר על זה כמה פעמים. לא ידעתי שזה בעיתוי הזה, אבל פה נאמר לי שזה מתקרב ולכן צריך להוריד את הידיעה. הבנתי שאלוביץ' מאוד בלחץ".

בהמשך הציגה התביעה הקלטת שיחה של ישועה עם מנכ"לית בזק בתקופה המדוברת, סטלה הנדלר. ישועה נשמע אומר: "תהיה חקירת משטרה אצלי ואצל שאול. דיברתי עם שאול. זה מאוד מסוכן. אין חצי עיתונות, אי אפשר כאן להתערב. נצטער על כל שטות שאנחנו עושים, צריך להבין את ההשלכות, אנחנו במקום מסוכן, סטלה. תפקיד העיתונות לבקר את השלטון והמערכת הציבורית. צריך להבין את זה".

ישועה הוסיף שהנדלר נזפה בו בכמה הזדמנויות על כתבות שליליות שפורסמו נגד נתניהו ומשפחתו.

ישועה הוסיף שהזוג אלוביץ' היה מעורב במינויים לתפקידים בכירים ב'וואלה'. לדבריו, ניר חפץ, יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, ערך בפועל עם שאול אלוביץ' ראיון שקיים דב גילהר עם ראש הממשלה.

"בהמשך זה הפך לנורמה, שמינויים בכירים, לאו דווקא בכירים, מינויי עורכים, הייתי צריך לאשר כל הזמן עם שאול ואיריס (אלוביץ')", העיד ישועה. "שצריך לשאול את ניר חפץ ואת רן ברץ (מלשכת ראש הממשלה) אם זה בסדר. היתה סדרה של כתבים ועורכים שהם פסלו".

אישומים בשוחד, מרמה והפרת אמונים

כתב האישום נגד נתניהו מתחלק לשלושה תיקים. בחמור שבהם, המכונה 'תיק 4,000', הוא מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים יחד עם בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', שהחזיקו בקבוצת בזק ובמסגרתה גם באתר החדשות 'וואלה'. לפי כתב האישום, נתניהו קידם במסגרת כהונתו כשר התקשורת אינטרסים שונים של קבוצת בזק, בהם היתר לאיחוד החברות בזק ויס, בתמורה לכאורה לסיקור חיובי שלו ושל בני משפחתו באתר וואלה.

בתיק המכונה 'תיק 2,000' מואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים יחד עם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס. לפי כתב האישום, השניים קיימו סדרת פגישות בשנת 2014 במהלכן הציע מוזס לנתניהו שוחד בדמות סיקור חיובי בידיעות אחרונות, בתמורה לכך שנתניהו יקדם את חקיקת 'חוק ישראל היום' שיאסור על הפצת עיתונים בחינם, שהעברתו היתה פוגעת כלכלית במתחרה המרכזי של מוזס. בסופו של דבר ה'עיסקה' לא יצאה לפועל, אך עצם הפגישות והדיון בהצעה זו הוביל להאשמתו של נתניהו במרמה והפרת אמונים, ושל מוזס בשוחד.

בתיק המכונה 'תיק 1,000' מואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים, בעקבות מערכת היחסים שלו עם אנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר. לפי כתב האישום, במשך מספר שנים קיבלו נתניהו ורעייתו טובות הנאה שונות ממילצ'ן, שעיקרן קופסאות סיגרים ומארזי שמפניה בכמויות גדולות.

למרות זאת, נתניהו פעל במסגרת תפקידיו כראש הממשלה וכשר התקשורת לקידום עניינים שונים הקשורים הקשורים למילצ'ן, ביניהן פעולה מול גורמי ממשל בארה"ב כדי שיקבל אשרת כניסה לארצות הברית, וקידום חוק להארכת משך הפטור מדיווח ותשלום מס הכנסה הניתן לתושבים חוזרים, ממנו נהנה מילצ'ן.

נתניהו מואשם גם כי בשנת 2014, בהיותו שר התקשורת, הנחה את מנכ"ל המשרד דאז שלמה פילבר לסייע למילצ'ן בעניינים הנוגעים לרגולציה בקשר לעסקת מיזוג בין חברות התקשורת "רשת" ו"קשת", על מנת שהשקעה אותה בחן מילצ'ן באותה העת, תהיה כדאית עבורו מבחינה כלכלית.

בתשובתו לכתב האישום נגדו, כפר נתניהו בעברות המיוחסות לו. "כתב האישום, בחלקים עיקריים שבו, מתיימר באורח ראשוני – ובדיעבד – להפליל התנהגויות שלא היה ואין בינן ובין הדין הפלילי דבר", נכתב בתגובה, לצד טענות כי נתניהו לא נחקר על חלק מהאישומים וחלק מהחקירות בוצעו ללא אישור היועץ המשפטי לממשלה, כנדרש.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!