בקבות הודעתו של שר האנרגיה יובל שטייניץ, בשבוע שעברף לפיה ייסגרו ארבע יחידות פחמיות בתחנת הכוח אורות רבין שבחדרה כחלק מהרפורמה בחברת החשמל, וכי חברת החשמל לא תהיה זו שתתפעל את התחנות לאחר המרתן לגז טבעי, פרסם הבוקר האתר כלכליסט כי יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן פנה אל משרד האנרגיה בדרישה שהמרת יחידות ייצור הפחם לגז תבוצע על ידי עובדי חברת החשמל וכי גם תפעולן יתבצע על ידי החברה. זאת במטרה למנוע את הפגיעה הצפויה באיתנות החברה ועובדיה.

כפי שפרסם כתבנו ארז רביב, מיד אחרי הודעתו של שטייניץ, ההחלטה של שר האנרגיה תגבה מחיר כבד מחברת החשמל. ההודעה שהחברה לא תורשה להפעיל את התחנות החדשות בגז, מרמזת כי מדובר בהמשך המדיניות של האוצר להפרטה זוחלת של ייצור החשמל בישראל, כחלק מהמאבק על הרפורמה במשק החשמל שיישומה מתעכב.

כידוע, לחברת החשמל,כקבלנית ביצוע של המדינה, אין יכולת לטרפד את ההחלטה, אך ברור שמצבה יורע, כאשר עוד נתח מה-Base Load – יחידות ייצור החשמל שפועלות באופן קבוע – יילקח ממנה עם סגירת התחנות הפחמיות.

עובדי חברת חשמל בעת תיקונים צילום: גילי יערי פלאש90

עובדי חברת חשמל בעת תיקונים צילום: גילי יערי פלאש90

"ההחלטה לעבור לאנרגיה ירוקה היא החלטה ממשלתית שאני מברך עליה" אמר יו"ר ההסתדרות לכלכליסט, "אבל, צריך לעשות זאת בצורה מושכלת שלא תיפגע באיתנות הפיננסית של חברת החשמל ולדאוג לעובדים. הקמת והפעלת התחנות צריכות להיות בידי החברה ולא בידי טייקונים שמחזיקים בתחנות כוח פרטיות".

בהתייחס לצעדים בהם תנקוט ההסתדרות אם דרישתו לא תיענה אמר ניסנקורן "יש סכסוך עבודה ואני לא רוצה להגיד עכשיו מה נעשה". והוסיף כי "החלטת המשרד הייתה פזיזה ולא ברור שבדקו את ההשלכות שלה".

בתגובה נמסר ממשרד האנרגיה כי "חברת החשמל לא תפעיל את התחנה החדשה. בשלב זה עדיין לא נקבע מי יקים את התחנות העתידות לפעול על גז טבעי. אין דיל, והנושא יבחן לטובת המשק".