נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס אתמול (ראשון) למצב בשכונות דרום תל אביב, שנאלצו לקלוט בשנים האחרונות אלפי מסתננים ומהגרי עבודה ללא תשתיות מתאימות. "העיר העברית הראשונה מתמודדת כמעט לבדה עם בעיות חברתיות קשות ומורכבות. תל אביב, שידעה להצמיח לתפארת את בית הספר ביאליק-רוגוזין, היא אותה תל אביב שאסור לה לעצום עין מול הקושי העצום של תושבי שכונותיה הדרומיות – תושבים ותושבות שמתמודדים לבד עם השינוי שהביאו עימם החיים המשותפים עם מהגרי העבודה והפליטים, שמצידם מגיעים אל העיר כמעט בלית ברירה. זהו מצב מורכב ונפיץ מאין כמותו."

ברקע דבריו של ריבלין עומדות שתי סוגיות שהסעירו את דרום ת"א באחרונה. הראשונה היא ביטול התנדבות של חיילים בצה"ל עם ילדי זרים בדרום ת"א, בעקבות מאבק שהובילו תושבים מדרום ת"א. ריבלין כבר התייחס לנושא ואמר כי "אין זה חטא שחיילי צה"ל יושיטו סיוע לילדי פליטים חסרי ישע". הסוגייה השנייה היא שינוי ייעודו (שנמנע) של תיכון 'שבח מופת' לטובת ילדי הזרים המתגוררים בקרבת בית הספר.

הנשיא מקבל תואר אזרח של כבוד מידי ראש העיר רון חולדאי (צילום: מארק ניימן).

הנשיא מקבל תואר אזרח של כבוד מידי ראש העיר רון חולדאי (צילום: מארק ניימן).

הנשיא העשירי המשיך ואמר: "לא עליהם (תושבי דרום ת"א) בלבד ולא על תל אביב בלבד מוטלת המלאכה להתמודד עם השינוי הזה. מבחינה זו, תל אביב היא לא מדינה בתוך מדינה, תל אביב היא לא אי במזרח התיכון, אלא היא הביטוי המזוקק של הדגל שלנו, תכלת לבן, כחול לבן."

בטקס שנערך במוזיאון ת"א לאומנות קיבל הנשיא את התואר אזרח כבוד של העיר תל-אביב יפו, לצד הסופר אלי עמיר, כלת פרס נובל עדה יונת וראשת העיר פרנקפורט לשעבר פטרה רוט. "תל אביב שבה צמחו ובה פורצות מחאות אזרחיות שמשמיעות קולות חשובים נועזים ומייצרות שינוי תודעתי וציבורי שאדוותיו מתפשטות גם מחוץ ומעבר לתל אביב", אמר ריבלין.