דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"א בחשון תשפ"ב 27.10.21
23°תל אביב
  • 17°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 21°חיפה
  • 22°אשדוד
  • 21°באר שבע
  • 26°אילת
  • 23°טבריה
  • 19°צפת
  • 21°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
ספורט

הטובה ביותר מאתונה 2004: המשלחת הפראלימפית חוזרת מטוקיו עם 9 מדליות

33 ספורטאים וספורטאיות ישראלים הגיעו לטוקיו ועלו על כל הציפיות | נבחרת השחייה סיימה עם 8 מדליות של מארק מליאר (3), עמי דדאון (3) ואיאד שלבי (2) | מורן סמואל עלתה בפעם השנייה על הפודיום, הפעם עם מדליית הכסף

מימן לשמאל: מורן סמואל, מארק מליאר, עמי דדאון ואיאד שלבי עם המדליות מהמשחקים הפראלימפיים בטוקיו (צילום: לילך וייס, קרן איזקסון, הוועד הפראלימפי בישראל)
ליאור ברטל
ליאור ברטל
כתב ספורט
צרו קשר עם המערכת:

המשחקים הפראלימפיים בטוקיו שהסתיימו היום (ראשון), הם סיפור הצלחה אדיר של המשלחת הישראלית. 9 מדליות, 6 מתוכן מזהב, 2 מדליות כסף ומדליית ארד היו למשלחת ב-12 ימי התחרות, שדירגו אותה במקום ב-22 מבין כלל המשלחות. זה מספר המדליות הזהב הגבוה ביותר של ישראל מאז המשחקים בסיאול 1988 (15) והכי הרבה מדליות מאז אתונה 2004 (13).

33 ספורטאים וספורטאיות ישראלים הגיעו לטוקיו לאחר חמש שנים של עבודה קשה והשקעה. המשלחת צלחה את דחיית המשחקים והגיעה מוכנה מאוד, במטרה להשיג בין 7-4 מדליות, כי שציפו בוועד הפראלימפי, אחרי שמריו 2016 חזרה ישראל עם 3 מדליות ארד.

דדאון, מליאר ושלבי כבשו את הבריכה

נבחרת השחייה של המאמן יעקב בננסון, בלטה במיוחד בטוקיו. הנבחרת שהגיע עם 8 שחיינים, זכתה במהלך המשחקים ב-8 מדליות, 6 מתוכן מזהב, אחת מכסף ואחת מארד. בתוספת לא פחות מארבעה שיאי עולם.

איאד שלבי הפך לישראלי-מוסלמי הראשון שזוכה במדלייה לזכות ישראל במשחקים הפראלימפיים ואולימפיים. שלבי זכה בשתי מדליות זהב במקצים ל-50 מטר גב ו-100 מטר גב (בדרגת נכות S1) ושבר את שיא העולם ב-150 מטר מעורב (4:52.88 דקות).

איאד שלבי עם אביו יוסוף, לאחר שזכה במדליית הזהב השנייה שלו במשחקים הפראלימפיים בטוקיו (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

מארק מליאר המשיך את ההצלחה עם שתי מדליות זהב במקצים 200 מטר מעורב אישי  ו-400 מטר חופשי (בדרגת נכות S7), שניהם עם שיאי עולם חדשים (2:29.01 דקות ב-200 מעורב אישי ו-4:31.06 דקות ב-400 מטר חופשי). בנוסף זכה מליאר במדליית הארד במקצה ה-100 מטר גב שלא נחשב למקצה חזק שלו.

עמי דדאון החל ברגל שמאל את התחרות, כשנפסל במשחה הראשון שלו 100 מטר חופשי, בו היה מועמד לזהב. למרות האכזבה, דדאון הראה מנטליות חזקה ויצא מחוזק והצליח לעשות את השינוי הנדרש, כדי לקטוף שתי מדליות זהב ב-50 מטר חופשי ו-200 מטר חופשי (בדרגת נכות S4), עם שיא עולם (2:44.84 דקות) ולזכות במדליית הכסף ב-150 מטר מעורב אישי.

עמי דדאון נדהם אחרי שזכה במדליית הזהב השנייה שלו (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

לצד שלישית המדליסטים המשיכו שחייני ישראל להרשים עם השתתפות ב-5 גמרים במהלך התחרות. אראל הלוי סיימה במקום ה-6 ב-100 מטר גב ובמקום ה-7 ב-400 מטר חופשי(בדרגת נכות S7) יוליה גורדיצ'וק סיימה במקום ה-7 ב-100 מטר פרפר (בדרגת נכות S9). אריאל מליאר סיים במקום ה-7 ב-50 מטר חופשי (בדרגת נכות S4). בשאר חלבי הפך לספורטאי הדרוזי הראשון שמייצג את ישראל במשחקים, כאשר התחרה ב-100 מטר חזה (בדרגת נכות S4).

סמואל התאוששה מהפסילה ועלתה על הפודיום

בחתירה, ישראל הרשימה עם שני גמרים ומדליית כסף. מורן סמואל מדליסטית הארד מריו, עלתה בפעם השנייה בקריירה לפודיום עם מדליית כסף במקצה הנשים ל-2,000 מטר. סמואל נפסלה בסיום מקצה המוקדמות בו סיימה במקום הראשון, בגלל כיסא המשענת שלה שלא היה לפי התקן. למחרת הפגינה אופי חזק והעפילה לגמר ממקצה הניחומים ולבסוף זכתה במדליית הכסף.

מורן סמואל חוגגת את הזכייה במדליית הכסף בטוקיו (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

שמוליק דניאל הרשים עם העפלה לגמר בו סיים במקום השישי וסירת הרביעייה, סגרה לענף משחקים יוצאים מן הכלל עם העפלה לגמר וסיום במקום ה-6.

נבחרת הנשים בכדורשער הגיעה לטוקיו כסגנית אלופת אירופה. ישראל פתחה בסערה עם ניצחון ענק 1:11 על אוסטרליה. לאחר הניצחון, ישראל הופתעה והפסידה לקנדה. הנבחרת הצליחה לחזור עם ניצחון מרשים על אלופת העולם רוסיה, לפני שהפסידה מול סין בקרב על המקום הראשון בבית. ברבע הגמר ישראל פגשה את יפן המארחת וספגה הפסד כואב 4:1. ישראל סיימה את הטורניר במקום ה-6, במטרה להמשיך להקדם בטורניר הבא.

נבחרת ישראל בכדורשער במשחקים הפראלימפיים בטוקיו (צילום: לילך וייס, הוועד הפראלימפי בישראל)

נדב לוי המתחרה בענף הבוצ'ה זכה להגרלה אכזרית. לאחר שני ניצחונות נפלאים, פגש לוי את האלוף העולם לו הפסיד בתוצאה שמנעה ממנו לעלות לרבע הגמר כאחד משני  המקומות השניים הכי טובים. טניסאית השולחן, קרולין טביב, הרשימה כאשר הצליחה לנצח את המדורגת 2 בעולם חתאם אבו עוואד מירדן, אך לצערה הודחה לאחר הפסד במשחק השני בבית המוקדם.

פסקל ברקוביץ' התחרתה בפעם הרביעית במשחקים הפראלימפיים וסיימה הפעם במקום העשירי בחתירה בקיאק. ישראל הצליחה לשלוח ארבעה טניסאים למשחקים, אך לצערם הם לא הרשימו והודחו ביחידים ובזוגות בשלב הראשון או השני של התחרות.

פסקל ברקוביץ מתחרה בקיאק בטוקיו, בפעם הרביעית במשחקים הפראלימפיים (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

בענף הקליעה, יוליה צ'רנוי ודורון שזירי היו קרובים להעפיל לשלושה גמרים, אך כל פעם היה חסר להם רק במעט. פולינה כצמן בת ה-54 הגיעה למקום השביעי בהרמת כוח מעל 86 ק"ג. נינה גולודצקי הודחה בשלב הסתים של בדמינטון ואלכסנדר אלכסיינקו סיים במקום התשיעי בהדיפת כדור ברזל (F34).

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על ספורט:
החתמת ענק בכדורגל הנשים: נועה סלימהוג'יץ מצטרפת למילאן האיטלקית
נורה האפטל השוויצרית מונתה למנהלת המקצועית של כדורגל הנשים בישראל
צעד חשוב באוסטרליה: שחקן הכדורגל ג'וש קבאלו יצא מהארון כהומו
תגובות