דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ז בתשרי תשפ"ב 23.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מגזין דבר

כאילו לא חלפו 20 שנה

הפיגוע במגדלי התאומים, 11 בספטמבר 2001. אל-קאידה חזק כיום מתמיד (צילום:Spencer Platt/Getty Images)

העולם מציין את יום השנה העשרים לפיגוע במגדלי התאומים, בן לאדן חוסל, אך הרעיונות הרעילים שלו כבשו לבבות של מיליונים, ואל-קאעידה מתבסס בימים אלה מחדש באפגניסטן

אוריאל לוי

"הניצחון הזה מוכיח למה מסוגלת האומה האיסלאמית בשעה שהיא מאוחדת", נכתב בהודעה חגיגית של ארגון אל-קאעידה, שפורסמה בשבוע שעבר ובירכה את הטליבאן על כיבוש אפגניסטן. "האירועים הוכיחו כי הג'יהאד היא הדרך היחידה המובילה לניצחון והתעצמות". עשרים שנים חלפו מאז פיגועי ה-11 בספטמבר, ואל-קאעידה חזק מתמיד.

לויד אוסטין, שר ההגנה האמריקני, אמר היום (חמישי) כי אל-קאעידה עשויים לשוב להתבסס באפגניסטן. זו הפעם הראשונה שגורם רשמי בבית הלבן מזהיר מפני מה שכבר קורה בשטח. אל-קאעידה מתבססים מחדש באפגניסטן.

בן לאדן מבסס קשרים

אוסמה בן לאדן ואנשיו מארגון הטרור אל-קאעידה התיישבו באפגניסטן זמן קצר לאחר שנכבשה לראשונה על ידי הטליבאן (1996). קשריו של בן לאדן להנהגת הטליבאן היו אז כבר מבוססים היטב.

אוסאמה בן לאדן. הטאליבן העניק כל מה שהוא נזקק לו (צילום: CNN via Getty Images)

החל מראשית שנות ה-80 הוא השתתף במאבקם של הג'יהאדיסטים האפגנים, תחילה נגד הפלישה הסובייטית, ובהמשך נגד אנשי "הברית הצפונית", בהנהגת אחמד שאה מסעוד. הטליבאן, שכבש אז את אפגניסטן, העניק לבן לאדן כל מה שנזקק לו – שטח להפעלת מחנות אימונים, משאבים ושיתוף פעולה מודיעיני וטקטי.

בעת שהנהגת אל-קאעידה ישבה באפגניסטן, הוציא הארגון שורה של פיגועי ענק: הפיגוע הראשון במגדלי התאומים, בחניון התת קרקעי (פברואר 1993); פיגוע נגד חיילים אמריקאים בערב הסעודית (1996); פיצוץ שגרירויות ארצות הברית בקניה ובטנזניה (1998); ומתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה, ב-11 בספטמבר 2001, בה נרצחו על אדמת ארה"ב 2,977 בני אדם, אזרחיהן של 90 מדינות. 

הפיגוע בשגרירות ארה"ב בניירובי, קניה, 1998 (צילום: דובר צה״ל)

חיסולו של אחמד שאה מסעוד

בן לאדן ידע שינוהל נגדו מצוד. אפגניסטן שמשה לו מקלט, אבל הייתה לו בעיה: "החזית הצפונית" של אחמד שאה מסעוד שלטה בשטחים נרחבים בצפון המדינה וקיימה קשרים הדוקים עם המערב. 

אחמד שאה מסעוד נרצח על ידי שני מתאבדים שהתחזו לעיתונאים (צילום: Patrick ROBERT/Sygma via Getty Images)

יומיים לפני פיגועי ה-11 בספטמבר שלח בן לאדן שניים מאנשיו, מחופשים לעיתונאים, לווילה המבודדת של מסעוד, לראיון שנקבע מבעוד מועד. בזמן הראיון, שנערך בחצר הווילה, הפעילו שלוחיו את חגורות הנפץ ורצחו את מסעוד. פאחים דשתי, יועץ התקשורת שלו, שהה באותה העת בווילה יחד עם בנו של מסעוד. השניים ניצלו. 

פאחים דשתי (אוחז בתמונת מסעוד), דובר תנועת ההתנגדות, נרצח השבוע על ידי אנשי הטאליבן (צילום: AP Photo/Dusan Vranic)

השבוע, 20 שנה אחרי, נרצח דשתי על ידי לוחמי הטליבאן. ביום שבו הוא נרצח, כבש הטליבאן את המוזוליאום שבו קבור שאה מסעוד, ואנשיו השחיתו את הקבר. בנו של מסעוד, המוביל את המחתרת של עמק פנג'שיר, שוהה בימים אלה במסתור בהרים.

המוזוליאום שבו נקבר מסעוד נכבש השבוע והושחת (צילום: ויקיפדיה)

בכירים באל-קאעידה חוזרים לאפגניסטן

בחודשים האחרונים, במקביל לנסיגת כוחות נאט"ו מאפגניסטן ולכיבושה המהיר על ידי הטליבאן, נכנסו למדינה כ-10,000 ג'יהאדיסטים שהגיעו ממרכז אסיה, צפון הקווקז, פקיסטן ומערב סין. כך עולה מדו"ח של האו"ם, שפורסם לפני כשלושה חודשים. 

על פי הדו"ח, מרבית הג'יהאדיסטים שהגיעו לאפגניסטן משויכים לאל-קאעידה, בעוד מיעוטם פעילים בדאעש ובארגונים אחרים. לאחר פרסום הדו"ח הופצו ברשתות החברתיות סרטונים בהם נראים בכירים באל-קאעידה חוזרים לאפגניסטן על רקע נסיגת כוחות נאט"ו. אפגניסטן חזרה להיות גן-עדן לארגוני ג'יהאד עולמי, והדבר היחיד שמקשה עליהם הוא המלחמות הפנימיות ביניהם.

לוחם טאליבן בפנג'שיר, מעוז ההתנגדות החילוני בצפון אפגניסטן (צילום: AP Photo/Mohammad Asif Khan)

הטליבאן הבטיחו לאמריקאים כי לא יתנו לאל-קאעידה מקלט באפגניסטן, אך הבטחה זו הופרה עוד בטרם יצא החייל האמריקאי האחרון מהמדינה. למעשה, הטליבאן זקוקים לאל-קאעידה במערכה הכפולה שהם מנהלים על השלטון באפגניסטן: אנשי אל-קאעידה מסייעים לטליבאן בקרבות הנערכים במחוז פנג'שיר נגד המחתרת החילונית היושבת שם, ובה בעת נלחמים ב"וילאייט חורסאן", ההתארגנות המקומית של דאעש באפגניסטן.

מורשת הפיגועים של הג'יהאד העולמי

בעשור האחרון, מאז פרוץ "האביב הערבי" וחיסולו של בן לאדן ב-2011 בידי הכוחות האמריקאים, התמקד אל-קאעידה במאבקים פנימיים בתוך מדינות מוסלמיות. שתי הזירות בהן זכה להצלחה הרבה ביותר הן סוריה ועיראק. 

בצל ההצלחה, התפלג הארגון בסוף 2013. דאעש, הפלג שפרש מאל-קאעידה, תפס במהרה את הבכורה בכמה זירות: עירק, סוריה, מערב אפריקה, דרום הפיליפינים וחצי האי סיני. 

בזירות אחרות הקרב בין שני ארגוני הג'יהאד העולמי נותר שקול, כאשר כל ארגון נהנה מתמיכה מקומית של שבטים, אך כושל מכיבוש שטחים נרחבים או ערים: כך בתימן, צפון אפריקה, סומליה, מאלי ואפגניסטן. 

באפגניסטן נכנס לתמונה גם הטליבאן, שהלך והשתלט על שטחים נרחבים ככל שהעשור חלף, וביתר שאת בשנתיים האחרונות. עם הזמן התברר שהטליבאן אויב מר של דאעש, אך קשריו עם אל-קאעידה יציבים ומועילים לשני הצדדים.

בפיגוע במועדון בטקלאן בפריז, נובמבר 2015, נרצחו 130 בני אדם (צילום: AP Photo/Jacques Brinon, File)

בעוד אל-קאעידה הסתפק במלחמה הפנימית בתוך ארצות האסלאם, בדומה לטליבאן באפגניסטן, דאעש הוציא מתקפות רבות כמעט בכל העולם. פיגועי התאומים הפכו מאירוע בודד בנוף, לחלק מרצף ארוך של מורשת הג'יהאד העולמי. 

השבוע נפתח בצרפת משפטם של 20 נאשמים במעורבות בפיגוע של דאעש באולם ההופעות בטאקלאן בפריז, בנובמבר 2015, שבו נרצחו 130 בני אדם, אזרחיהן של 17 מדינות. חלק מהמחבלים שביצעו את הפיגוע הזה היו אזרחי צרפת, אולם את ההכשרה ללוחמה ואת המוטיבציה לבצע מתקפה כזו הם רכשו בשטחים שכבש דאעש בסוריה ועיראק. 

אז כהיום, הג'יהאד הרצחני זקוק לקרקע – מחנות אימונים, נשק, משאבים כדי להוציא פיגועים גדולים במערב. וכעת אפגניסטן שבה לספק את הקרקע הזו לאל-קאעידה. כל שנותר למנהיגי המערב הוא לקוות שארגון הג'יהאד שינה את פניו.

הרעיונות הרעילים לא חוסלו

עשרים שנה חלפו מאז אותו בוקר איום בחוף המזרחי של ארה"ב. עשרים שנה בהם רצחו אנשי אל-קאעידה ודאעש מאות אלפי אזרחים, מרביתם אזרחי סוריה, עיראק וניגריה – מוסלמים, אך לא מוסלמים מספיק עבור הג'יהאדיסטים הקיצוניים. רק מיעוט מהנפגעים הם מערביים, ובכל זאת מדובר במאות, אולי אלפים. 

בן לאדן חוסל, אך הרעיונות הרעילים שלו כבשו לבבות של מיליונים. אל-קאעידה שינה את מטרותיו, אך כארגון הוא חזק מתמיד. כל שנותר למערב הוא להיטיב להתגונן.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על מגזין דבר:
רמאים קטנים במגפה גדולה
"אנחנו באמת משפחה פה"
בית הכנסת המחבק
תגובות