דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ז בתשרי תשפ"ב 23.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
עבודה

מנכ"ל דלק תעשיות, הסמנכ"ל וממונה הבטיחות יפצו עובד שנפגע בתאונה

הארבעה שהורשעו ברשלנות ממנה נפצע קשה העובד מאג'ד אבו גאנם ב-2013, ישלמו לו 30 אלף שקלים כל אחד | השופט: "כל אחד מהנאשמים התרשל, ובכך תרם בדרכו להתרחשותה של אותה טרגדיה"

אתר בנייה ביפו. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: איחוד והצלה, מחוז מרכז)
ניצן צבי כהן
ניצן צבי כהן
כתב לענייני עבודה
צרו קשר עם המערכת:

מאג'ד אבו גאנם, שנפל מגובה במהלך עבודתו בשנת 2013 ונפצע באורח חמור, יקבל פיצויים בסך 240 אלף שקלים מחברת דלק תעשיות, ומארבעה בעלי תפקידים שהורשעו בגרימת חבלה ברשלנות בתאונה: המנכ"ל איתן סילביגר, סמנכ"ל ההנדסה אבישי הרט, ממונה הבטיחות יאיר יחיאל שנשכר על ידי החברה לפקח על ביצוע העבודות והקבלן ראובן מתוק, שנשכר לביצוע העבודות.

אבו גאנם נפל מגובה 6 מטרים במהלך עבודות להחלפת גג אסבסט במחסן שמנים של החברה בלוד. בית משפט השלום ברמלה הרשיע בינואר האחרון את חברת דלק תעשיות, וכן את ארבעת הנאשמים. כתב האישום הוגש על ידי עו"ד שחף קליימן שמעוני מפרקליטות מחוז מרכז.

גזר הדין שניתן בשבוע שעבר פסק נגד כל אחד מהמורשעים שלושה חודשי מאסר על תנאי, פיצוי העובד ב-30 אלף שקלים, וקנס נוסף בסך 10,000 שקלים לאוצר המדינה. החברה עצמה תידרש לשלם 120 אלף שקלים פיצוי לעובד, ו-20 אלף שקלים לאוצר המדינה.

השופט: "מידת האשם של כל אחד מהנאשמים גבוהה"

על פי הכרעת הדין, נפל אבו גנאם מגובה 6 מטרים על ריצפת בטון, בשעה שדרך על חלון פלסטיק שביר. כתוצאה מכך איבד הכרתו, סבל מחבלת ראש קשה ושבריו מרובים, בין היתר בפניו ובעמוד השדרה שלו, איבד את עינו האחת ואת ראייתו בעינו האחרת ונקבעה לו נכות בשיעור של 100%. הכרעת הדין ציינה כי אבו גנאם היה כפוף לכל אחד מהנאשמים, וציין כי לקבלן מתוק לא הייתה הכשרה מתאימה לביצוע עבודות בגובה או עם אסבסט, וכי הרט וממונה הבטיחות יחיאל ידעו, או אמורים היו לדעת, שלעובדים שביצעו את העבודה לא סופקו אמצעי בטיחות מתאימים.

השופט אבו שחאדה קיבל את דרישת הפרקליטות להשית עונש זהה על כלל הנאשמים, וקבע כי "מידת האשם של כל אחד מהנאשמים בביצוע העבירה של גרם חבלה ברשלנות היא גבוהה". כך קבע שחברת דלק הייתה מעבידו של אבו גנאם, ושהסמנכ"ל הרט מינה את הקבלן מתוק לביצוע העבודות על אף שידע שאין לו ההכשרה הנדרשת, מינוי שאושר על ידי ממונה הבטיחות יחיאל ושהיה ידוע גם לזילביגר. כמו כן ציין השופט כי הסמנכ"ל הרט וממונה הבטיחות יחיאל אף ראו בשטח במו עיניהם את ההתנהלות הלא בטיחותית של הקבלן והעובדים.

השופט הישאם אבו שחאדה דחה את בקשתם של סילביגר, הרט, יחיאל וחברת דלק לביטול ההרשעה, וקבע כי "בשל האינטרס הציבורי שעומד על הפרק ונסיבות ביצוע העבירה, אין מנוס מהשארת ההרשעה על כנה".

"מאדם בריא, מאג'ד הפך לשבר כלי"

גם טענת בא כוחו של הרט, לפיה אירוע בו נפגע עובד במהלך עבודתו בענף התעשייה מצדיק ענישה מקלה יותר מאירוע בו נפגע עובד בענף הבנייה, נדחתה על ידי השופט. "תאונת עבודה היא תאונת עבודה, יהיה הענף שבו אירעה אשר יהיה", קבע. עם זאת, התחשב השופט בקביעת העונש בעובדה שכלל הנאשמים בעשור השביעי לחייהם, הורים ללא עבר פלילי, ואת העובדה שמאז התאונה חלפו 8 שנים. כן לקח בחשבון גם את הנזק שייגרם לחלק מהנאשמים, ואת מצבם הבריאותי.

"מאדם בריא שמבצע עבודות פיזיות קשות ומורכבות, מאג'ד הפך לשבר כלי", התייחס השופט לתוצאות הקשות של התאונה. "מאדם פעיל הוא הפך לנכה עם 100% נכות לצמיתות, עם פגיעה משמעותית בכושר הראייה ובתחום האורתופדיה והניידות. הוא נותר גם עם נזקים נפשיים. מאדם דינאמי שמצוי בלב העשייה כאב, כבעל וכמפרנס עיקרי עבור 16 ילדיו, הוא הפך לנטל על בני ביתו ועל החברה בכללותה, שזקוק לעזרה מתמדת של הזולת לביצוע פעולות בסיסיות. מדובר בטרגדיה שקטנו המילים מלהביע את עוצמתה. כל אחד מהנאשמים התרשל, ובכך תרם בדרכו להתרחשותה של אותה טרגדיה".

המנכ"ל וממונה הבטיחות: נערער על ההרשעה

פרקליטי חלק מהנאשמים הודיעו שיערערו על ההרשעה וגזר הדין לבית המשפט המחוזי.

עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג מסרו בשם דלק תעשיות: "חברת דלק תעשיות מצרה מאוד על הפגיעה בעובד. מדובר בהחלטה תקדימית שבית המשפט מחיל לראשונה אחריות על חברה שהזמינה עבודה אצל קבלן המשנה. קבלן המשנה העסיק את העובד הנפגע. אנחנו לומדים את הכרעת הדין ונבחן את המשך הדרך המשפטית".

עו"ד שמשון וייס, המייצג את המנכ"ל זילביגר, אמר ל'דבר': "הרשעתו של מרשי ד״ר זילביגר אינה נשענת על ממצאים עובדתיים, שכן הוא לא קשור לאירוע המצער באופן ישיר. הרשעתו נסמכת על קביעות משפטיות שגויות, שייבחנו בעתיד הלא רחוק על ידי בית המשפט המחוזי, כך שהכרעת הדין אינה חלוטה. ד״ר זילביגר ידוע כמנכ״ל מצטיין שניהל מפעלים מסובכים בעלי פוטנציאל סיכון גבוה ביותר ללא תקלות בטיחות. מרשי לאורך כל שנותיו מקפיד והקפיד גם במקרה זה על קיום נהלי ותקני בטיחות מהגבוהים שיש בעולם. התאונה המצערת אירעה עת קבלן שעבד במפעל פעל באופן עצמאי ללא ידיעת מרשי והגורמים האחראיים על הבטיחות במפעל, ומבלי לקבל את אישורם לתחילת העבודה".

עורכת הדין מאירה אזרד, המייצגת את ממונה הבטיחות יאיר יחיאל, אמרה לדבר כי בכוונתם להגיש ערעור מיד לאחר החגים. "מדובר בגזר דין שניתן לאחר כחומש מתחילת ההליכים ושלצערי מכפיש את מרשי, שהוא ממונה בטיחות שתפקידו להתוות כללי בטיחות והתנהגות ולא לפקח. הכרעת הדין מהווה סטייה מוחלטת מהחקיקה והפסיקה הנוהגת בעניין, ותקוותנו שבית המשפט המחוזי ינקה את האיש מהעוול שנגרם לו."

לדבריה, ממונה הבטיחות משמש יועץ חיצוני בהתאם להוראות משרד העבודה. "בית המשפט מבקש להפוך אותו למעסיק של הקבלן שביצע את העוולות". עוד ציינה כי העובדה שגזר הדין קבע ענישה שווה לכל הנאשמים, מעידה אף היא על העוול שנעשה לממונה הבטיחות.

מעו"ד גבי שחר, המייצג את הקבלן ראובן מתוק, נמסר: "אנחנו מכבדים את גזר הדין ונקיים אותו ככתבו וכלשונו".

תגובת עורכי הדין של אבישי הרט לא נמסרה עד לפרסום הכתבה.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על עבודה:
אל-על דורשת מהמדינה פיצוי של 100 מיליון שקלים
להיות מדריך בספארי: "בקורונה הקופים ממש התגעגעו לקהל"
בסיוע הסתדרות הגמלאים: האוצר יחזיר לגמלאי כיבוי אש דמי הבראה שנוכו שלא כחוק
תגובות