דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי ל' בסיון תשפ"ב 29.06.22
26°תל אביב
  • 21°ירושלים
  • 26°תל אביב
  • 25°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 25°באר שבע
  • 36°אילת
  • 28°טבריה
  • 22°צפת
  • 25°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
חינוך ורווחה

'מחאת העגלות' חוזרת: מאות הורים ומטפלות הפגינו בת"א בתמיכה במאבק מעונות היום

השבתת המעונות נמשכת זה היום הרביעי בדרישה לתוספת תקציב להעלאת שכר המטפלות | ההשקעה בחינוך לגיל הרך בישראל נמוכה בחצי מהמדינות המפותחות

הפגנת הורים ומטפלות בתל אביב בתמיכה במאבק מעונות היום (צילום: מטה מאבק מעונות היום)
מיכל מרנץ
מיכל מרנץ
כתבת
צרו קשר עם המערכת:

מאות מטפלות והורים הפגינו היום (רביעי) בתל אביב בדרישה מהממשלה לפתור את המשבר במעונות היום המפוקחים, ולהוסיף תקציבים להעלאת שכר המטפלות. ההפגנה נערכה בשדרות רוטשילד תחת הכותרת 'מחאת העגלות', בדומה להפגנות הורים שנערכו בזמן המחאה החברתית ב-2011 בדרישה להשקעה בחינוך לגיל הרך.

הפגנת הורים ומטפלות בתל אביב בתמיכה במאבק מעונות היום (צילום: מטה מאבק מעונות היום)

השבתת מעונות היום המפוקחים נכנסה היום (רביעי) ליומה הרביעי, לאחר שתי פגישות של נציגי מפעילי המעונות עם נציגי משרדי האוצר והכלכלה בשני השבוע, שהסתיימו ללא תוצאות. הארגונים המפעילים את המעונות דורשים תוספת תקציב לשיפור תנאי ההעסקה של המטפלות במעונות.

מאות מטפלות הקימו אתמול מיצג של מעון מול משרד האוצר בירושלים וקראו לשר האוצר להתערב באופן בהול במשבר ולשים סוף לשביתה. "לא יכול להיות ששלושה ימים אנחנו בשביתה ולא אכפת לפקידי האוצר. המטפלות שלנו קורסות".

מטפלות הקימו מעון מול משרד האוצר בירושלים (צילום: מאבק המטפלות)

השביתה כוללת את מעונות היום של ויצו, נעמ"ת, נשי חירות, אמונה, עמותת ינבוע המפעילה מאות מעונות יום בחברה הערבית, ורשת החינוך נאות מרגלית, שמקיפים יחד כ-70 אלף פעוטות מתוך 120 אלף פעוטות בכלל המעונות המפוקחים. מעונות החברה למתנ"סים אינם שובתים.

יו״ר נעמת חגית פאר: ״שנים רבות שאנחנו נלחמות למען המטפלות שלנו ולמען הקטנטנים. לא רצינו להגיע לשביתה, אבל ממשלת ישראל לא נתנה לנו אפשרות אחרת. למטפלות שלנו מגיע תנאים אנושיים. תודה לאלפי ההורים על התמיכה והגיבוי, ימי השביתה יוחזרו לכם במלואם. ליברמן, אנחנו לא אויבות שלך. תרד אלינו ותשמע ממקור ראשון את זעקת במטפלות. תנו לנו לחזור לתת אהבה לקטנטנים שלנו״.

יו״ר ויצו אניטה פרידמן: ״המטפלות שלנו מרוויחות שכר רעב, אנחנו דורשות משר האוצר לפתור את המשבר באופן מיידי ולתת לנו לחזור למעונות, לילדים האהובים שלנו״. יו״ר אמונה ליאורה מינקה: "שר האוצר, זה הזמן שלך להיות בעד המטפלות שמחנכות את דור העתיד של ישראל. לא יכול להיות ששלושה ימים אנחנו בשביתה ולא איכפת לפקידי האוצר. המטפלות שלנו קורסות״.

ישראל משקיעה בחינוך הגיל הרך מחצית מהמדינות המפותחות

במעונות היום המפוקחים על ידי משרד הכלכלה, שמופעלים על ידי ארגונים חברתיים ביניהם נעמת, ויצו ואמונה מטופלים כ-120 אלף ילדים מגיל לידה עד 3, שהם כרבע מאוכלוסיית הילדים בגילים אלו. כיום מועסקות בהם מעל ל-16 אלף עובדות בתפקידי מנהלות, מחנכות-מטפלות, מבשלות ועוד.

ההשתתפות במעונות אלו, שגם מסובסדת על ידי המדינה, נקבעת לפי קריטריונים שמתעדפים ילדים להורים עובדים ומשפחות מרקע כלכלי-חברתי נמוך.

הפגנת עובדות מעונות יום בתל אביב. (צילום: מיכל מרנץ)

240 אלף פעוטות נוספים, כמחצית מהילדים בגיל הרך, מטופלים במעונות יום פרטיים, שגם עליהם חל פיקוח בסיסי של משרד הכלכלה, ופועלים כעסקים פרטיים. רבע מהילדים בגיל לידה עד 3 אינו לוקח חלק במסגרת כלל.

על פי הנתונים שהציגו הארגונים המפעילים, ההוצאה הציבורית בישראל על חינוך לגילאי לידה עד 6 עומדת על 0.8% מהתל"ג, כאשר מתוכם ההוצאה על גילאי לידה עד 3 עומדת על 0.2%. מדובר על כחצי מהממוצע במדינות ה-OECD.

עוד הם טוענים שבישראל רמת ההשקעה הציבורית במסגרות לילדים מתחת לגיל שלוש נמוכה בהשוואה למדינות אחרות וביחס לממוצע ה-OECD ועומדת על כ-2,700 דולר בשנה לעומת כ-12,400 דולר בשנה ב-OECD.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!