דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד בשבט תשפ"ב 26.01.22
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
חינוך ורווחה

הצעת החוק לפיקוח על מחירי תחליפי מזון לתינוקות: הדיון בוועדת השרים לחקיקה נדחה בשבוע

הצעתה שח ח"כ אמילי מואטי (העבודה) נועדה להוזיל את מחירי התחליפים, שהפכו למוצר הנגנב ביותר מחנויות המזון | ראש הממשלה נפתלי בנט קידם מהלך דומה ב-2014, כשכיהן כשר הכלכלה

מדף תחליפי מזון לתינוקות בסופרמרקט (צילום: דבר)
טל כרמון
טל כרמון
כתבת רווחה
צרו קשר עם המערכת:

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (ראשון) לדחות בשבוע את הדיון בהצעת החוק של ח"כ אמילי מואטי (העבודה) לפיה יוחל פיקוח על מחיריהם של תחליפי המזון לתינוקות. הכנסת התחליפים לפיקוח צפויה להוזיל את מחיריהם, שמהווים נטל כלכלי על משפחות רבות.

"השבוע דווח שחברת אסם, שמעלה את המחירים, הודיעה שמטרנה לא תתייקר", אמרה מואטי לקראת הדיון. "אנחנו מאמינים שהצעד הזה נובע מהצעת החוק ומהרעש שהוא יצר שבוע שעבר אבל זה כמובן לא מספיק".

"תינוקות לא צריכים להיות נתונים לחסדי תאגידים", הוסיפה. "אני מבקשת מהשרים להכביד ראש בסוגיה ולהבין עד כמה החוק הזה עשוי לשנות מציאות עבור מאות אלפי הורים. זה קריטי וזה נכון גם מוסרית וגם כלכלית. עשו את הדבר המתבקש ותנו לחוק להתגלגל לכנסת, יש לנו רוב".

בישראל נמכרים מדי שנה כ-10 מיליון אריזות של תחליפי מזון, בסכום כולל של כ-635 מיליון שקלים. ב-1999 הונמכה רמת הפיקוח על המוצר, וב-2011 הוא הוסר לגמרי. ב-2014, בזמן כהונתו כשר הכלכלה, קידם ראש הממשלה נפתלי בנט את הכנסת תחליפי החלב לפיקוח.

המחירים הגבוהים הובילו הורים רבים לגנוב את המוצר מחנויות. תחליפי המזון לתינוקות מובילים את רשימת המוצרים הנגנבים מחנויות המזון, לכן הם שמורים ברשתות שיווק רבות בארונות נעולים.

לפני מספר שבועות דנה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בנושא. יו"ר הוועדה, ח"כ אפרת רייטן (העבודה), קראה אז לרשות התחרות להוציא הוראת שעה של פיקוח מחירים, כדי לבדוק את השפעתו על השוק. נציגי משרד הכלכלה בדיון הביעו התנגדות לרעיון

בדיון אמרה אפרת רותם מאיגוד העובדות והעובדים הסוציאליים ש-91% מהעובדות הסוציאליות רואות קושי של משפחות לספק מוצרים בסיסים כמו מזון לתינוקות.

"בזמן שאנחנו מדברים כאן, יש תינוק שאין לו מה לאכול. וזו לא הגזמה, אין לו מה לאכול", אמרה, "יש אימהות שבלית ברירה מועכות פתי בר, מערבבות עם קצת מים, ונותנות לתינוק, כדי להרגיע את הבכי. הדבר מוביל לגנבות מזון והאכלה בתחליפים שאינם מזינים".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!