דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד בשבט תשפ"ב 26.01.22
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

משרד האוצר הנפיק אגרות חוב זרות בעלות הנמוכה ביותר אי פעם

החשב הכללי גייס 1.5 מיליארד אירו במחצית מהעלות בגיוס דומה לפני שלוש שנים | המשמעות: לישראל מרחב תמרון תקציבי גדול | השבוע המליץ נגיד בנק ישראל להגדיל את ההוצאה על תשתיות

יהלי רוטנברג החשב הכללי במשרד האוצר (קרדיט: גלעד ארצי)
טל כספין
טל כספין
רכז המערכת
צרו קשר עם המערכת:

החשב הכללי במשרד האוצר, יהלי רוטנברג, השלים אתמול (שלישי) הנפקה של אגרות חוב במטבע אירו לטווח של 10 שנים בהיקף של 1.5 מיליארד אירו בקופון של 0.625%.

זהו הקופון הנמוך ביותר שנרשם אי פעם בהנפקה ציבורית של מדינת ישראל בשווקים הבינלאומיים, ועלותו פחות מחצי מהנפקה האחרונה באירו שהתרחשה בשנת 2019, אז הקופון ל-10 שנים עמד על 1.5%.

אגרות חוב הן הלוואה שלוקחת המדינה מהציבור (במקרה הזה – מחוץ לישראל) בתמורה לריבית קבועה (קופון). השפל ההיסטורי בעלות החוב יכול לאפשר לישראל מרחב תמרון גדול מבחינה תקציבית. נגיד בנק ישראל אמר בוועדת הכספים השבוע כי יש לקדם השקעה בתשתיות בשנים הקרובות, לאור תנאי גיוס החוב הטובים של ישראל.

לישראל חוב של כטריליון דולר, וכ-16%, נכון לסיכום 2020, הוא במטבע חוץ. שאר החוב הוא פנימי, לקרנות הפנסיה, חברות הביטוח, הבנקים ושאר גופים במשק הישראלי. חוב פנימי נתפס הוא נוח יותר ומסוכן פחות, ומושפע פחות מסוכנויות דירוג האשראי.

החשב הכללי, יהלי רוטנברג: "ההנפקה המוצלחת מהווה הבעת אמון מצד המשקיעים בעולם בכלכלה הישראלית במיוחד בעת הזו. אנו נמשיך לקדם את מנועי הצמיחה של הכלכלה הישראלית, אשר הינה מהמתקדמות בעולם, תוך שמירה על אחריות פיסקלית".

סגן בכיר לחשב הכללי, גיל כהן: "נוכח צליחת אתגרי התקופה ולצד אי הוודאות בשוקי ההון, מדינת ישראל הצליחה לרשום את העלות הנמוכה ביותר שנרשמה אי פעם בהנפקה ציבורית במטבע חוץ. ההנפקה תומכת באסטרטגיית ניהול החוב הממשלתי, ובפרט בגיוון מקורות המימון והרחבת בסיס המשקיעים".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!