דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי כ"א באב תשפ"ב 18.08.22
29°תל אביב
  • 30°ירושלים
  • 29°תל אביב
  • 28°חיפה
  • 30°אשדוד
  • 33°באר שבע
  • 40°אילת
  • 36°טבריה
  • 28°צפת
  • 31°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
תשתיות וסביבה

שריפות ענק ומאות נפטרים: אירופה מתמודדת עם גל חום חסר תקדים

עשרות אלפים פונו מבתיהם בשל שריפות בפורטוגל, ספרד וצרפת | בספרד מוערכת התמותה העודפת עקב גל החום בכ-360 בני אדם | בבריטניה צפוי להישבר שיא הטמפרטורה מאז תחילת המדידות, והתושבים התבקשו שלא לצאת מבתיהם

מסוק כיבוי משגר מים לכיבוי שריפה באיזור אלחאורין דה לה טורה במלגה, ספרד במהלך גל חום קיצוני באירופה (AP Photo/Gregorio Marrero)
ארז רביב
ארז רביב
כתב
צרו קשר עם המערכת:

גל חום כבד במערב אירופה גרם למותם של מאות בני אדם בימים האחרונים. עשרות אלפי תושבים פונו מבתיהם בשל שריפות בפורטוגל, ספרד וצרפת. הטמפרטורות בבריטניה עשויות להגיע לראשונה מאז ראשית המדידות ל-40 מעלות צלסיוס, והממשלה שוקלת הגבלות תנועה.  

אזורים נרחבים בדרום ספרד, פורטוגל וצרפת מכוסים בעשן בשל שריפות ממושכות וגל חום. עשרות אלפי תושבים באזורים אלו פונו מבתיהם. בפורטוגל נמדדו 47 מעלות בעיירה פיניאו, וכבאי המדינה מתמודדים עם 17 שריפות יער במקביל. במדינה נרשמו כ-240 מתים עודפים, המיוחסים לנזקי גל החום בין ה-7 ל-13 ביולי.

אישה מצטלמת ליד בריכת מים במדריד במהלך גל חום קיצוני בספרד (AP Photo/Paul White)

בספרד עומד מספר מקרי התמותה העודפת על  360 בני אדם, בגל חום שני בתוך חודש בלבד, כשבגל הקודם נהרגו 84 בני אדם. הכבאים הספרדים התמודדו אתמול (שבת) עם 33 שריפות יער פעילות במדינה.

טמפרטורות גבוהות במיוחד נרשמו גם באיטליה, אנגליה, אירלנד, בלגיה והולנד.

נדירות גלי החום באירופה עד השנים האחרונות מהווה סכנה מוגברת כיום, בשל תשתיות בלתי מתאימות, דוגמת בניינים בעלי מערכת חימום, אך ללא מיזוג אוויר.

הטמפרטורות  בבריטניה צפויות לשבור את השיא משנת 2018, העומד על 38.7 מעלות, ולהגיע למעל 40 מעלות צלסיוס השבוע בלונדון ובמנצ'סטר. לפי רשת CNN, השירות המטארולוגי הבריטי עודד אנשים להשיאר בבית ולא להשתמש בתחבורה הציבורית, למעט נסיעות חיוניות במיוחד, והנוסעים מתבקשים לשאת איתם מים לשתיה בכל זמן. גבריאל וצ'י, מדען אקלים, אמר לCNN- כי "זה סימן של של משבר האקלים, בו שיאי חום מתרחשים בתכיפות עולה לעומת שיאי קור. זה העולם בו אנו חיים כיום".

בצרפת, כ-14 אלף תושבים פונו מבתיהם באיזור גירונדי, בשל השריפות. ביום שני צפויות במדינה טמפרטורות שיא בגל החום הזה, מעל 40 מעלות צלסיוס.

על פי ארגון הצלב האדום, ההתחממות הגלובלית הגדילה את הסיכוי להתרחשות גלי חום פי 150. קבוצת מדענים מצאה כי גל החום בצפון אמריקה בשנה שעברה, שהוא אירוע נדיר מאוד גם באקלים כיום, לאחר התחממות ממוצעת של 1.2 מעלות צלסיוס מאז תחילת העידן התעשייתי, היה למעשה בלתי אפשרי בטרם משבר האקלים. 

מחקר ראשוני בישראל מצא שבגל חום בישראל נרשמת תמותה עודפת ממוצעת של 45 בני אדם. החוקרים הישראלים הדגישו כי הממצאים דורשים תיקוף נוסף ומחקרי המשך כדי לבסס את הממצאים. אף על פי כן, המדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה, נגה קורנפלד שור, הסבירה את ההבדל בין אירוע של חום קיצוני לבין ההשפעה המצטברת של גל חום שנמשך כמה ימים: "בבתים שבהם אין מזגנים, הטמפרטורה לא יורדת במהלך הלילה, ולכן החום נאגר בבית. לכן 3-4 ימים של טמפרטורות גבוהות יותר משמעותיים מיום אחד של טמפרטורה קיצונית, שבו המבנה עצמו יכול למתן את החום".

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!