דבר העובדים בארץ ישראל
מטוס מכבה שריפה שפרצה ביער ליד שמורת הטבע נטף (צילום: יונתן זינדל / פלאש90).
אחרי הלהבות
שלב ראשון

רשות המסים פרסמה רשימה של שרפות שיוכרו כפעולת איבה.

משמעות הפרסום היא כי אזרחים שניזוקו באותם אירועים יהיו זכאים לפיצוי מהמדינה. על פי הודעת הרשות, הרשימה תתעדכן ככל שיתקבלו ממצאים חדשים שמצביעים על פעולת איבה ולנזקים שנגרמו לרכוש

עדכון אחרון: 29.11.2016, 12:47

בהמשך לדבריו של מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד בוועדת הכספים, לפיהם מס רכוש יפצה ישירות רק משפחות שביתן נפגע בשרפה שהוצתה על רקע לאומני, פרסמה אתמול (שלישי) רשות המסים את רשימת האירועים שהוכרו כהצתה מכוונת שחשד סביר כי מקורה בפעולת איבה.

אמש התפרסם מידע שגוי במספר כלי תקשורת הטוען כי אף אחת מהשריפות לא מוכרת כאירוע הצתה, בתגובה פרסמה משטרת ישראל הצהרה זו, "על מנת להפריך שמועות ולהימנע ממתן נתונים שאינם מבוססים וחלקם אף מטעה את הציבור ברצוננו להבהיר כי נכון לעת הזאת ישנן מספר רב של חקירות פתוחות בנושא הצתת שריפות. נדגיש כי עצם קיומה של חקירה אינו אינדיקציה לקיומה של עבירת הצתה. חקירות מבוצעות גם מול עבירות של רשלנות לכאורה. על פי גורמי הרשות לכבאות והצלה במהלך גל השריפות שפקד את מדינת ישראל אירעו 1773 מוקדי שריפה ברחבי המדינה." במשטרה הדגישו כי, "אין להתייחס להודעות על מעצרים או דיווחים על טיפולים חקירתיים, כאל הודעות על מסקנה חקירתית." עוד הודגש כי למס רכוש יש את הסמכות להחליט על פיצויים מטעם המדינה, וכי המשטרה עושה מאמץ כביר לסיים את החקירות.

לפי הודעת הרשות, רשימת האירועים הורכבה בהתאם למכלול המידע שהתקבל ברשות המסים ממשטרת ישראל ומנציבות כיבוי האש עולה, ובהתאם למסקנות גורמים אלה. לאור כך, קובעת ההודעה, "המסקנה המתבקשת שבמקומות אלו ניתן לקבוע כי מדובר בנזק מלחמה כהגדרתו בחוק מס רכוש וקרן פיצויים, או כי מדובר בפגיעת איבה כהגדרתה בחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, אשר אלו מזכים בפיצויים על פי החוק".

נכון לשעה זו מדובר במקומות ובמועדים הבאים, אשר בהם לפי הידוע לנו אף נגרם נזק לרכוש:

אירועי השריפות שהוכרו לפיצויים על ידי רשות המיסים (גרפיקה: דבר ראשון)

אירועי השריפות שהוכרו לפיצויים על ידי רשות המיסים (גרפיקה: דבר ראשון)

לגבי יתר אתרי השרפה, מסרו ברשות המסים כי הבדיקה מול גורמי הביטחון וכיבוי אש טרם הסתיימה ו/או לא ידוע על נזקים שנגרמו כתוצאה מהאד. אם יתקבלו בהמשך ממצאים חדשים שמצביעים על פעולת איבה ולנזקים שנגרמו לרכוש, הרשות תעדכן רשימה זו בהתאם.

אזרחים שביתם נפגע בשרפה שלא תוכר כשריפה על רקע לאומני, יצטרכו להתמודד מול חברת הביטוח, בהתאם לפוליסה אותה רכשו. בעוד לבעלי פוליסה מוצלחת לא צפויה להיות בעיה (קיימת הערכה כי החזר הביטוח יכול להיות אף גבוה יותר מההחזר לפי מס הרכוש), מדובר בחדשות רעות במיוחד בעבור אותם אלה שאין בידם פוליסת ביטוח כנגד שריפות, כחצי מהאוכלוסייה על פי הערכות סוכני הביטוח. יש לציין כי ברבים מהמקרים מדובר באנשים המוותרים על ביטוח זה מתוך דוחק כלכלי.

כזכור, בדבריו ביום שני השבוע, הוסיף באב"ד כי "לגבי האזרחים שנפגעו, על כל נכס שנפגע קבענו תשלום מיידי של 2,500 שקלים לכל נפש לצרכים הבסיסיים ודאגנו למענה של קורת גג לכל מי שביתו נפגע מידית עד להמשך התהליכים".

בישיבת מיוחדת של משרד האוצר ביום שבת בערב בחיפה אמר כחלון כי הוחלט לפצות את התושבים דרך מס הרכוש, קרן ובה מיליארדי שקלים ומיועדת לטיפול שמטרה לפצות תושבים על נזקים שנגרמים כתוצאה ממעשי איבה או פעולות מלחמה. בישיבה זו לא הזכיר כחלון את ההפרדה בין נפגעי שריפות שפרצו על רקע לאומני לבין נפגעי שריפות רגילות.

קרן הפיצויים של מס הרכוש מיועדת לפצות תושבים על נזקים שנגרמו כתוצאה ממלחמה או מעשי איבה. בקרן הצטברו בשנים האחרונות סכומים אדירים של כסף, וזאת בעקבות השימוש הגובר בה מצד האוצר להעברת עודפי גבייה ממסים.

נושאים קשורים:  רשות המסים, מס רכוש, קרן הפיצויים, קרן הפיצויים לנזקי מלחמה, גל השריפות, בארץ, משרד האוצר
תגובות
×