דבר ראשון
שני חיילים בצבא סוריה אחרי כיבוש מזרח העיר חלב. (צילום: AP)
המלחמה בסוריה
תלויה על בלימה

למרות הפרות מעטות: הפסקת האש בסוריה מחזיקה מעמד.

הפסקת האש שהוכרזה אתמול בתיווך רוסיה וטורקיה מחזיקה מעמד למרות התנגשויות בודדות בין כוחות ברחבי סוריה. עם זאת, היות ולא כל הארגונים מחויבים להפסקת הלחימה, חשש גדול ימשיך ללוות את הימים הקרובים

עדכון אחרון: 31.12.2016, 9:00

הפסקת האש הכללית שהוכרזה בסוריה אתמול (שישי) בתיווך רוסיה וטורקיה החזיקה מעמד למרות הפרות קטנות יחסית. הצלחתה הזמנית של הפסקת האש מפיחה תקוות מחודשות באפשרות כי הלחימה באזור תפסק, וזאת לאחר חמש שנים בהן כל ניסיון לשיחות שלום או הפסקת אש כשל.

תצפיתני זכויות האדם הבריטיים שנמצאים בסוריה דיווחו על התנגשויות אלימות בין כוחות צבאיים לבין המורדים באזור חמה וליד הבירה, דמשק בבוקר יום שישי. הם דיווחו כי במהלך יום שישי אדם נהרג כתוצאה מאש צלפים בפרברים המזרחיים של דמשק, ההרוג הראשון מאז שנכנסה הפסקת האש לתוקף. התצפיתנים גם דיווחו על התקפה אווירית על מאחז של אזור עמק ברדה שנמצא בשליטת המורדים, ליד דמשק.

צבא סוריה הכחיש את הדיווחים, בטענה כי טענותיהם של כוחות האופוזיציה על הפצצות נועדו ליצור מצג שווא לפיו הצבא אינו מציית להפסקת האש. פעיל האופוזיציה מזן אל-שאמי, הנמצא בפרברי דמשק, אמר שהתנגשויות בקנה מידה קטן באזור גרמו לפציעת אדם אחד מכוחות המורדים. פעיל נוסף, אחמד אל-מאסלמה, באזור דארה, אמר כי כוחות הממשל פתחו באש על אזורים המוחזקים על ידי המורדים.

פוטין ואסד בקרמלין אוקטובר 2015 (צילום: Alexei Druzhinin / סוכנות AP).

פוטין ואסד בקרמלין אוקטובר 2015 (צילום: Alexei Druzhinin / סוכנות AP).

בשש השנים מאז החלה הלחימה בסוריה נהרגו מעל 450 אלף בני אדם. הסכמי הפסקת אש קודמים במדינה קרסו, לעיתים בתוך ימים ספורים. גם ההסכם הנוכחי אינו מבטיח שקט: הוא לא יחול על שטחים הנתונים לשליטת דאע"ש וזרועות אל-קעידה, ביניהן ארגון ג'בהת א-נוסרה, הנחשב לחזק מבין ארגוני המורדים באסד. קושי נוסף שצפוי ביישום ההסכם הוא שלוחמי ארגון אחרר א-שאם, שחתם על ההסכם, מחזיקים בעמדות משותפות עם ארגון ג'בהת א-נוסרה שאינו חתום עליו. באחרר א-שאם (שבעבר היה קשור לאל-קעידה) הבטיחו להשיב מלחמה במידה ולוחמיו יותקפו – מה שמעלה את השאלה האם בצבא אסד יבחרו לא לפעול כנגד ג'בהת א-נוסרה כדי לשמור על הפסקת האש בתוקף.

לפני כשבועיים השתלט צבא אסד על אחד ממוקדי הלחימה המרכזיים – העיר חלב, שהיתה העיר הגדולה ביותר במדינה וחולקה בין הכוחות הלוחמים. במהלך ההשתלטות פגעו חיילי צבא אסד במורדים רבים ומאות מהם נהרגו. לאחר מכן החל מבצע להוצאתם מן העיר אל שטחים שבשליטת המורדים.

נושאים קשורים:  סוריה, מלחמה בסוריה, בעולם
תגובות
×