דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי ל' בסיון תשפ"ב 29.06.22
26°תל אביב
  • 21°ירושלים
  • 26°תל אביב
  • 25°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 25°באר שבע
  • 36°אילת
  • 28°טבריה
  • 22°צפת
  • 25°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
אור שלום

אור שלום / מעון לילדים בסיכון ייסגר, וכולם מתנערים מאחריות

אתמול (ד') בוועדה לזכויות הילד בכנסת, הודיעו נציגי עמותת 'אור שלום' כי המעון רעות לילדים בסיכון, אשר מופעל על ידם, יסגר סופית | מנכ"לית העמותה: "בלב כבד וכאב גדול מעון רעות ייסגר" | ח"כ שאשא ביטון: "אסור לשבור את הכלים בשום שלב, סגרו את המשבר הנוכחי"

דיון בכנסת בנושא מעון רעות (צילום: דוברות הכנסת).
טל כרמון
טל כרמון
כתבת רווחה
צרו קשר עם המערכת:

מעון רעות לילדים בסיכון ייסגר סופית, כך הודיעו אתמול (רביעי) נציגי עמותת 'אור שלום' בדיון שנערך בוועדה המיוחדת לזכויות הילד בכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ שאשא ביטון ביקרה קשות את התנהלות העמותה ומשרד הרווחה, "10 שנים לא נמצא קמפוס, המקום לא גדל, אפשרות להמשיך עד לסוף השנה נדחתה. התחושה שלא רציתם עד הסוף". מקורות שונים במשרד הרווחה אמרו כי הציעו ל'אור שלום' מספר חלופות כדי שהמעון ימשיך להתקיים, אבל הם סירבו לכולם. זו אינה הפעם הראשונה שמטופלי העמותה נפגעים בשל מחלוקת בין משרד הרווחה לעמותה, בדצמבר התפרסם ב'דבר ראשון' שמשפחות האומנה באור שלום לא קיבלו את הכסף עבור חודש נובמבר.

טלי חלף, סמנכ"ל עמותת 'אור שלום' אמרה בדיון, "בלב כבד וכאב גדול מעון רעות ייסגר בסוף החודש הזה. מדובר בטיפול בילדים הקשים ביותר שעברו כבר כמה מסגרות ואני מוטרדת מה יהיה עתידם. מחצית מהילדים בתהליכי קליטה ועברו ראיונות, חלק נוסף בהליך, ולגבי כשישה עדיין אין פתרון. אין למעון היתכנות תקציבית. החליטו על הקטנת התקציב לפתע והגרעון שהיה כל שנה 600 אלף עלה למיליון ועם זה לא יכולנו להמשיך".

משפחה (תמונת אליוסטרציה: Eric Ward / ויקיפדיה).

שאשא ביטון אמרה בדיון, "בשל תחושת החירום, קיימנו את הדיון באופן מידי. אני מבינה כעת כי המעון נסגר למעשה. ברווחה מסבירים כי הציעו לתקצב את המעון עד לקיץ, וכן שהציעו מבנה חלופי כדי למנוע את הסגירה. מדוע הייתה הדחיפות לסגור את המקום באמצע השנה?" חלף ענתה לה, "אנחנו לא יכולים לטפל בילדים שכל חייהם חוסר ביטחון וחוסר קביעות, במצב כזה של חוסר יציבות, עם עובדים שעוזבים כבר בגלל הסגירה, לכן לא חיכינו לקיץ. עדיף להם להתפזר עכשיו, מאשר להישאר במקום לא יציב וללא מטפלים" הוסיפה חלף, שציינה כי המקום החלופי שהוצע להם הצריך קליטת נערים בוגרים, והוצאת ילדי מעון רעות מבית הספר לו הורגלו: "לא אפשרו להם לראות את המקום אפילו, מדובר בעלה תאנה".

דליה לב שדה, מנהלת שרות ילד ונוער, במשרד הרווחה אמרה, "הסיפור התחיל לפני עשר שנים, המסגרת נבנתה באופן זמני בקמפוס לא מתאים במלחה, כי לא נמצא מבנה חלופי. המצב הזה גרר אותנו למספר משברים, אך למרות זאת 'אור שלום' לא הצליחו לאורך השנים למצוא מסגרת חלופית. 'אור שלום' קיבל תמיד תעריף מוגדל ביחס למסגרות פוסט אשפוזיות אחרות בארץ, אך יש לנו 1,000 ילדים במסגרות דומות שמצליחות לתפקד ולא קורסות."

"הם החליטו על הסגירה למרות שהעמדנו להם תקצוב עד לסוף השנה, וביקשנו שימשיכו עד פסח לפחות. הצענו להם ארבע וילות שבשתיים הם יכלו להמשיך לנהל את מעון הילדים, ובשתיים האחרות לנהל את הנערים הנמצאים במקום בהפרדה. הם יכלו לראות את המקום, הם סרבו כי רצו לסגור את רעות, בשלב מסוים הם הסבירו כי התורם שלהם לא מסכים לתרום למקום שנושא שם של תורם אחר, ולאחר מכן חזרו בהם". דניאל שיימס, תקציבן במשרד הרווחה הוסיף כי, "מסגרת המעון אושרה במקור ל-40 תלמידים, במקום רק 24 כי הקמפוס לא אפשר יותר. אם היו מגדילים את המספר המצב היה טוב יותר. למרות בקשתנו, לא עשו זאת במשך עשור".

בוועדה עלו שוב הצעות איך אפשר להמשיך להפעיל את המעון עד סוף השנה, ואילו נציגי העמותה דחו אותם על הסף. טלי חלף מ'אור שלום' אמרה, "זה לא יהיה לטובת הילדים. לשני שליש כבר יש מסגרת והם בתהליכי פרידה, לטלטל אותם שוב זה לא מוסרי. אשמח לצאת מפה ולדעת איך אנחנו אולי מקימים בעתיד את המקום מחדש".

שאשא-ביטון סיכמה את הדיון: "אני ממליצה למרות המתח והמורכבות, שמשרד הרווחה והעמותה יצרו ערוץ הידברות, אלה הילדים שלנו, אסור לשבור את הכלים בשום שלב, סגרו את המשבר הנוכחי".

מעמותת אור שלום נמסר בתגובה כי "לאחר שמעון רעות תוקצב על ידי משרד הרווחה בחסר במשך שנים רבות, ולאחר ההודעה שקיבלנו בחודש נובמבר האחרון על הפחתה של 1,870 שקלים לילד לחודש, מה שמעמיק את הגרעון השנתי ברעות בחצי מיליון שקלים לפחות, נאלצנו להודיע על סגירת רעות. התרענו על כך חודשים רבים מראש, אך לצערנו ללא הועיל.

"משרד הרווחה מנסה לייצר 'עובדות אלטרנטיביות' שבינן ובין המציאות פער גדול, וסיבותיו עימו. בפועל, משרד הרווחה לא הניח שום הצעה רצינית על השולחן, שיכולה לאפשר את המשך הפעלת מעון רעות ולהבטיח את עתידו.

"חשוב להבין כי היציבות בחייהם של הילדים היא מרכיב קריטי בתהליך הטיפול והשיקום שלהם, ולא ניתן להמציא להם חצאי פתרונות חדשות לבקרים ולטלטל כך את נפשם. לצערנו הרב מאוד, שבועיים לפני סגירת הדלתות, הצעות משרד הרווחה עד כה הן בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!