יו"ר ההסתדרות המכהן אבי ניסנקורן וחברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הגישו היום (חמישי) את מועמדותם לתפקיד יו"ר ההסתדרות שיתקיימו ב-23 במאי. ועדת הבחירות המרכזית להסתדרות תבדוק שהמועמדויות שהוגשו עומדות בכללי הבחירות, ותפרסם אותן רשמית בעוד כשבוע (2.3) לאחר שיאושרו.

הבחירות בהסתדרות
עד יום שלישי, 23 במאי 2017, בשעה 06:00
00
ימים
:
00
שעות
:
00
דקות
:
00
שניות

הבחירות להסתדרות מתנהלות בשני פתקים – ליו"ר ולסיעות – באופן שמזכיר את הבחירות לרשויות המקומיות. על פי חוקת ההסתדרות יו"ר ההסתדרות נבחר בבחירה ישירה על ידי כלל חברי הארגון, במקביל לבחירות לוועידת ההסתדרות, שבהן מתמודדות הסיעות השונות. התמודדות בבחירות ליו"ר מותרת למי שעומד בראש סיעה קיימת בהסתדרות.

ניסנקורן יעמוד בראש "עוגנים" – התאגדות של סיעות שירוצו יחד בבחירות. "עוגנים" נתמכת על ידי סיעות הליכוד, העבודה, מרצ, חד"ש, "עוז" (המזוהה עם השר חיים כץ), "עוצמה" (המזוהה עם ח״כ עמיר פרץ), ו"תמורה". מעוגנים נמסר כי "אנו שמחים על ההתמודדות ומצפים לניצחון בקלפי ב-23.5, והמשך הבעת האמון ביו"ר הנוכחי אבי ניסנקורן".

יחימוביץ' תתמודד מטעם סיעת "הבית החברתי" בהסתדרות, במהלך משותף עם ח"כ איתן כבל, שייסד את הסיעה בבחירות הקודמות. השניים פירסמו הבוקר בטוויטר כי הגישו את טפסי המועמדות, ויחימוביץ' כתבה כי "מודה שהתרגשתי". המהלך מגיע לאחר שיחימוביץ' קיבלה את אישורו של היועץ המשפטי להסתדרות.

אבי ניסנקורן ושלי יחימוביץ' (צילום: יונתן זינדל \ פלאש90)

השלב הבא של ההיערכות לבחירות הוא ה-24 למרץ – אז יגישו הסיעות המתמודדות את רשימת המועמדים שלהן לוועידת ההסתדרות, למועצות המרחבים ולמוסדות נעמ"ת. עד ליום זה יוכלו הסיעות הקיימות בהסתדרות להסכים על התמודדות של מספר סיעות ברשימה משותפת. נכון לעכשיו הודיעו מרבית הסיעות הקיימות בהסתדרות על ריצה במסגרת רשימה משותפת – "עוגנים" – בראשות אבי ניסנקורן. סיעת הבית החברתי צפויה לרוץ עצמאית בראשותה של יחימוביץ'. סיעת ש"ס הודיעה על ריצה עצמאית בבחירות. ייתכן שסיעה נוספת תרוץ בבחירות הקרובות והיא סיעת כולנו בהסתדרות (המזוהה עם מפלגת כולנו), שנמצאת כרגע בתהליכי הקמה.

הצבעה בבית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה) (צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות).

הגוף המרכזי שאליו יגישו הסיעות רשימת מועמדים הוא ועידת ההסתדרות – הכוללת 2,001 חברים, ומתכנסת פעם בקדנציה, מיד לאחר הבחירות להסתדרות. חברי הוועידה בוחרים מתוכם את חברי בית נבחרי ההסתדרות – 171 במספר, המהווים את ה"פרלמנט" הקבוע של הארגון. בנוסף מגישות הסיעות גם רשימות מועמדים למועצות המרחבים של ההסתדרות (יש 29 כאלה), שמתוכן נבחר היו"ר של כל מרחב. ההצבעה לוועידה ולמועצת המרחב היא באותו הפתק, כאשר מועצת המרחב נבחרת לפי מספרי הקולות שקיבלו הסיעות בקלפיות השייכות למרחב, והוועידה על פי קולות כלל הבוחרים.

גוף נוסף שאליו מגישות הסיעות רשימה של מועמדות בלבד הוא נעמ"ת – ארגון הנשים של ההסתדרות, שבבחירות אליו משתתפות הנשים החברות בהסתדרות. רשימת המועמדות היא לוועידת נעמ"ת, הבוחרת את יושבת ראש נעמ"ת, ולמועצות נעמ"ת במרחבים, שמתוכן נבחרת יושבת הראש של כל מרחב בנעמ"ת.

רשימות המועמדים הסופיות למוסדות השונים יפורסמו ב-19 באפריל, לאחר בחינתן ואישורן ע"י ועדת הבחירות המרכזית.

ומה עם הבוחרים והבוחרות? ב-13 לאפריל תשלח ועדת הבחירות הודעה לבוחר לכל בעלי זכות הבחירה – כ-540 אלף במספר, ויפורסמו המיקומים השונים של הקלפיות – שיתפרסו במבני ההסתדרות ובמקומות עבודה רבים ברחבי הארץ. הבחירות עצמן יתקיימו ביום שלישי, ה-23 במאי.