שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהשתתף אתמול (שני) בישיבת ועדת החוץ והביטחון, אמר כי הורה לעצור את תהליך ההפרטה של התעשייה הצבאית (תע"ש). זאת בשל מעורבותו של של הממונה על החברות הממשלתיות, אורי יוגב. שר הביטחון תקף את יוגב גם בנושא העיכוב במינוי יו"ר חדש לתעשייה האווירית, וטען כי מטרת העיכוב להביא את החברה לפשיטת רגל, כך שניתן יהיה להפריטה בהמשך.

"כל עוד אורי יוגב מעורב בתהליך הפרטת תע"ש, אין לי ביטחון שמדובר בתהליך נקי ולא מזוהם" אמר השר בתשובה לשאלה בנושא, "לכן הוריתי לעצור את תהליך ההפרטה עד לבחינה מחדש של כל העניין".

אורי יוגב. צילום: פלאש 90

בתגובה לשאלה על העיכוב במינויו של יאיר יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית, אמר השר כי "עיכוב המינוי הוא המשך ההתנהלות המופקרת, שכל תכליתה לפגוע באיתנות הכלכלית של התעשייה האווירית, למנוע ממנה לחזור לפעילות סדירה ואף להביא אותה לפשיטת רגל, על מנת להפריט אותה בהמשך".

ליברמן אף הוסיף כי "אורי יוגב הוא הממונה על החברות הממשלתיות כבר כמעט ארבע שנים והוא נושא באחריות אישית לפגיעה באחת מתעשיות הפאר של מדינת ישראל", והדגיש כי "הוא מסכן את פרנסתם של כ-100 אלף איש שמתפרנסים, באופן ישיר ועקיף, מהתעשייה האווירית".

בחודש אוגוסט האחרון, פנה מבקר המדינה, יוסף שפירא, לשר האוצר, משה כחלון, בבקשה שידחה את הפרטת החברה עד שיפורסם דוח שכותב משרדו בנושא. משרד המבקר גיבש כבר בתחילת השנה טיוטה של דוח ביקורת, שבה הוא מצביע על שורה ארוכה של ליקויים לגבי תקינות ההליך. ממצאי הביקורת הועברו לתגובת המבוקרים כבר בחודש דצמבר, ועל פי ההערכה, הדוח הסופי יפורסם בקרוב.

עם זאת, בתחילת החודש, הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדבליט, למנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם, כי למרות החומרים שאסף המבקר, אין מבחינתו מניעה שתכנית ההפרטה תימשך.