הפרקליטות הצבאית הגישה היום (שלישי) ערעור על גזר הדין במשפטו של אלאור אזריה, החייל שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון, בו נפסקו 18 חודשי מאסר בפועל והורדה לדרגת טוראי. בפרקליטות הצבאית, שדרשה מבית הדין הצבאי מאסר בפועל לתקופה של של 5-3 שנים, מבקשים להחמיר  את עונשו של החייל. סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל, הגיש ערעור על גזר הדין כבר בשבוע שעבר.

התובע במשפטו של אלאור אזריה, סא"ל נדב וייסמן (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90).

ההחלטה על הגשת הערעור התקבלה על ידי הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק, והוא הוגש יום לפני המועד האחרון לעשות זאת. התביעה דורשת כעת עונש מינימלי של שנתיים מאסר וחצי, כפי שסבר שופט אחד מבין שלושת השופטים במשפט, או לשוב למתחם הענישה שביקשה מלכתחילה של 5-3 שנות מאסר.

לטענת התביעה, קלות העונש הנוכחי עלולה להתפרש כרף ענישה חדש, ונמוך מזה שהיה מקובל עד כה בעבירות הריגה. "בהכרעת הדין, העביר בית הדין מסר נחרץ וברור באשר לקדושת החיים ולערך טוהר הנשק, והדגיש כי קיפוח חיי אדם שלא לצורך, אף אם מדובר במחבל – בלתי חוקי, פסול מסורית ומנוגד לערכי צה"ל" נטען בערעור, "בית הדין שגה בגזר הדין בכך שנמנע מלהוציא את קביעותיו החשובות מן הכוח אל הפועל, בהשיתו עונש מקל, אשר אינו מתיישב עם הקביעות הערכיות בהכרעת הדין".

בהגשת הערעור, מבקרת הפרקליטות הצבאית את החלטת השופטים וטוענת כי "גזר הדין אינו ממשיך את הדרך החשובה שנסללה בהכרעת הדין". עוד נטען בערעור כי "בית הדין עצמו התייחס בחומרה למעשיו של המשיב, והציבם בקומה הגבוהה ביותר של מדרג החומרה. היה עליו לבטא את המסר הערכי, הציבורי והחברתי החשוב אשר יש להנחיל לחיילי צה"ל ולחברה כולה – גם בגזר הדין".

אביו של אזריה, צ'ארלי ועו"ד יורם שפטל במסיבת העיתונאים. צילום: פלאש 90

כאמור, סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל, הגיש ערעור לבית הדין הצבאי לערעורים כבר בשבוע שעבר. במסיבת עיתונאים שכינס אחרי הגשתו, אמר שפטל כי סנגוריו הקודמים של אזריה נפגשו עם הפרקליט הצבאי הראשי, וזה אמר כי אם לא יגישו ערעור גם התביעה הצבאית לא תימנע מלעשות זאת. שפטל ביקר בחריפות את ההצעה, כינה אותה "סחיטה באיומים" והוסיף כי "פרקליט צבאי צריך להגיש ערעור לפי שיקוליו בנוגע להאם העונש שניתן בבית המשפט קל מידי".