בעוד עיני העולם נשואות למלחמה בסוריה ולמתקפה לכיבוש מוסול מידי דאע"ש בעיראק, הלחימה בין הסונים לח'ותים בתימן נכנסה השבוע לשנתה השלישית. המלחמה גבתה עד כה את חייהם של יותר מ-40 אלף בני אדם, ביניהם לפחות 10,000 אזרחים, וגרמה לעוד רבבות פצועים, שלושה מיליון עקורים, ומגיפת רעב ממנה עלולים למות כחצי מיליון ילדים בקיץ הקרוב. אך מדוע פרצה המלחמה בתימן? מי נגד מי במלחמה הזו? ומה עלה בגורלם של האזרחים?

מדוע פרצה המלחמה

בראשית 2011 פרץ "האביב הערבי". תחילה בתוניסיה ובמצרים, ובהמשך גם בלוב, סוריה, בחריין, ותימן. הפגנות המוניות החלו בצנאע, טאיז, עדן וערים נוספות בתימן, כנגד הנשיא עלי עבדאללה סאלח.

לא חלף זמן רב, וההפגנות הפכו לשביתות, מהומות ועימותים של אזרחים עם הצבא. מתנגדיו של הנשיא, משבטים שונים ובעלי נאמנויות שונות מיהרו לנצל את ההזדמנות ולבצע הפיכה. ב-3 ביוני 2011 הופגז ארמונו של הנשיא סאלח על ידי מתנגדיו והוא נפצע באורח בינוני. סאלח הוטס לערב הסעודית השכנה כדי לקבל טיפול רפואי לפציעותיו. בזמן העדרותו הוחלף סאלח בסגנו, עבד רבו מנסור האדי. ב-23 בספטמבר חזר סאלח לתימן ושב לכהן כנשיא, אך לאחר חודשיים, בלחץ הממלכה הסעודית, הסכים לוותר על כסאו לטובת סגנו מנסור האדי. 33 שנים של שלטון רודני עמדו להגיע לקיצן. ב-25 בפברואר 2012, הושבע מנסור האדי לנשיאות בפרלמנט התימני שבצנעא הבירה. בזמן ההשבעה, זרוע אל-קאעידה המקומית פוצצה מכונית תופת סמוך לארמון הנשיא בעיר הדרומית חאדרמות, וגרמה למותם של 26 בני אדם. היה זה רמז לעתיד להתרחש בתימן.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מי נגד מי?

מעבר השלטון לא עבר חלק עקב מאבקי כוח בין החות'ים (שיעים) הנתמכים על ידי איראן בנשק, כסף וסיוע צבאי לבין שבטים סונים שחלקם נאמנים לממשלה ואחרים נאמנים לאל-קאעידה. בספטמבר 2014 כבשו החות'ים חלק מצנעא והכריזו על הקמת ממשלה חדשה לתימן. ב-20 בינואר 2015 השתלטו המורדים החות'ים על הבירה צנעא כולה, פרצו אל ארמון הנשיאות והכניסו את הנשיא מנסור האדי למעצר בית. האדי אולץ להתפטר עם ממשלתו, ולהעביר את השלטון לחות'ים. אך בית המלוכה הסעודי, ושאר ומדינות ערביות-סוניות נוספות לא קיבלו את השתלטותה של איראן, בעזרת שליחיהם החות'ים, על המדינה העשירה בנפט אשר יושבת על מיצרי באב אל מנדב בפתח ים סוף.

ב-26 במרץ 2015 פתחה קואליציה של מדינות ערביות ומוסלמיות, בהובלת ערב הסעודית, במבצע "סופה נחרצת", שמטרתו להדוף את החות'ים ולהחזיר את השלטון לידי ממשלו של האדי. מאז מתחוללת בתימן מלחמה בין ארבעה צדדים: 1. החות'ים בגיבוי איראן השולטים במערב המדינה. 2. השבטים הסונים הנאמנים לממשלה, הנתמכים בקואליציה בינלאומית בראשות סעודיה. 3. אל-קאעידה בחצי האי-ערב. 4. דאעש (פורשי אל-קאעידה).

מה עלה בגורלם של האזרחים?

דאעש, אל-קאעידה, איראן, והחות'ים, הרגו יחד מאות ואולי אלפים בודדים של אזרחים בתימן בשנתיים החולפות. הם אחראים לאחוז קטן מההרס והחורבן במדינה. מי שגרם למותם של מרבית האזרחים היא דווקא סעודיה – בת בריתן של ארה"ב ואירופה.

אתמול הודיעה ממשלת סעודיה בגאווה כי הפציצה 90,000 פעמים בתימן בשנתיים האחרונות. לפי מחקר של ארגון זכויות האדם "פרויקט המידע של תימן", למעלה משליש מההפצצות האוויריות בתימן פגעו במטרות אזרחיות. את מרבית ההפצצות האוויריות בתימן ביצע חיל האוויר של ערב הסעודית, ואת מיעוטן ביצעו חיילות האוויר של איחוד האמירויות הערביות, בחריין, קטאר, סודאן, ומרוקו.

על אף הפגיעה החמורה של סעודיה באזרחים, בשנה האחרונה היא חתמה על עסקאות ענק לרכישת נשק מצרפת, בריטניה וארה"ב. לפי ארגון זכויות האדם התימני "המרכז המשפטי לזכויות ופיתוח", ההפצצות של סעודיה ובנות בריתה פגעו ב-32,749 אזרחים; 12,296 מהם נהרגו ו-20,453 נפצעו. בין ההרוגים 2,646 ילדים, 1,922 נשים ו-7,728 גברים. ההפצצות החריבו 401,831 בתי מגורים, 5,457 מבנים מסחריים וחנויות, 1,595 מבנים ממשלתיים, 751 בתי ספר, 705 מסגדים, 500 משאיות מזון, 212 אתרי תיירות, 205 אתרים ארכיאולוגיים, 111 אוניברסיטאות ומכללות, 267 מפעלים תעשייתיים, 15 נמלי תעופה ו-14 נמלים ימיים. לפי נתוני האו"ם המלחמה גבתה עד כה את חייהם של יותר מ-40,000 בני אדם, ביניהם לפחות 10,000 אזרחים, וגרמה לעוד רבבות פצועים, שלושה מיליון עקורים, כ-19 מיליון בני אדם (כ-80% מהאוכלוסיית תימן) נזקקים לסיוע הומניטרי, 7.3 מיליון בני אדם סובלים מרעב ו-462,000 ילדים בסכנת מוות מרעב.