היום תתקים מחאה כנגד אלימות כלפי נשים בלוד, לאחר שבשבועיים האחרונים נרצחו שלוש נשים ברחבי הארץ. הייא אבו קישק, לודאית בת 24, פעילה בעמותת 'נע"מ – נשים ערביות במרכז', הממוקמת בלוד, וממארגנות ההפגנה היום, אמרה ל'דבר ראשון', "אנחנו מזמינים את הנשים והגברים, שיבואו ויגידו את המילה שלהם נגד אלימות. זו סוגיה שחוצה מגזרים ומגדרים, לא נשתוק מול אלימות. כל מי שחושב שהדברים האלו חמורים, מלוד ומחוץ ללוד, שיבוא ותבוא להיות איתנו ולחזק את המשפחה."

שתי נשים נרצחו בחצי השנה האחרונה בלוד – סיהאם אזבארקה נרצחה לפני כשבועיים ודועאא אבו-שרח נרצחה בסוף ספטמבר 2016. "אנחנו פונות למשטרה שלא עושה את העבודה שלה – יש עצורים אבל אף אחד לא יושב בכלא על רצח אישה בלוד, אבל גם לא מפחדות להודות שיש משהו בחברה הישראלית, ובאופן ספציפי בתרבות הערבית שמייצר את המציאות שאנחנו חיות בה", אמרה הייא.

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים, לוד, ספטמבר 2016 (צילום: אדיר בן טובים)

השבועיים האחרונים נראים קטלניים במיוחד עבור נשים – בנוסף לסיהאם, ביום רביעי שעבר נרצחה אדל קלמן בידי גרושהּ, מאיר גולדשטיין, שהשחית את גופתה וניסה להצית את דירתה. לינה אחמד איסמעאיל, בת 35, נרצחה בבוקר יום שני השבוע בכפר ראמה שבגליל. ביום חמישי נעצר תושב פתח תקווה בן 42 בחשד לרצח אשתו בת ה-35, שנמצאה ללא רוח חיים בביתה בעיר לפני כשבועיים.

אדיר בן טובים, תושב לוד, יגיע גם הוא להפגנה היום, "כאזרח במדינה פה אני מזועזע לראות בכל פעם מחדש את האלימות כלפי נשים בישראל. כמו בחודש ספטמבר האחרון, שוב נצא לרחובות ונזעק את צעקת המשפחות ואת זעקתה של החברה הישראלית."

"החקירות לא מתקדמות, ואין הרתעה של המשטרה, ואנחנו חיות תחת איום ופחד בלתי נסבל", אומרת הייא, "אבל חוץ מההפגנה היום, אנחנו נמשיך לעבוד בתוך העיר, להעלות מודעות בבתים ובבתי הספר."

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים, לוד, ספטמבר 2016 (צילום: אדיר בן טובים)

"אם תשתקו סביב זוועה שכזו לא תוכלו לומר: ״יידנו לא שפכו את הדם הזה״. זה לא עניין של חברה הערבית ולא עניין רק של נשים – אני קורא לכל מי שיש לב וחמלה להצטרף אלינו ולומר לכל רשויות החוק, שעושים לילות כימים למען ביטחון כולנו, תעשו הכל כדי לעצור את הרוצחים האלו", מבקש בן טובים.

"אני מצפה מאנשי המוסדות הרשותיות ומראש העיר, עו״ד יאיר רביבו שאני מאוד מעריך את פועלו בעיר בכלל ולמען החברה הערבית בפרט, להצטרף אלינו ולומר דיי לאלימות כלפי נשים בפרט, ודיי לאלימות בכלל."

ההפגנה מתקיימת באישור המשטרה.