ארגון הג'יהאד הרצחני בוקו-חראם משמיד ילדים: בארבע השנים האחרונות רצח הארגון יותר מ-3,900 ילדים, פצע יותר מ-7,300 וחטף יותר מ-4,000 ילדים בצפון-מזרח ניגריה. כך עולה מדו"ח חדש, ראשון מסוגו, שהוגש לפני כחודש למזכ"ל האו"ם ופורסם שלשום (חמישי). הדו"ח סוקר את הזוועות שבוקו-חראם, זרוע דאעש במערב אפריקה, עולל לילדים בארבע השנים בין ינואר 2013 לדצמבר 2016. מהדו"ח עולה כי הארגון חוטף ילדים וילדות מגיל 4 ומעלה, ומשתמש בהם כעבדים, כשפחות, כלוחמים וכמחבלים מתאבדים. כותבי הדו"ח קיבלו דיווחים על יותר מ-4,000 ילדים וילדות שנחטפו בשנים האחרונות. הם הצליחו לאמת את גיוסם של 1,650 ילדים, ביניהם 1,010 בנים ו-640 בנות, בין יולי 2015 לדצמבר 2016 ואף לתעד 567 מקרים של חטיפות בהם נחטפו 836 ילדים. לפי הדו"ח 8,707 ילדים הצליחו להימלט מהשבי או שוחררו על ידי כוחות הביטחון הניגריים, ביניהם 2,056 ילדים שגויסו על ידי הארגון לשמש כמחבלים. כותבי הדו"ח מעריכים כי 1,500 בתי ספר נהרסו על-ידי הארגון הרצחני מאז שנת 2014, ולפחות 1,280 מורים ותלמידים נפגעו כתוצאה מכך.

מחוז מערב אפריקה של דאעש

מנהיג בוקו חראם נשבע אמונים לדאעש במרץ 2015, ובכך הפך את הארגון ל"וילאייט (מחוז) מערב אפריקה" של דאעש. בשנים האחרונות פשט הארגון על מאות ערים וכפרים בצפון ניגריה, צ'אד, ניג'ר וקמרון ובשיאו שלט בשטח הגדול משטחה של בריטניה.

בארבע השנים שסוקרו בדו"ח בוקו-חראם הרג לפחות 3,900 ילדים, וגרם לפציעתם של יותר מ-7,300 ילדים. בדו"ח מתועדים פיגועי התאבדות שאנשי הארגון גרמו לילדים לבצע, בהם פוצצו את עצמם לפחות 90 ילדים. רק בנובמבר 2013 הכניסה מחלקת המדינה את הארגון לרשימת ארגוני הטרור, וזאת למרות שה-FBI ו-CIA דרשו זאת כבר זמן רב לפני כן. הארגון נוהג לבצע פיגועים בבתי-ספר, מסגדים וכנסיות ולאחר הצטרפותו לדאעש, הכפיל בעשרות מונים את השימוש בילדות ובנשים לפיגועי התאבדות באזורים הומי אדם. על פי ממשלת ניגריה, מאז שנת 2009 רצח הארגון יותר מ-20,000 בני אדם. על פי דו"ח של הארגון Catholic Diocese of Maiduguri, שפורסם במאי 2015, רצחו בוקו-חראם יותר מ-5,000 נוצרים קתולים, 85% מתוכם בצפון-מזרח ניגריה. בדו"ח נטען כי הארגון הצית לפחות 350 כנסיות.

וירג'יניה גמבה, שליחת מזכ"ל האום לניגריה אמרה שלשום, עם פרסום הדו"ח, כי הארגון הרצחני עושה שימוש נרחב בחטיפות ילדים, אלימות מינית, התקפות על בתי ספר ושימוש גובר והולך בילדים בפיגועי התאבדות. לדבריה הארגון מטיל אימה על כל ילדי צפון-מזרח ניגריה והמדינות השכנות. גמבה שיבחה את ממשלת ניגריה על צעדים שנקטה על מנת להגן על הילדים, ועל שיתוף הפעולה שלה עם האו"ם, זאת לאחר שבעבר הואשמה ניגריה כי לא עשתה די כדי למגר את הארגון. עוד קראה גמבה לרשויות השונות במדינה להתגייס למאמץ שיבטיח שכל הילדים והילדות שניצלו יזכו לתמיכה ולשירותים להם הם נזקקים על מנת להשתלב חזרה בקהילותיהם.

בדו"ח נמתחת ביקורת גם על המיליציה האזרחית CJTF שהוקמה על מנת לסייע לכוחות הביטחון הניגריים במלחמתם בבוקו-חראם. לפי כותבי הדו"ח גייס הארגון הצבאי אף הוא לשורותיו לפחות 228 ילדים, חלקם בני תשע, ושלח אותם להילחם בבוקו-חראם.

המשבר ההומניטרי בצפון-מזרח ניגריה

לפי נתוני האו"ם כ-14 מיליון אזרחי ניגריה זקוקים לסיוע הומניטרי. 5.1 מיליון מתוכם נזקקים למזון בצפון-מזרח ניגריה, כ-2.2 מיליון חיים באזורים בהם ארגון הטרור בוקו-חראם עדיין פעיל ולכן לא ניתן לספק להם מזון בבטחה. להערכת האו"ם, 240 אלף ילדים במחוז בורנו לבדו סובלים מ"תת־תזונה חריפה וקשה", הדרגה החמורה ביותר של רעב. יותר מ–130 ילדים ימותו בכל יום אם לא יקבלו עזרה, כך על-פי הערכה מלפני כחודשיים.

למרות ההכרזות החוזרות ונשנות של ממשלת ניגריה כי הביסה את הארגון הרצחני, יוניצ"ף מעריך שרק אלפים בודדים מ-2.6 מיליון בני האדם שנמלטו מהתקפות בוקו-חראם שבו לכפרים, וחזרו לעסוק בחקלאות.

בתוך זאת פורסם אמש (שבת) כי בוקו-חראם שיחררו 82 ילדות שנחטפו על ידי הארגון בשנת 2014. הילדות נמצאות עתה תחת השגחה ומקבלות טיפול רפואי.