עמנואל מקרון, מועמד המרכז, ניצח את מרין לה פן מועמדת הימין הלאומני בבחירות לנשיאות הצרפתית. מקרון, בן 39 ושר הכלכלה לשעבר תחת פרנסוואה הולנד, ניצח ברוב מוחץ של כ-66% מהקולות לעומת 34% להם זכתה ללה פן.

שני המועמדים שוחחו בטלפון ולה פן בירכה את מקרון. מקרון אמר כי הוא "שולח הצדעה רפובליקנית ליריבתו". לה פן אמרה בנאום ההפסד כי צרפת "בחרה בהמשכיות" ואיחלה למקרון הצלחה ב"התמודדויות הרבות הניצבות בפני צרפת". עם זאת, לה פן טענה כי 35% אחוזי ההצבעה אותה קיבלה הם "תוצאה היסטורית אדירה" לימין הצרפתי.

לה פן הבטיחה כי מפלגתה, החזית הלאומית, "תשתנה מאוד" והבטיחה כי תוביל את המאבק בבחירות הפרלמנטריות הקרובות בחודש הבא. "החזית הלאומית צריכה להתחדש כדי לעמוד באתגרי השעה וציפיותיהם של העם הצרפתי".

"אני אגן על צרפת, האינטרסים החיוניים שלה והתדמית שלה", אמר מקרון בנאום הניצחון. "האתגר המרכזי יהיה להרגיע את פחדיהם של אנשים, להחזיר לצרפת את הביטחון שלה, ולאחד את כלל האומה בכדי להתמודד עם האתגרים הקרבים" אמר. עוד הוסיף "אני אגן על אירופה, על הגורל המשותף שאנשים ביבשת שלנו נתנו זה לזה. זו הציווליצזיה שלנו שנמצאת על כף המאזניים" וכי "צרפת תהיה הראשונה שתלחם בטרור הן על אדמתה והן ברמה הבינלאומית".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ כי הוא "מצפה לעבודה משותפת אתו (מקרון)" ואנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה צייצה כי ניצחונו של מקרון הוא "ניצחון לאירופה חזקה ומאוחדת ולידידות צרפתית-גרמנית".

רה"מ בנימין נתניהו מסר גם הוא את ברכתו ואמר "אני מברך את עמנואל מקרון על בחירתו לנשיא צרפת. אני מצפה לעבוד עם הנשיא מקרון ולהתמודד יחד עמו מול האתגרים המשותפים לשתי הדמוקרטיות שלנו"

בסוף השבוע הבא צפוי להחליף מקרון את הנשיא המכהן הולנד, ולהתחיל במלאכת מינוי הממשלה. בחודש הבא צפויות להתקיים הבחירות הפרלמנטריות לקונגרס, שם ירוצו לראשונה נציגי מפלגת En Marche!,  מפלגתו של מקרון אשר הוקמה בשנה האחרונה.

בכך מגיעה לסיומה מערכת בחירות יוצאת דופן בהיסטוריה הצרפתית. כזכור, מועמדי שתי המפלגות המרכזיות, הרפובליקאים והסוציאליסטים לא עלו לסבב השני בפעם הראשונה מזה שנים. אחוזי ההצבעה בבחירות אלו היו נמוכים, כ-25.3% מהמצביעים נמנעו וכ-12% הטילו פתק לבן.