בעוד הכורדים על סף כיבוש העיר טבקה, אישר טראמפ העברת נשק מתקדם לכוחות הכורדים בסוריה "ככל שהם יזדקקו". סגן ראש ממשלת טורקיה גינה החלטה זו וקרא לארה"ב לחזור בה. רגע לפני כניסתם של הכורדים לתוך בירת דאעש גובר המתח בין טורקיה לארה"ב בנוגע לעתידה של צפון סוריה.

דובר הפנטגון הודיע אתמול כי נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ אישר לחמש את המיליציה הכורדית YPG, המובילה את "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (SDF), בנשק מתקדם ככל שזו תזדקק על מנת לכבוש מידי דאעש את בירתה א-רקה. ארה"ב רואה בכוחות הסוריים הדמוקרטיים, ובמיליציה הכורדית YPG כבני בריתה הנאמנים ביותר בסוריה, והיעילים ביותר נגד דאעש. צבא ארה"ב שלח לאחרונה 250 חיילים נוספים, ו-48 רכבים ממוגנים שהצטרפו ל כ-1,000 חייליו המסייעים לכורדים במלחמתם נגד דאעש ובהתגוננות מהתקפות טורקיה. "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" שהוקמו על ידי ה-YPG וארה"ב, בסיוע מיליציות ערביות, כוח אשורי וכוח טורקמני השתמשו עד כה בנשק אמריקאי מועט. בימיו האחרונים של הנשיא אובמה בתפקיד הוא הורה להעביר להם לראשונה רכבים משוריינים, ומאז שעלה טראמפ לשלטון הסיוע לו זוכים הכורדים גבר. כעת, עדיין לא ברור איזה נשק יספקו האמריקאים לכורדים שמקווים לקבל נשק נ"מ ונ"ט שיסייע להם להתגונן מפני טורקיה. אולם ארה"ב צפויה לחמש את הכורדים רק בפצצות מרגמה, מקלעים, תחמושת ורכבים משוריינים, כך מסרו גורמים רשמיים לסוכנות הידיעות אי. פי.

הנשק שיסופק לכוחות הסוריים הדמוקרטיים יסייע להם לכבוש מידי דאעש את א-רקה, העיר הגדולה האחרונה שנותרה תחת שליטה ארגון הטרור הרצחני. לפי גורמי מודיעין דאעש מבוצר בא-רקה עם כ-8,000 לוחמים. הכוחות הסוריים הדמוקרטיים סיימו אמש לכבוש את השטח האורבני של העיר טבקה ונלחמים כעת בהתנגדות האחרונה של דאעש באזור סכר טבקה הרגיש. לאחר טבקה ישאר לכוחות הסוריים הדמוקרטים רק עוד כמה כפרים לכבוש, במטרה להטיל מצור על העיר א-רקה.

לאחר הפסקת לחימה בת 15 ימים הודיעה הבוקר דוברת הכוחות הסוריים הדמוקרטיים כי הם ישובו להלחם בדאעש בכפרים המצויים צפונית לעיר א-רקה.

נורטין צ'ניקלי, המשנה לראש הממשלה הטורקי הביע את מחאתו על ההחלטה האמריקאית. צ'ניקלי אמר היום כי "איננו מקבלים את נוכחותו של ארגון הטרור בצפון סוריה, שעשוי לסכן בעתיד את המדינה הטורקית." טורקיה רואה ב-YPG ארגון טרור הקשור ל-PKK. לאחר הדיווח של הפנטגון הפציצו מטוסים טורקיים מאגר נשק הסמוך לעיר הכורדית דאריק שבצפון סוריה. כך דיווחה רשת KOM הכורדית. לאחרונה צבאות ארה"ב ורוסיה תגברו את כוחותיהן ברחבי החבל הכרודי האוטונומי רוג'בה בצפון סוריה, במטרה להגן עליו מפני מתקפות מצד טורקיה. המתח בין ארה"ב לטורקיה, החברה בברית נאט"ו, גבר לאחרונה בעקבות תמיכתה של הראשונה בכורדים בסוריה. שבוע הבא צפוי נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן לבקר בוושינגטון לראשונה מאז ניסיון ההפיכה הכושל ביולי 2016 ולהפגש עם הנשיא טראמפ. היחסים בין המדינות התערערו לאחר ניסיון ההפיכה. ארדואן  מאשים את ארה"ב על כך שהיא מעניקה מקלט לפתהוללה גולן שעומד לדידו מאחורי ניסיון ההפיכה.

לוחמות כורדיות מה-YPG (צילום: Kurdishstruggle, מתוך Flickr).