נסיון חיסול של דעאש בפקיסטן הפך לפיגוע רב נפגעים: מחבל מתאבד של ארגון הטרור דאעש פוצץ עצמו אתמול (שישי) בסמוך לשיירה שבה נסע סגן יו"ר בית המחוקקים העליון בפקיסטן, עבד אל-גאפור חדיירי. הפיצוץ אירע בעיר מאסטונג במחוז בלוצ'יסטן שבדרום-מערב פקיסטן . גורמים רשמיים בפקיסטן מסרו לסוכנות הידיעות אי. פי. כי לפחות 25 בני אדם נהרגו כתוצאה מהפיצוץ, ועוד 35 נפצעו, ביניהם 10 במצב אנוש. הפיגוע התרחש שבוע בלבד לאחר לאחר שחיסל צבא אפגניסטן את ראש דאעש באפגניסטן ופקיסטן

המחוקק הבכיר חדיירי, שנפצע באורח קל ופונה לבית חולים באזור, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא מאמין שהוא היה היעד למתקפה. נהגו הפרטי נהרג כתוצאה מהפיצוץ.  חדיירי, חבר מפלגה סונית החברה בקואליציה של ראש הממשלה נוואז שריף, היה בדרכו חזרה מטקס סיום של תלמידים בבית ספר במחוז.

בבלוצי'סטן פועלים כמה ארגוני טרור, החזקים ביניהם הם דאע"ש והטליבאן. במאי 2016 חוסל בכוותה מנהיג הטליבאן מולה אחטאר, בידי מל"ט של צבא ארצות הברית. באוגוסט 2016 ארע בכוותה פיגוע התאבדות בבית חולים שהביא למותם של 70 בני אדם. בחודש נובמבר נהרגו 43 בני אדם בפיגוע של דאעש במקדש סופי במחוז.

ממשלת אפגניסטאן הודיעה בתחילת השבוע  כי יחידת קומנדו שלה הרגה את מנהיג דאע"ש במדינה, עבד אל-חסיב. הנשיא אשרף ר'אני הודיע כי חסיב נהרג במחוז ננגרהר שבמזרח המדינה.

חסיב מונה לראש הארגון בשנה שעברה לאחר שקודמו, חאפז סיד חאן, נהרג בתקיפת מל"ט אמריקאי. גורמי ביטחון מעריכים כי חסיב עומד מאחורי שורה של תקיפות ופיגועים בשנה החולפת, כולל ההתקפה במרץ האחרון על בית חולים צבאי בבירה קאבול, בה חוליית מחבלים המחופשים לרופאים הרגו כ-50 בני אדם.

באוקטובר 2014, כשלושה חודשים לאחר שדאעש ייסד את "הח'ליפות של כל המוסלמים בעולם", פרסמו קבוצות שונות באפגניסטאן (חלקם לוחמי טליבאן ואל-קאעידה לשעבר) שבועות אמונים למנהיג דאעש, אבו באכר אל-בגדדי. בינואר 2015 הודיע דובר דאעש אבו-מחמד אל-אדנני על ייסוד "וויליאט חוראסאן", מחוז של דאעש באפגניסטן ופקיסטן. מאז נרשמו שורה של תקריות אלימות בהן התקיף דאעש את צבא אפגניסטן ואת הטליבאן. דאעש והטליבאן מוציאים פיגועי התאבדות ומעשי טבח על בסיס יומי באפגניסטן ופקיסטן, מרביתם נגד אזרחיהן השיעים של המדינות. בפיגועים של דאעש באפגניסטן ופקיסטן נהרגו בשנתיים האחרונות יותר מ-1,000 אזרחים.