הוושינגטון פוסט פרסם הלילה (שבת) כי שגריר רוסיה בארה"ב מסר לממונים עליו, בדצמבר האחרון כי דן עם ג'ארד קושנר על הקמת ערוץ תקשורת חשאי בין צוות המעבר של הנשיא דונלד טראמפ, שהיה אמון על כניסתו של הממשל החדש לתפקיד, לבין הקרמלין. קושנר עם חתנו של טראמפ ומכהן כיום כיועץ בכיר לנשיא.

שגריר רוסיה בארה"ב, סרגיי קיסליאק. (AP Photo/Richard Drew)

הפוסט ציטט מספר גורמים רשמיים בעילום שם שנחשפו לדוחות מודיעין המבוססים על האזנות לתקשורת הפנימית של ממשלת רוסיה. על פי הדיווח, השגריר, סרגיי קיסליאק, אמר לממונים עליו שקושנר הציע לקיים את השיחות ביניהם במתקנים של השגרירות הרוסית, ככל הנראה על מנת להקשות על היכולת לנטר אותן. ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי קיסליאק נרתע מן ההצעה, כיוון שמתן היתר לבכירים אמריקנים להשתמש במתקנים רוסים לתקשורת סודית טומן בחובו גם סיכונים ביטחוניים לצד הרוסי. הבית הלבן, מייקל פלין, ושגרירות רוסיה לא הגיבו לדיווח.

בחודש מרץ האחרון אישר הבית הלבן כי קושנר וקיסליאק נפגשו בתחילת חודש דצמבר במגדלי טראמפ, וכי בפגישה נכח גם מייקל פלין, אז המועמד לתפקיד היועץ לביטחון לאומי. פלין נאלץ להתפטר מאוחר יותר מכיוון שלא דיווח על שיחות עם אותו השגריר.

על פי חוק לוגאן מ-1799, האוסר על אזרחים לקיים מגעים דיפלומטיים עם ממשלות זרות, אסור היה לצוות חילופי השלטון לנהל מגעים עם רוסיה. חוק זה היה בין הסיבות שאילצו את פלין להתפטר מתפקידו, שדן עם קיסליאק באפשרות שארצות הברית תקל את הסנקציות על רוסיה לאחר חילופי השלטון, לפני שמונה לתפקיד ממשלתי רשמי.

היועץ לשעבר לבטחון הלאומי לארה״ב, מייקל פלין (צילום: AP Photo/Carolyn Kaster).

במקביל, דיווחה הלילה סוכנות הידיעות רויטרס מפי שבעה פקידים אמריקנים בעבר ובהווה כי קושנר לא מסר על לפחות שלוש שיחות אחרות שניהל עם סרגיי קיסליאק, לפני ואחרי בחירות 2016. שתיים מן השיחות התקיימו בין אפריל לנובמבר. מעורך דינו של קושנר נמסר בתגובה לפרסום כי חתנו של טראמפ "קיבל אלפי שיחות טלפון במהלך הקמפיין לנשיאות".

 

קושנר הביע כבר את הסכמתו להעיד בפני הקונגרס על פגישותיו עם השגריר הרוסי, ועורך דינו, ג'יימי גורליק, אמר כי הוא יהיה מוכן לשתף פעולה עם כל חקירה נוספת.