דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד באייר תשפ"ב 25.05.22
23°תל אביב
 • 22°ירושלים
 • 23°תל אביב
 • 20°חיפה
 • 22°אשדוד
 • 20°באר שבע
 • 28°אילת
 • 22°טבריה
 • 18°צפת
 • 24°לוד
 • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
חצבת

לידיעת הציבור / מדריך: איך נדבקים בחצבת? למי כדאי להתחסן? למי מומלץ שלא?

מתחילת שנת 2016 דווחו באירופה מעל 6,000 מקרי הדבקות במחלה ב-30 מדינות. מומחים מעריכים כי יש הרבה יותר מקרים מאלה שדווחו | לתיאום תור כנדרש במוקד קול הבריאות, חייגו 5400*

חיסון (תמונת אילוסטרציה, shutterstock).
טל כרמון
טל כרמון
כתבת רווחה
צרו קשר עם המערכת:

בעקבות התפרצות החצבת, משרד הבריאות הודיע שהוא שחרר מלאי ברזל והזמין חיסונים נוספים לאספקה מידית, על מנת להבטיח מענה מלא לאוכלוסייה. כמו כן, תוגברו מרפאות המטיילים על מנת לתת מענה בשעות ארוכות יותר לאוכלוסייה.

חיסון לחצבת (צילום: PureRadiancePhoto / Shutterstock.com).

מפאת העומסים הגדולים במרפאות החיסונים בבתי החולים, בקופות החולים ובלשכות הבריאות, להלן ההנחיות לשבועיים הקרובים:

 1. חיסוני השגרה ממשיכים כהרגלם!
 2. מפאת העומסים – מתן החיסון יינתן בעדיפות: לילידי 1957-1970 המיועדים לטוס לאחת מ-7 המדינות: רומניה, איטליה, צרפת, גרמניה, פולין, בלגיה ואוקראינה בחודש הקרוב אשר נותרו להם לפחות 10 ימים עד לנסיעה.
 3. מרגע שאדם מתחסן, חולפים 14-10 יום כדי לפתח הגנה חיסונית! (החיסון אינו אפקטיבי בתקופת הביניים).
 4. מנה אחת של חיסון, מעניקה הגנה של כ-95% מפני המחלה.
 5. ניתן לתאם תור כנדרש במוקד קול הבריאות 5400*. לפונים בעדיפות רפואית – יקבע תור דחוף. והשאר בהתאם לזמינות התורים.
 6. חיסונים ניתנים במרפאות ברשימה כאן

החצבת מתפשטת באירופה

מחלת החצבת מתפשטת באירופה. מתחילת שנת 2016 דווחו באירופה מעל 6,000 מקרים ב- 30 מדינות. מומחים מעריכים כי יש הרבה יותר מקרים מאלה שדווחו. רוב המקרים במדינות רומניה, אוסטריה, בלגיה, בולגריה, צ'כיה, דנמרק, צרפת, גרמניה, הונגריה, איסלנד, איטליה, פורטוגל, סלובקיה, ספרד ושבדיה. מסתמן כי ב- 2017 ההתפרצות מתרחבת בחלק מהמדינות. ידועה תחלואה באפריקה, בדרום מזרח אסיה ובמערב האוקיינוס השקט. דווחו התפרצויות בארה"ב, קנדה ובאוסטרליה.

לא נעים בכלל

על פי משרד הבריאות, מחלת החצבת היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף החצבת (Measles virus) ומועברת ישירות מאדם לאדם. דרכי ההדבקה הן על ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה או שהייה בחדר החולה. חצבת מדבקת מאוד, ולאדם שאינו מחוסן ונחשף לחולה, יש סיכון של 90% להידבק.

החצבת מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות ורתיעה מאור. ביום הרביעי או החמישי מופיעה תפרחת בצבע אדום כהה. התפרחת מתחילה בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים. הנגעים בעור נקודתיים ומרובים תחילה, ונוטים להתלכד לפריחה המכסה שטחי גוף נרחבים.

המחלה עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשולים ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח. סיבוך נדיר מאד, היכול להופיע כ–10 שנים אחרי הופעת החצבת, הוא מחלה ניוונית של המוח, הגורמת לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, הכוללת התדרדרות שכלית ופרכוסים. הסיכון לסיבוכים גבוה יותר בילדים מתחת לגיל 5 ואצל מבוגרים מעל גיל 20 ובחולים עם דיכוי מערכת החיסון. 1-3 ילדים מכל 1,000 חולים מתים מהמחלה.

במשרד הבריאות ממליצים כי לפני נסיעה לחו"ל מומלץ להשלים התחסנות כנגד חצבת, ומדגישים כי אם במהלך השהיה בחו"ל נחשפת לנגיף, יש להתייעץ עם לשכת הבריאות המקומית לגבי הצורך בקבלת טיפול מונע.

האם מי שקיבל חיסון יכול להידבק ולחלות במחלה?
יעילות החיסון במניעת חצבת הינה גבוהה מאד(כ-97%) אולם אינה מוחלטת. חיסון כנגד הנגיף הוא האמצעי היעיל ביותר הקיים כיום למניעת תחלואה במחלה. באנשים שחוסנו ב- 2 מנות חיסון ויחלו בכל זאת במחלה, המחלה צפויה במרבית המקרים להיות קלה יותר.

באילו גילאים ניתן החיסון?
החיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים בישראל מגיל 12 חודשים ואילך ובכיתה א' –סה"כ 2 מנות חיסון. כמו כן, מטיילים הנוסעים לחו"ל ואנשים שלא קיבלו את החיסון במסגרת שגרת החיסונים ומעוניינים בכך, יכולים להתייעץ עם הרופא המטפל או עם רופא במרפאת מטיילים לגבי אפשרות לקבלת החיסונים במסגרת מרפאות המטיילים בארץ.
חיסון נגד חצבת במבוגרים: למבוגרים שלא חלו בעבר בחצבת, ולא קיבלו שתי מנות חיסון כנגד הנגיף, מומלץ להשלים את קבלת החיסון. החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של 4 שבועות לפחות זו מזו.

למי מומלץ לא לקבל חיסון נגד חצבת?
אין לתת את החיסון במקרה של מחלת חום חדה, כאשר הופיעה תגובה חמורה לאחר מנת חיסון קודמת, כאשר ידוע על רגישות לאחד ממרכיבי התרכיב (למשל neomycin), לאנשים עם דיכוי חיסוני חמור, לנשים בהריון, ולאנשים עם אי סבילות תורשתית לפרוקטוז.

למי מומלץ להתחסן?
משרד הבריאות ממליץ לכל נוסע לחו"ל שלא חלה בחצבת ולא קיבל את החיסון לוודא קבלת שתי מנות חיסון נגד חצבת, חזרת ואדמת​' אנשים שחלו בעבר במחלה, וכן ילידי 1956 או מבוגרים יותר, נחשבים מחוסנים מהמחלה ואינם צריכים להתחסן.
לילידי ישראל 1957-1970, שלא חלו בעבר בחצבת, מומלץ להשלים קבלת 2 מנות חיסון נגד חצבת בהפרש של 4 שבועות לפחות זו מזו.
לילידי 1971-1977 ילידי הארץ שחוסנו על פי שגרת החיסונים שאז היתה מתן מנת חיסון אחד, ולא חלו בעבר בחצבת, מומלץ להשלים קבלת מנת חיסון אחת נגד חצבת.
ילידי ישראל משנת 1978 ואילך שחוסנו על פי שגרת החיסונים אמורים להיות מחוסנים בשתי מנות, ועל כן אין צורך בהשלמת חיסונים נגד חצבת.
משרד הבריאות ממליץ לתינוקות בני 6-11 חודשים הנוסעים לחו"ל לקבל מנת חיסון אחת נגד חצבת. מנה זו לא תיספר במסגרת שגרת חיסוני הילד.
בכל מקרה בו לא ניתנו חיסוני הילדות על פי שגרת החיסונים מכל סיבה שהיא (עולים חדשים, סירוב הורים וכד'), יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בהשלמת  חיסונים נגד חצבת.

הנסיעה שלי בעוד מספר ימים, האם עדיין מומלץ להתחסן?
כן. אמנם לוקח זמן עד שמתפחת חסינות, קבלת החיסון מהווה ההגנה הטובה ביותר שיש.  עובדה שמתן חיסון מיד לאחר החשיפה למחלה יכול למנוע תחלואה.

האם מותר להקדים את חיסון הילד לפני גיל שנה?
​משרד הבריאות ממליץ לתינוקות בני 6-11 חודשים הנוסעים לחו"ל לקבל מנת חיסון אחת נגד חצבת. מנה זו לא תיספר במסגרת שגרת חיסוני הילד.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!