על רקע התעצמות פעילותו של ארגון הטרור דאעש באזור האיים שבדרום הפיליפינים, הודיע היום (חמישי) המטה ללוחמה בטרור על חידוד אזהרת המסע החמורה (רמה 1) לאי מינדנאו ולקבוצת איי סולו שבדרום הפיליפינים וקרא לישראלים לצאת באופן מיידי מהאזור.

בהודעה שמסר הסביר המטה ללוט"ר כי "בשל התעצמות הפעילות של ארגוני הטרור, בדגש על ארגוני הג׳האד העולמי, הפועלים במרחב מינדנאו (הכולל את האי מינדנאו וקבוצת איי סולו), ישנו סיכון מוחשי וממשי לישראלים השוהים באזור".

עוד נכתב "נוכח חומרת האיום, המלצת המטה ללוט״ר לישראלים היא להימנע מביקור באזור אזהרת המסע, ולשוהים שם לצאת לאלתר. בנוסף, נוכח אפשרות לזליגת אירועי טרור, מבקש המטה ללוט״ר להגביר עירנות וזהירות בשאר חלקי המדינה ולנהוג בהתאם להוראות גורמי הביטחון המקומיים".

מאות ג'יהאדיסטים מדרום הפיליפינים, בסיוע של מאות אנשי דאעש שהגיעו מהמזרח התיכון השתלטו על העיר לפני קרוב כחודש וחצי  והניפו דגלי דאעש על גגות בבנייני העיר. מאז ה-23 במאי נערכת לחימה בתוך העיר. ממשלת הפיליפינים הודתה כי צבא ארה"ב מעורב בלחימה, בייעוץ ובסיוע מודיעיני. לפי הממשלה המקומית כ-1,200 מבין המחבלים הם זרים.

דאעש טרם הכריז על הקמת ווילאיט (מחוז) של המדינה האסלאמית בדרום מזרח אסיה, כפי שעשה בסיני, בקווקז הרוסי, במערב אפריקה, בלוב ובאפגניסטן; אולם הנהגת הארגון בסוריה ועיראק הכירה בשבועת האמונים של ארגון אבו-סיאף שפורסמה ב-23 ביולי 2014, ושל 60 ארגונים נוספים הפועלים בפיליפינים, במלזיה ובאינדונזיה. פרשנים שונים מעריכים כי זה רק עניין של זמן עד שדאעש יכריז על הקמת "ווילאייט דרום-מזרח אסיה", וכי הארגון עשוי להפנות מתנדבים ומשאבים מרחבי העולם לאזור זה. פיגוע ההתאבדות שארע בשבוע שעבר בג'קרטה בירת אינדונזיה, וגבה את חייהם של שלושה שוטרים, הוא נקודת תפנית. המחבל האינדונזי שמוצאו בג'קרטה השתייך לדאעש, וגורמי ביטחון במדינה מעריכים כי הוא הוכשר לבצא את הפיגוע וקיבל את חגורת הנפץ מתא דאעש מקומי