חוסר הבהירות סביב המתווה להעלאת קצבאות הנכים נמשך, אך בתוך כך נודע היום (שלישי) כי בכוונת הממשלה להקצות למהלך 1.5 מיליארד שקלים בלבד, זאת בניגוד להצהרות הקודמות על תוספת בגובה ארבעה מיליארד, במסגרת מתווה רב-שנתי. לדיווח על התקציב המצומצם אין אמנם אישור רשמי, נכון לעכשיו, אך התבטאות קודמת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנושא, יכולה לרמוז כי זה אכן הכיוון, ולא ארבעה מיליארד כפי שהצהיר שר האוצר, משה כחלון. נכון להיום, עומדת קצבת הנכות על 2,342 שקלים.

שלט בהפגנה (צילום: דף הפייסבוק 'מטה מאבק הנכים').

על פי המתווה שפרסם ראש הממשלה בסוף חודש יוני, יוקצו ארבעה מיליארד שקלים, על פני ארבע שנים, לטובת העלאת הקצבאות. מהפרסום הלא רשמי היום ניתן להבין כי למעשה תבוצע רק פעימה אחת, בתחילת 2018, וגם במסגרתה יועלו הקצבאות רק ל"נכים קשים", כפי שהוגדרו בהודעת נתניהו, ולא לכלל אוכלוסיית מקבלי הקצבאות.

אלכס פרידמן, ממובילי מאבק הנכים ויו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם", אמר בתגובה לפרסום כי "את שר האוצר משה כחלון לא מעניין 'נטו נכים'. במקום שיתערב, כמו שעשה בעניין התאגיד, ויפעל לחקיקה מהירה של המתווה שהתחייב אליו, הוא עסוק בקמפיין הבחירות שלו וכנסים פוליטיים כמו זה שיתקיים הערב בקריית-אונו. זה שר חברתי? זה נטו שקרן."

כזוכר, מספר ימים לפני הצגת המתווה של נתניהו, התייצבו נציגים מכל סיעות בכנסת למסיבת עיתונאים בה הכריזו על מתווה מוסכם לפתרון הנושא. במסגרת מתווה זה, אותו הוביל יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), היו אמורות הקצבאות לעלות לשיעור של 4,000 שקלים להיות צמודות לשכר המינימום, כשהפעימה הראשונה תתבצע בינואר 2018 ותעלה את הקצבה ל-3,200 שקלים. מאוחר יותר, כאמור, הציג נתניהו מתווה משלו, ומאז נרשמה התקדמות מעשית בנושא.