בעקבות מגעים אינטנסיביים שנוהלו בין ההסתדרות לבין הנהלת אמיליה קוסמטיקס בתיווכו של ארמונד לנקרי, יו"ר ההסתדרות במרחב נגב מרכזי, ובהתערבותו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הגיעו הצדדים להבנות המאפשרות את סיום השביתה ואת חזרתם של עובדי המפעל בירוחם לעבודה סדירה ומלאה החל ממחר (חמישי)בבוקר.

הצדדים הסכימו להיכנס משא ומתן מזורז, שיחל ביום ראשון הקרוב, על רקע התחייבות משותפת לחתום על הסכם עבודה חדש בחברה לא יאוחר מהשבוע האחרון של חודש אוגוסט.

עובדי אמיליה קוסמטיקס מפגינים בצומת ירוחם במחאה על פיטוריהם (צילום: דוברות ההסתדרות)

עד לגיבוש ההסכמות הסופיות שיעוגנו בהסכם קיבוצי חדש, התחייבה הנהלת החברה לקיים ולממן את כל שווי פעילויות הרווחה של השנים 2017-2016, לרבות הספורטיאדה, גיבוש עובדים, נופש וסעיפים נוספים עליהם הוסכם בעבר במסגרת ההסכם או במסגרת נוהגים ומנהגים מהעבר. עוד התחייבה ההנהלה כי כל העובדים תחת ההסכם הקיבוצי, דור א' ודור ב' כאחד, יקבלו מענק בסך 2,500 שקלים שישולם בשכר חודש אוגוסט.

 

מוקדם יותר הבוקר, הפגינו מאות מעובדי המפעל, לצד חברי ועדים נוספים ותושבים מהאזור, כנגד כוונת ההנהלה. שסגרה את שערי המפעל, לפטר 300 עובדים. מפעל אמיליה קוסמטיקס מייצר מוצרי טואלטיקה ובישום הנמכרים ברשתות השיווק השונות. הוא ממוקם במועצה המקומית ירוחם, והינו חלק מקבוצת אמיליה פיתוח הנמצאת בשליטתו של איש העסקים עודד פלר. במפעל מועסקים כאמור כ-300 עובדים תושבי האזור (כ-85% מהם נשים) והוא מהווה את אחד ממקורות הפרנסה העיקריים עבור תושבי ירוחם ודימונה. למרות שבעבר נקלעה החברה לקשיים וביקשה לבצע גל פיטורים, כיום החברה הינה רווחית ועל פי דיווחים לבורסה, ברבעון הראשון של השנה הרווח הנקי שלה זינק ב-370%.