המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בת"א שני כתבי אישום ראשונים במסגרת פרשת השחיתות במפלגת ישראל ביתנו וגופים ציבוריים אחרים, הכוללים למעלה מעשר פרשיות שונות. הנאשמת הבכירה ביותר היא סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום.

כתב האישום נגד סגנית השר לשעבר הוגש לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, אימץ את המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן, ודחה את הטענות שהעלו באי כוחה בשימוע שנערך בפניו. ההחלטה בעניינם של חשודים נוספים בפרשה, בהם שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, תתקבל בתקופה הקרובה.

דוד גודובסקי (צילום: פלאש 90).

בין המעורבים הבכירים הנוספים שנגדם הוגש כתב אישום הוא דוד גודובסקי, מנהל אגף הארגון בישראל ביתנו, שנאשם בעבירות של שוחד, סחיטה באיומים, קשירת קשר לפשע, הלבנת הון ועבירות מס; רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר ויועץ עסקי לגופים במשק, שנאשם בעבירות של שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, איומים, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט;.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

דניאל אלינסון, מנכ"ל עמותת עזרא העולמית ונשיא עמותת עזרא ארצות הברית, המואשם בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון; מתן דהן, יו"ר עמותת איילים, מואשם בעבירות שוחד, הלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע; סגנו, דני גליקסברג, המואשם בעבירות שוחד, הלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע; ואירנה וולדברג, מנכ"לית התאחדות היזמים, המואשמת במתן שוחד.

בהודעה שפרסמה בספטמבר האחרון, בדבר הכוונה להגיש כתבי אישום, ציינה הפרקליטות כי מדובר באחת מחקירות השחיתות הציבורית הגדולות שנחשפו בישראל, הן מבחינת מורכבות ותחכום השיטה והמעשים, והן מבחינת היקף הפעילות ומספר המעורבים. למעשה, הסבירה הפרקליטות, מדובר במספר רב של פרשות שחיתות שונות שנחשפו במסגרת החקירה, שביניהן קיים חוט מקשר המצביע על שיטה מאורגנת ושיטתית לביצוע העבירות. העבירות המיוחסות לחשודים נעברו בין השנים 2009 עד 2014, כאשר חלק מהעבירות הופסקו רק לאחר שחקירת המשטרה הפכה גלויה בדצמבר 2014.

 שיטתית, מתוכננת, מתוחכמת

כתבי האישום שהוגשו לבית המשפט כוללים למעלה מ-10 פרשיות, אשר נחשפו במהלך חקירה מאומצת של היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרת ישראל, בראשות תנ"צ אפרים ברכה ז"ל, בשיתוף יחידת יהלום של רשות המסים, בסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי צוות פרקליטים מהמחלקה הכלכלית בראשות דן אלדד.

בכתבי האישום, שהוגשו על ידי עורכי הדין ד"ר מאור אבן חן, ד"ר יונתן קרמר, עמרי קופלר וגיא גמליאל, נאמר כי החל משנת 2006 ועד לפתיחת החקירה המשטרתית הגלויה בדצמבר 2014, פעלה ח"כ קירשנבאום באופן שיטתי ומתוכנן, לעתים מתוחכם, לשם ביצוע שורה של עבירות. כך, במקרים רבים, ניצלה קירשנבאום את תפקידיה כעובדת ציבור ואת מעמדה, ובמיוחד את שליטתה על תקציבי מדינה (הכספים הקואליציוניים), כדי לדרוש שוחד ולקחת שוחד ממוסדות ציבוריים, מעמותות ומגורמים פרטיים. זאת, בדמות טובות הנאה פסולות עבורה או עבור בני משפחתה, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורבים, אליה או למפלגה.

עוד לטענת הפרקליטות, "לעתים קרובות קירשנבאום אף ביקשה, דרבנה או דרשה מעובדי ציבור אחרים, מראשי גופים ציבוריים, ממנהלי עמותות ומאנשים פרטיים לפעול עמה יחד לשם הגשמת מטרותיה הפסולות ולשם הסתרתן".

על פי כתב האישום, "דרישותיהם הפסולות של קירשנבאום ושל גודובסקי מצאו אוזן קשבת אצל נותני השוחד, אשר ביקשו לרצות אותם, ולא פחות מכך לעודד אותם להיטיב עם הגופים שהם עומדים בראשם"

מכתב האישום עולה כי בחלק מהמקרים היא אכן קיבלה את השוחד שדרשה, במישרין לידה או לידי מקורבים לה, בדמות כספים או מוצרים או טובות הנאה אחרות. כך למשל היה בעיקר באישום הראשון (פרשת המופעים), השני (פרשת חברת "דון טבק"), הרביעי (פרשת תנועת עזרא) והשביעי (מימון טיסות גודובסקי והיועץ של קירשנבאום על ידי התאחדות היזמים בישראל).

במקרים אחרים, טוענת הפרקליטות, שיטת השוחד הייתה מורכבת יותר: במשך השנים פנו אל קירשנבאום גופים שונים אשר ביקשו ממנה לפעול לתקצובם, ובכלל זאת המועצה האזורית שומרון, המועצה האזורית מגילות, עמותת עזרא, עמותת איילים וגורמים פרטיים אשר קידמו פעילות ציבורית. קירשנבאום הבהירה לאותם גורמים שהיא מוכנה לתקצבם, אך בעד זאת דרשו קירשנבאום וגודובסקי, בהזדמנויות שונות, שוחד בדמות נתח משמעותי מהתקציבים שהתקבלו או שיתקבלו.

"דרישותיהם הפסולות של קירשנבאום ושל גודובסקי מצאו אוזן קשבת אצל נותני השוחד, אשר ביקשו לרצות אותם, ולא פחות מכך לעודד אותם להיטיב עם הגופים שהם עומדים בראשם" כתבה הפרקליטות, "ואכן, השוחד התקבל במספר דרכים: קידום מטרות פרטיות של קירשנבאום או של ישראל ביתנו, אשר הוצגו כלפי חוץ באופן מטעה כמטרות של אותן גופים; מתן שירותים ללא תשלום עבור מפלגת ישראל ביתנו; העסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגה".

כך, לפי כתב האישום, נתח משמעותי מהכספים הקואליציוניים "התגלגל" בחזרה לכיסה של קירשנבאום או לכיס המקורבים אליה או למפלגה, במספר דרכים, כגון רכישת כרטיסי טיסה, מוצרי מחשב, אלקטרוניקה וצילום, עבור קירשנבאום ובני משפחתה; מימון מטרות פרטיות של קירשנבאום או של מפלגת ישראל ביתנו, כגון שירותי יחסי ציבור שניתנו לקירשנבאום כדי לשפר את מעמדה הציבורי, העסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגת ישראל ביתנו בהיקפים של מאות אלפי שקלים, ועוד.

גודובסקי נאשם כי היה שותף מרכזי בתכנון ובהוצאה אל הפועל של חלק משמעותי ממעשיה הפליליים של קירשנבאום, כאשר לעתים הוא פעל מתוך מטרה לקדם את ענייניו הפרטיים, לעתים מתוך מטרה לקדם את ענייני קירשנבאום ולעתים כדי לקדם את ענייני המפלגה.

רמי כהן נאשם, בין היתר, בכך שנתן שוחד לקירשנבאום באמצעות מימון השקעתה בעסק שאותו הקימה, פעל להעברת כספים קואליציוניים לאיגוד הכדורסל בתמורה לשוחד שקיבל לידיו, זייף מסמכים שונים כדי להסתיר את פעולותיו ואף איים על קצין משטרה במהלך דיון בבית המשפט.

התגובות

מעורך הדין אבי חימי, המייצג את רמי כהן, אמר לדבר ראשון כי "גם בזו הפעם שמענו על הגשת כתב האישום בכלי התקשורת. חבל שכך נוהגות רשויות אכיפת החוק, אך אנחנו לא ניגרר לניהול המשפט בתקשורת וננהל את המאבק להוכחת חפותו של מר כהן בבית המשפט. אנו סמוכים ובטוחים שחפותו תצא לאור.

עו"ד בן גופמן, ממשרד נשיץ, ברנדס, אמיר ושות', המייצג את אירנה וולדברג, אמר לדבר ראשון כי "עדיין לא קיבלנו, באופן רשמי, את כתב האישום אלא למדנו עליו מהעיתונות. אחרי שנקבל את כתב האישום, ואת כל חומרי החקירה, נוכל ללמוד את הדברים ולהתייחס בהתאם. כמובן שההתייחסות תהיה, כמקובל, בבית המשפט ולא דרך אמצעי התקשורת".

עו"ד ירון קוסטליץ  המייצג את  מתן דהן ודני גליקסברג, מסר כי "צר לי מאוד כי תחת מגרפת כתבי האישום, נגררו פנימה מתן ודני, על לא עוול בכפם.  אין חולק כי הם לא נטלו דבר לכיסם וכל פעולותיהם היו למען יישוב הנגב והגליל, במסגרת עמותת איילים. לא היה מקום להגשת כתב האישום ואנחנו משוכנעים שכך יתברר בסוף ההליך".

בעניינו של דניאל אלינסון, מסר עו"ד קוסטליץ כי " "דני אלינסון הוביל במהלך עשרים השנים האחרונות לעליית אלפי עולים לישראל, ואלפי חניכי תנועות נוער במסגרת תנועת עזרא. אין חולק שאלינסון לא נטל שקל לכיסו! אנחנו מצטערים שהוא הוכנס בעל כורחו לפרשה זו. אני משוכנע כי כך יוחלט בסופו של עניין, וצר לנו על דרך החתחתים שהוא נאלץ לעבור".

את תגובתם של עו"ד גיורא אדרת, המייצג את פאינה קירשנבאום, ועו"ד אלון רון, המייצג את דוד גודובסקי, לא ניתן היה להשיג.