לאחר שמוקדם יותר אמש (חמישי) איימה קוריאה הצפונית לתקוף את האי גואם שנשלט על ידי ארה״ב הגיעה תגובתו של הנשיא טראמפ. ״אולי התגובה שלי לא היתה חריפה מספיק״ אמר הנשיא בהתייחסו להצהרה שמסר לפני יומיים ולפיה מתקפה ״תענה באש ובזעם שהעולם לא ראה מעודו״.

נשיא ארה״ב אמר כי "האנשים שאמרו שההצהרה הזו הייתה תקיפה מידי – אולי היא לא הייתה תקיפה מספיק. המדינה החשוכה הזו עושה את זה כבר הרבה זמן, שנים רבות. והגיע הזמן שמישהו יעמוד לצדם של האזרחים של המדינה הזאת. ולצד אזרחים ממדינות אחרות. כך שאולי ההצהרה הזו הייתה לא קשוחה מספיק. אנחנו מגבים ב-100% את הצבא שלנו, ואנחנו מגובים על ידי כולם. אנחנו מגובים על ידי מנהיגים רבים אחרים״. הנשיא מסר את הדברים מהחופשה בה הוא מצוי בניו ג'רזי.

הנשיא אמר ש-25 השנים האחרונות הוכיחו כי מו"מ אינו כלי יעיל בהתמודדות עם קוריאה הצפונית והאשים את קודמיו בתפקיד שלא הצליחו למתן את המצב מולה. לאחר דברים אלו הודיעה כוויית על הקפאת הטיסות לפיונגיאנג וכניסת פועלים מהמדינה לשטחה.

אמש פרסמה קוריאה הצפונית תכנית מפורטת לשיגור טילים בליסטיים לעבר גואם, שטח חסות אמריקני במערב האוקיינוס השקט, בו ממוקמים מתקנים רבים ומפציצים של צבא ארה"ב. יפן וקוריאה הדרומית התחייבו להגיב בחריפות אם המתקפה אכן תתבצע.

על פי ההודעה שפורסמה אתמול, קוריאה הצפונית נמצאת בשלבי הסיום של גיבוש תכנית לשיגור ארבעה טילים, מסוג הוואסונג-12, שיעברו מעל יפן וינחתו במים המקיפים את האי הקטנטן ׳גואם׳, מקום משכנם של 140 אלף תושבים ו-7,000 אנשי צבא אמריקנים בשני בסיסים מרכזיים.

עוד נטען בהודעה כי תכנית המתקפה, לפיה ינחתו הטילים במרחק 40-30 ק"מ מהאי, תישלח לאישורו של מנהיג המדינה קים ג'ונג אוּן בתוך כשבוע, והוא יהיה זה שיקבע אם תתבצע או לא.

מנהיג קוריאה הצפונית קים גו'נג און בטקס חנוכת איזור דירות יוקרה בפיונגיאנג 13.4.17 (צילום: AP Photo/Wong Maye-E).