הפרלמנט הלבנוני ביטל אתמול (רביעי) חוק שסייע לזיכוי אנסים, במידה ויתחתנו עם הנשים אותן אנסו. ביטול החוק הלבנוני הגיע שבועיים בדיוק אחרי שהבית התחתון בפרלמנט של ירדן ביטל חוק דומה, וחצי שנה אחרי שהתקבל בטורקיה חוק הפוך לפיו אנסים שנישאו לאשה שאנסו, יזוכו.

ביטול החוק הלבנוני המגן על אנסים (סעיף 522), שהתקבל בשנות הארבעים של המאה העשרים, הגיע בתום מאבק ממושך של ארגוני זכויות אדם ופעילות פמיניסטיות במדינה. חבר הפרלמנט, אברהים קנאן, אמר לסוכנות הידיעות איי.פי., כי החוק אמור היה להתבטל כבר מזמן. "לנשים מגיעות זכויות שוות כמו לגברים" טען, "אנחנו חיים בחברה הנהנית מחירויות, שוויון וצדק ואין מקום לאפליה כזו נגד נשים".

דניאל הוייק, מייסדת הארגון הפמיניסטי אבאעד, הקוראת מזה למעלה מעשור לביטול החוק, אמרה כי "לא נותר לנו מלבד להודות לחברי הפרלמנט הלבנוני על ההישג הזה, והניצחון של נשות וילדות לבנון".

חוקים דומים בוטלו בשנים האחרונות בתוניסיה, מרוקו ומצרים. כאמור, הבית התחתון בפרלמנט הירדני החליט לבטל חוק דומה לפני שבועיים, אך ההחלטה עדיין זקוקה לאישור הבית העליון של הפרלמנט ושל המלך עבדאללה. בטורקיה העבירה, לפני כחצי שנה, מפלגתו של ארדואן חוק הפוך – לפיו אנסים שנישאו לאשה שאנסו, יזוכו. לפי החוק הטורקי, ניתן כעת לשחרר מהכלא בדיעבד גברים שהורשעו בתקיפה מינית של קטינות, אם המעשה בוצע "ללא שימוש בכוח או באיומים" ואם התוקף "יישא לאישה את הקורבן".

לפי הארגון הבינלאומי "המשמר לזכויות אדם" (HRW) ומחקר שערך הבנק העולמי חוקים דומים המגנים על אנסים קיימים גם ברשות הפלסטינית, באלג'יריה, בכווית, בבחריין, בלוב, בסוריה, בעיראק, בפיליפינים, בטג'יקיסטן ובמדינות נוספות באמריקה הלטינית ובאפריקה.