משטרת לונדון הודיעה היום (שבת) כי עצרה חשוד במעורבות בפיגוע בתחנת הרכבת התחתית בלונדון שאירע אתמול. החשוד בן ה-18 נעצר באזור הנמל בעיר דובר ונלקח לחקירה בתחנת המשטרה. "זהו מעצר משמעותי בחקירת המקרה, אך רמת האיום מפני התקפות טרור נשארת גבוהה", אמר סגן מפקד המשטרה ניל באסו.

אמש, הודיע ארגון דאע"ש כי הוא האחראי על נפיגוע. מקור ביטחוני אמר לסוכנות הידיעות אל-אעמק, המזוהה עם הארגון, כי את הפיגוע ביצעה יחידה של הארגון. רמת האיום בבריטניה הועלתה מחמורה לקריטית.

בעקבות קבלת האחריות של דאע"ש לפיגוע, טענו ביחידה ללוחמה בטרור בבריטניה כי מדובר בהליך "שגרתי, בין אם לארגון היה קשר למעורבים באירוע ובין אם לא". אחד מבכירי היחידה ביקש מהציבור הבריטי להישאר "ערני", אך הדגיש כי על הציבור לא לחוש מאוים באופן מיוחד. לצד זאת, כאור, רמת הכוננות בממלכה המאוחדת הועלתה לדרגה הגבוהה ביותר – מ"חמורה" ל"קריטית". משמעותה של העלאת כוננות זו היא שייתכן פיגוע נוסף בטווח הזמן המידי.

בעת שהודיעה על העלאת רמת הכוננות, אמרה ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי כי הצבא יספק תמיכה למשטרה, כך שחיילים יוכלו להחליף שוטרים בשמירה על אתרים ותשתיות חשובות. השימוש בצבא כדי לסייע למשטרה הוא חלקו הראשון במבצע ממשלתי שמטרתו לשלוח חיילים לתגבור בעקבות הפיגועים שאירעו בבריטניה השנה.

"הציבור יראה יותר ויותר שוטרים חמושים ברשת התחבורה הציבורית וברחובות שלנו, כדי לספק הגנה נוספת", אמרה מיי. "זהו צעד פרופורציונלי והגיוני כדי לתת ביטחון והגנה בזמן שהחקירה נמשכת".

הפיצוץ התרחש אתמול בבוקר ברכבת התחתית בלונדון, וגרם לפינוי של אלפי אנשים מהמקום. כוחות כיבוי אש פינו את הנוסעים מתחנת "פרסונס גרין", שם דווח כי התרחש פיצוץ בסביבות השעה 8:30 בבוקר. בתחילה הכריזה המשטרה על "תקרית" וביקשה מהציבור להתרחק מהמקום, ולאחר מכן הודיעה כי הפיצוץ נגרם ממטען חבלה מאולתר, והאירוע נחקר כהתקפת טרור. רשויות החירום מסרו כי 29 בני אדם קיבלו כוויות בעקבות הפיצוץ, ופונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים בעיר. עוד נמסר כי לאף אחד מהם לא נשקפת סכנת חיים.

כאמור, כעת הרשויות בבריטניה חוקרות את האירוע כפיגוע טרור, ואושר כי מקור הפיצוץ הוא במטען מאולתר. המטען, לפי ממצאים ראשוניים, הופעל ככל הנראה באמצעות שעון עצר.