מפציצים מתקדמים של הצבא האמריקאי טסו הבוקר (שני) מעל חצי האי הקוריאני, זאת במסגרת תרגיל משותף שערכה ארה"ב עם צבאות קוריאה הדרומית ויפן. התרגיל התקיים שלושה ימים בלבד אחרי שקוריאה הצפונית שיגרה טיל מעל יפן.

אין זו הפעם הראשונה בו בוחרת ארה"ב להפגין את כוחה, באמצעות כל טיס עוצמתיים, בזמן מתיחות עם קוריאה הצפונית. שיגור הטיל האחרון של קוריאה הצפונית בוצע המחאה על הסנקציות הקשות שהטילה על המדינה מועצת הביטחון של האו"ם אחרי הניסוי השישי של טילים גרעיניים שערכה פיונגיאנג בתחילת החודש.

במטס הבוקר לקחו חלק שישה מטוסים אמריקאים – שני מפציצים על-קוליים מדגם B-1B לנסר, וארבעה ארבעה מטוסים חמקנים מסוג F-35B – ארבעה מטוסי קרב מדגם F-15 של קוריאה הדרומית, כך על פי הודעת שני הצבאות. המטוסים חלפו על פני חצי האי הקוריאני ותרגלו התקפות על ידי הטלת פצצות חיות על מטווח בקוריאה הדרומית, נמסר ממפקדת צבא ארה"ב באוקיינוס השקט. עוד נמסר בהודעה כי מטוסי הקרב האמריקאים ביצעו גם תרגילי טיסה במבנה עם מטוסי צבא יפן קרוב לאי הדרומי קיושו.

מאז עלה מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, לשלטון, בסוף שנת 2001, מבצעת המדינה ניסויי טילים בקצב הולך וגובר. ביולי האחרון בוצעו שני ניסויים בטילים בליסטיים בין-יבשתיים, והניסוי הגרעיני בתחילת החודש היה העוצמתי ביותר שלה אי פעם.

מומחים רבים טוענים כי זו רק שאלה של זמן עד שקים ישיג את המטרה המוצהרת שלו – טילים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים ולפגוע בשטח ארה"ב. ביום שבת, צוטט קים בכלי התקשורת הממלכתיים, כאומר שמטרתה הסופית של המדינה היא "להגיע לשיווי משקל של כוח אמיתי עם ארה"ב, ולגרום לשליטי ארה"ב לא להעז לדבר על אופציה צבאית".

ההתקדמות בתכנית הטילים של קוריאה הצפונית, עוררה קריאות מצד שמרנים שקוריאה הדרומית להצבה מחדש של נשק גרעיני אמריקאי בשטח המדינה. אך ממשלתו של הנשיא, מון ג'יאה-אין, הודיעה כי אין לה כל כוונה לבקש מארה"ב שתחזיר נשקים אלו.