יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי פנה אתמול (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו במחאה על פוליטיזציה של הליך מינוי המשנים למנכ"לי משרדי הממשלה. אריאלי דרש כי הליך האיתור והמינוי ימשיך להתבסס על מכרזים המבוססים על כישורים מקצועיים כמקובל כיום בשירות הציבורי, תוך מתן שוויון הזדמנויות לכל המועמדים ועמידה במנהל תקין וערכים חוקתיים.

"הסתדרות עובדי המדינה וציבור העובדים בשירות המדינה מתנגדים נחרצות להחלטת ועדת שירות המדינה בדבר מינוי משנים למנכ"לים במשרדי הממשלה באמצעות מנכ"לי המשרד (המהווים מינויים אישיים של השרים, נ.כ.)" כתב יעקובי במכתבו, "החלטה זו פותחת פתח מסוכן לפוליטיזציה מיותרת, תוך רמיסת אופק הקידום של אנשי מקצוע מצוינים המקדישים את חייהם לשירות המדינה וראויים לקידום… החלטת ועדת השירות אינה מידתית, עומדת בסתירה לעקרונות היסוד של המנהל הציבורי ופוגעת באופן דרסטי באמון הציבור בממשלה".לדברי אריאלי, נציב שירות המדינה היוצא, עו"ד משה דיין, וכן מ"מ הנציב אודי פראוור הביעו בעבר אף הם התנגדות למהלך זה של שינוי אופן מינוי המשנים.

אריאל יעקובי, יו״ר הסתדרות עובדי המדינה (צילום: דוברות ההסתדרות).

"הסתדרות עובדי המדינה תפעל בכל הכלים שלרשותה על מנת למנוע יוזמה זו, הצפויה להביא לפגיעה מיותרת בעובדים מעולים, תוך הפיכת משרדי הממשלה למשרדים פוליטיים על פני משרדים מקצועיים המעניקים שירות לכלל הציבור". אריאלי סיים מכתבו בנימה אישית לראש הממשלה – "מתוך היכרות עמך, בטוחני שלא תסכים לכך".

לאחרונה הביע גם איגוד המשפטנים בהסתדרות התנגדות למהלכי הפוליטיזציה של הייעוץ המשפטי למשרדי הממשלה, במסגרת הצעת חוק פרטית של ח"כ אוחנה. במקביל מקדמת שרת המשפטים איילת שקד הצעת חוק למינוי היועצים המשפטיים באמצעות ועדות איתור – שבהן כאמור יהיו חברים רוב של נציגים מטעם השרים.