נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לנאום היום (שישי) בקונגרס ולהתייחס למשבר עם קוריאה הצפונית ולביטול הסכם הגרעין עם איראן. ככל הנראה טראמפ יבקש מהקונגרס לבחון האם איראן עומדת בתנאי הסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015.

המתח לקראת הנאום גבר לאורך השבוע האחרון. לפני שבוע בדיוק, במהלך פגישה קצרה ("פוטו-אופ") עם עיתונאים וצלמים בנוכחות ראשי צבא ארה"ב, מפגש שקדם לפגישה ממושכת יותר בין טראמפ וראשי צבאו, הצהיר טראמפ ברמיזה שעלולה להיות מבהילה: "יתכן שזהו השקט שלפני הסערה". לשאלת כתבים למה הוא מתכוון ענה "אתם תראו", והטיס את בורסת ההימורים בדבר כוונותיו הצפויות ביחס לקוריאה הצפונית, איראן וסוגיות נוספות הקשורות בבטחון העולם כלפי מעלה.

אם טראמפ אכן יכריז כי בכוונתו לבטל את ההסכם עם איראן, על הקונגרס יהיה להחליט תוך 60 ימים אם לחדש את הסנקציות שבוטלו עם חתימת ההסכם ב-2015. השבת הסנקציות האמריקאיות על איראן תהיה צעד חריג ביותר בדיפלומטיה העולמית. הסוכנות הבינלאומית לגרעין, הגוף שאחראי על פי ההסכם לבצע את הפיקוח על איראן, טוענת בתוקף כי איראן עומדת בכל התחייבויותיה המוגדרות בהסכם. ארה"ב היא המדינה היחידה מבין החתומות על ההסכם (מלבד ארה"ב חתומות גם רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה) שמבקשת לבדוק אם איראן אכן עומדת בהסכם.

בימים האחרונים ישנן הערכויות שונות בארה"ב סביב הכרזתו הצפויה של טראמפ ושגרירים, וחברי קונגרס עושים מאמצים רבים על מנת למנוע את ביטול ההסכם עם איראן. חלק מהנציגים הדמוקרטים בקונגרס הביעו תקווה כי ישנם רפובליקנים בקונגרס שלא היו מעוניינים לראות את ההסכם מבוטל, ונמצאים במגעים שונים איתם בנושא. 

סברה נוספת היא שטראמפ יוותר על התהליך שעשוי להוציא את ארה"ב מההסכם (נשיא ארה"ב צריך כל 120 יום לחתום על המשך ההסכם), אם יצליח להראות הישג כלשהו בנוגע להצרת צעדי איראן בתחומים שאינם נוגעים להסכם – כמו תכנית הטילים האיראנית או נסיונותיה לקנות אחיזה במדינות נוספות במזרח התיכון (תימן, עיראק וסוריה, בעיקר).