כ-5,700 בתים ובניינים נהרסו בשריפות המשתוללות בצפון קליפורניה, כך מסר דובר מטעם מכבי האש של קליפורניה, דניאל ברלאנט, שנתן את המספר הזה בשישי בצהריים. השריפות בקליפורניה עדיין משתוללות, בעיקר באזור היין במדינה.

בליל שבת התחזקו הרוחות באזור ונשאו איתם את האש ובכך איבדו הכבאים את רוב ההתקדמות שהשיגו בשליטה באש. הרוחות כיוונו את האש עמוק יותר לתוך העיר סונומה בה נשרפו בניינים נוספים במהלך הלילה ומאות בני אדם נוספים נאלצו לפנות את בתיהם לפני שהצליחו הכבאים להשיג שוב שליטה בלהבות. הכבאים הצליחו לעצור את האש לפני שהגיע לרובע ההיסטורי של העיר שנבנה כאשר האזור היה תחת שלטון ספרדי.

השריפות, שהחלו כבר ביום ראשון, הבריחו כ-90,000 בני אדם מבתיהם ועד כה גבו את חייהם של 40 אנשים ב-20 מוקדי שריפה. כ-300 בני אדם עדיין נמצאים בגדר נעדרים אך ברשויות מאמינים כי רובם חיים ועדיין לא נוצר עימם קשר.

הממשל בקליפורניה העביר הוראה לחברות שונות בניהן וריזון, AT&T ונוספות כי עליהן לשמור כל תיעוד או ראיה שעלולה להיות קשורה לשריפות. ההוראה דרשה מהחברות לשמור כל אנטנה או עמוד תקשורת שכשלו, מוליכים שונים, ציוד ומסמכים שיכולים להיות קשורים לסיבות ההצתה. קליפורניה בודקת כעת קשר בין עמודי מתח וציוד חשמלי כסיבה אפשרית לפרוץ השריפות.

מניית החברה פסיפיק גז וחשמל צללה אמש ב-10.5% לאחר שנדרשה אף היא על ידי רשויות קליפורניה לשמור עדויות לכשלים חשמליים. ששווי הנפילה הוא כ-3.5 מיליארד דולרים.

מפקד מכבי האש של קליפורניה, קן פימלוט, אמר כי יקחו שבועות לפני שתהיה תשובה מה גרם לשריפה. כ-20 חוקרים כבר נשלחו לשטח להתחיל לחפש רמזים. החשד העיקרי כרגע הוא שהרוחות החזקות שנשבו בין ראשון לשני פגעו בקווי מתח גבוה אך עד כה אין מסקנה סופית בנושא.

כרם בנאפה, קליפורניה (צילום: shutterstock)

כמה מתוך מוקדי השריפות המשתוללות על פני יותר מ-200 מייל היו במחוזות נאפה וסונומה, מקום מושבם של עשרות יקבים שמשכו אליהם תיירים מכל העולם. העשן מהשריפות היתמר עד לסן-פרנסיסקו בדרום, מרחק של כמעט 100 ק"מ. במחוז סונומה דווח עד כה על יותר מ-100 נעדרים כשבני משפחה וחברים מנסים לאתר את יקיריהם. הדיווחים מתרכזים ל'קו-חם' שהמחוז העמיד לטובת העניין, כך לפי סקוט אלונזו, דובר המחוז. יש לציין כי ייתכן כי רבים מהנעדרים בריאים ושלמים ורק לא מצליחים ליצור קשר בשל נפילת קווי התקשורת.