דבר העובדים בארץ ישראל
עובדי נגב קרמיקה עוצרים הוצאת סחורות משטח המפעל (צילום: דוברות ההסתדרות)
חברה ועבודה
חוסמים בגופם

עובדי נגב קרמיקה בירוחם עוצרים את הוצאת הסחורה משטח המפעל.

עשרות מעובדי המפעל חוסמים את יציאתן של משאיות שאמורות לשנע את התוצרת למתקנים אחרים של החברה | לטענת העובדים, בכוונת החברה לרוקן לגמרי את המפעל, בניגוד להוראת בית הדין שהתיר הצאת סחורה שהוזמנה מראש בלבד

עדכון אחרון: 24.10.2017, 13:07

עשרות מעובדי מפעל נגב קרמיקה בירוחם עוצרים, בשעה זו (שלישי), הוצאה של סחורות משטח המפעל. לטענת העובדים, מדובר בצעד חד צדדי של ההנהלה העומד בניגוד להוראות בית הדין.

הנהלת החברה החלה כבר אתמול בהוצאת סחורה מהמפעל, שבהתאם לסיכום בין הצדדים מושבת מפעולה, זאת בהתאם לצו שהוציא נשיא בית הדין לעבודה בבאר שבע שהתיר הוצאה של תוצרת שהוזמנה מראש והתשלום עליה כבר התקבל.

עובדי נגב קרמיקה עוצרים הוצאת סחורות משטח המפעל (צילום: דוברות ההסתדרות)

לדברי העובדים, הבוקר התגלה להם כי בכוונת ההנהלה לנקות את המפעל לגמרי מסחורה, ולהעבירו למתחמים אחרים של החברה. לטענתם, צעד זה עומד בניגוד לצו בית הדין ולמתווה המשא ומתן שמקיימים הצדדים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יו"ר ועד העובדים במפעל, יעקב צרפתי, אמר לדבר ראשון כי הסתדרות פנתה לבית הדין בבקשה שיוציא צו כנגד צעדים אלו של ההנהלה, וכי עד שתתקבל תגובת בית הדין ימנעו העובדים את יציאת המשאיות משטח המפעל.

"המטרה העיקרית העומדת בבסיס הסכסוך היא לאפשר לחברה ריווח כלכלי מרבי על מנת למנוע, או למצער למזער, את הנזקים העלולים להיגרם כתוצאה מסגירת המפעל (ככל והמפעל ייסגר בסופו של ההליך)", נימק נשיא בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, שמואל טננבוים את החלטתו מיום ראשון לאשר את פינוי הסחורה. לדבריו, מזעור הנזקים עשוי דווקא לשרת את העובדים שכן הפגיעה הכלכלית בחברה משפיעה גם עליהם – זאת על אף הצהרותיה של החברה בדיון הקודם כי המפעל מבחינתה הוא חסר תקנה והיא אינה רואה טעם בהמשך הפעלתו.

עוד דחה השופט את טענת ההסתדרות כי התוצרת בשווי מיליוני שקלים המצויה במפעל, שנרכשה כבר על ידי לקוחות, יכולה לשחק תפקיד במשא ומתן בין העובדים וההנהלה, והבהיר כי הלקוחות שהם צד שלישי בסכסוך "לא צריכים להיפגע" כתוצאה מהמאבק בין העובדים וההנהלה. לדבריו דווקא הוצאת התוצרת מהמפעל עשויה להביא לקידום המגעים בין הצדדים. עוד הבהיר השופט טננבוים, בשולי הדברים, כי אין להקיש מדיני השביתות מההשבתות, למקרה הנדון של סגירת מפעל מטעמי התייעלות וצמצום.

כזכור, לפני עשרה ימים קיבלו עובדי המפעל בירוחם מכתבי פיטורים והודעה על סגירת המפעל. לטענת הנהלת החברה, הסגירה נובעת מהעובדה שהעסק מייצר הפסדים של שני מיליון שקלים בכל חודש. בהמשך סוכם כי מכתבי הפיטורים יוקפאו לשבועיים, במהלכם יתקיים משא ומתן בין העובדים, ההנהלה וההסתדרות.

מנגב קרמיקה נמסר בתגובה כי "אנו מצרים על כך שבזמן שמתנהל מו"מ להשגת פתרון, בחרו ההסתדרות והוועד להפר את צו בית המשפט ולהפריע להוצאת הסחורה מהמפעל. נגב פעלה ותמשיך לפעול עפ"י הוראות בית הדין".

נושאים קשורים:  חברה ועבודה, נגב קרמיקה, ירוחם
תגובות
×